Kaizen – jak małymi krokami dokonać wielkiej zmiany

[ 2- 3 min czytania]
Czy uważasz, że tylko radykalna zmiana może przynieść jakiś efekt? Czy czekasz na 1 stycznia, aby rozpocząć ambitny plan ćwiