Jak zmotywować się do nauki i konstruktywnie wykorzystać czas kwarantanny?

[ 6 min czytania]
Wpis zainspirowany wykładem, który wygłosiłam studentom Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie.
Ludzie zmotywowani uczą się szybciej i efektywniej. Lepiej zapamiętują wiedzę, przechowują więcej informacji i są w stanie lepiej je zastosować. Mają dobre nastawienie do tego czego się uczą, dzięki czemu nauka jest przyjemniejsza. Jak spowodować, że będziemy się uczyć? Co zrobić, aby być zmotywowanym?
Jak zmotywować się do nauki i konstruktywnie wykorzystać czas kwarantanny?
Żeby mi się chciało, tak jak mi się nie chce
Motywacja to „system procesów odpowiedzialnych za uruchomienie, nadanie kierunku i p o d t r z y m a n i e zachowania się tak długo, aż cel, względem którego zachowanie się jest instrumentalne, nie zostanie spełniony” (W. Łukaszewski, Szanse rozwoju osobowości, Książka i Wiedza, Warszawa 1984, s. 337). Tymczasem często kojarzymy ją tylko z chceniem. „Chcieć” jest ważne i konieczne, ale jest to dopiero pierwsza faza motywacyjna (‘uruchomienie’), za którą musi pójść coś znacznie więcej.
Samokontrola
Po pierwsze, przypomnij sobie swój cel. Co to było? Jakie korzyści przyniesie Ci nauka? Chcesz mówić płynnie w języku angielskim, programować w C++, zdobyć certyfikat, zdać maturę, ukończyć studia, mieć ciekawą pracę. Kiedy przychodzi krytyczny moment, uświadom sobie, że to ty kiedyś postawiłeś sobie ten cel, więc nikt inny, tylko Ty, bierzesz za niego odpowiedzialność.
Podejmij zobowiązanie i wytrwaj w nim cierpliwie, z uporem. Nie zastanawiaj się, czy Ci się chce, czy nie. Nie pytaj siebie, czy masz na to ochotę, czy chcesz to robić. Przejmij nad sobą kontrolę i po prostu zrób to (usiądź przy biurku, otwórz książkę, zeszyt, komputer). Postawiłeś sobie cel, zdecydowałeś coś i bądź teraz konsekwentny. Podejmij proaktywny wysiłek i wytrwaj. To właśnie wysiłek jest tym, co naprawdę przynosi pozytywny skutek.
Chcieć to móc?
Po drugie, chcieć to móc, jednak żeby faktycznie coś osiągnąć, musisz wiedzieć, JAK to zrobić.
Studia online umożliwiają uczenie się w dowolnym miejscu i czasie, dostosowanie nauki do własnych preferencji. Zwykle jest to postrzegane jako duża zaleta takiego trybu nauki. Jednak dla osób, które nie są do tego przyzwyczajone, może to stanowić spore wyzwanie – mogą czuć się przytłoczone i nie wiedzieć, od czego zacząć, jak się za to zabrać. Zatem jak to zrobić?
Nadaj kierunek swoim wysiłkom i opracuj swój system nauki. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.
Rutyna
Wypracuj codzienną rutynę – rozumianą jako stały rytm nauki, powtarzalny mechanizm, którego w naturalny sposób, będziesz się trzymać. Pomoże Ci to wypełniać codzienne obowiązki, regularnie się uczyć i wykonywać najważniejsze dla Ciebie rzeczy.
Ustaw budzik, weź prysznic, zjedz śniadanie… Zawsze o tej samej porze.
Przestrzeń
Zadbaj o przestrzeń do nauki – biurko, a jeśli nie masz biurka, stół. Siedzenie na łóżku zwykle wprowadza w stan odpoczynku, a Tobie potrzebna jest mobilizacja do nauki. Po przebudzeniu ‘ogarnij się’, ubierz wygodnie i uporządkuj miejsce, które pozwoli Ci skupić się na nauce.
Dobra organizacja
Zaprzyjaźnij się z planerem, notesem, Google Calendar lub inną aplikacją, która pomoże Ci opracować harmonogram nauki. Przydatne będą też listy zadań, tzw. to- do list, w których zapiszesz swoje cele i zadania. Pamiętaj, aby nie brać na siebie zbyt wiele – duża presja będzie działać na Ciebie stresująco i obciążająco.
Ustal, które umiejętności, przedmioty, zadania są dla Ciebie najważniejsze i traktuj je priorytetowo. Jeśli jest to język angielki, naukę codziennie rano zaczynaj od angielskiego.
Powiązane: Priorytetyzuj swoje zadania i realizuj więcej z metodą ABCDE
Zanotuj: czego, w jakich dokładnie dniach i godzinach będziesz się uczyć (np. wtorek 10:00 – 12:00 – angielski; środa 15:00 – 17:00 – programowanie). Dając mózgowi sygnał, że właśnie w tych godzinach jest się zajętym i odseparowanym od pozostałych rzeczy, będziesz się tego trzymać.
Zapisz też wszystkie ważne terminy, których musisz dotrzymać (zadania domowe, końcowe prezentacje, zaliczenia, egzaminy, prace badawcze itp.), aby nic Ci nie umknęło.
Jeśli masz przed sobą dwa lub trzy równie ważne egzaminy, ustal niezbędne minimum materiału, którego opanowanie pozwoli Ci je zdać. W trakcie nauki może okazać się, że masz więcej czasu niż to początkowo zakładałeś – wtedy rozszerz materiał, by dać sobie szansę na lepszy wynik.
Planuj swój dzień każdego ranka, a nawet wcześniej – wieczorem, poprzedniego dnia. Wstępne planowanie możesz też robić w niedzielę, by zmapować najważniejsze kwestie na nadchodzący tydzień.
Bądź offline
Kiedy się uczysz, bądź skoncentrowany i bądź offline! Jeżeli postanawiasz, że od 14:00 do 16:00 będziesz się uczyć to znaczy, że w tym czasie nie skrolujesz facebook’a, nie odpowiadasz na maile, jesteś osobą wyłączoną ze świata online. Włącz tryb samolotowy. W smartphon’ie możesz jedynie ustawić alarm, który zadzwoni, w godzinie oznaczającej koniec nauki – dopóki nie zadzwoni, nie dotykaj telefonu.
Kiedy uczysz się najefektywniej
Testuj, sprawdzaj, w jaki sposób, w jakich okolicznościach, o jakiej porze dnia uczysz się najlepiej. Każdy uczy się trochę inaczej. Niektórzy wolą uczyć się rano, inni wieczorem. Jaka atmosfera powinna temu towarzyszyć? Jedni lubią uczyć się przy muzyce, inni potrzebują totalnej ciszy i atmosfery pracy. Ktoś lubi uczyć się sam, a ktoś inny najlepiej się uczy, powtarzając materiał domownikom.
W ciągu dnia przeplataj ze sobą różne formaty i rodzaje treści. Po godzinie nauki programowania przejdź więc do zadania z języka angielskiego, odsłuchania materiału audio-wideo albo przeczytania czegoś.
Wsparcie innych
Poinformuj domowników, że będziesz się uczyć. Osoby, z którymi mieszkasz, powinny wiedzieć, że teraz się uczysz, jest to dla Ciebie ważne i zależy Ci na tym, aby Cię nie rozpraszano. Być może dzięki temu zechcą też odciążyć Cię od części obowiązków w domu.
Regularne przerwy
Pamiętaj o czasie wolnym i o przerwach – odpoczynek jest tak samo ważny jak praca i nauka. Poza blokami pracy i nauki (nie za długie – krótszy materiał łatwiej przyswoić), wyznaczaj więc również bloki odpoczynku.
W trakcie przerw nagradzaj się! Po godzinie nauki (lub po wykonaniu jakiegoś zadania – jeśli wolisz system zadaniowy), spraw sobie drobną przyjemność. Może to być spacer, obejrzenie filmu na You Tube, rozmowa, przekąszenie czegoś dobrego.
Współpraca
Samodzielnie dobrze absorbujemy wiedzę, ponieważ możemy użyć dowolnego formatu treści i dostosować go do swoich preferencji. Jednak w sytuacjach grupowych naukę przekształcamy w doświadczenia, które łatwiej zapamiętujemy. Mówiąc prościej, razem uczymy się lepiej.
Kontakt z ludźmi jest też ważny dla ogólnej kondycji psychicznej i emocjonalnej. Raz w tygodniu zorganizuj z kolegami z grupy cykliczne video-konferencje, podczas których będziecie mogli znów się zobaczyć, porozmawiać o tym, co u Was słychać, podzielić postępami w nauce lub wzajemnie wesprzeć.
Nasze mózgi nie działają same
Naukowcy udowodnili, że sen, odżywianie i ćwiczenia odgrywają ważną rolę w nauce. Brak ruchu, snu i zła dieta powodują, że możliwości umysłu spadają poniżej optymalnych, gorzej przetwarzamy informacje i gorzej je zapamiętujemy.
Jeśli chcesz, by Twój mózg dobrze pracował dbaj o to, by się wysypiać, ruszać (najlepiej na świeżym powietrzu – może to być choćby spacer) i dobrze odżywiać (pamiętaj o picu wody).
Wyrozumiałość i wdzięczność
Kwarantanna, nagła konieczność wprowadzenia edukacji zdalnej i przeniesienia uczelni do domu jest dla Twoich profesorów tak samo trudna jak dla Ciebie. Wzajemne zrozumienie i współpraca są teraz bardzo potrzebne. Choć po drugiej stronie, nauczyciele są w tej samej sytuacji, w której Tak jak Ty próbują się odnaleźć.
Uświadom też sobie, że możliwość edukacji zdalnej, nie jest faktem oczywistym. Nie każdy ją ma. Bądź więc wdzięczny. Taka postawa będzie Cię dobrze nastrajać i napędzać do dalszej nauki.
W trudnych momentach wróć do początku i przypomnij sobie, po co podjąłeś studia, co Ci one dają, co dostajesz, ucząc się. Motywacja do nauki może być bardzo różna, a Ty na pewno masz ku temu ważne powody. Nie poddawaj się tak łatwo!
Więc jakie są Twoje cele uczenia się? Wyjmij kartkę, zapisz odpowiedź i umieść ją w widocznym miejscu, na ścianie lub na biurku.
Śledź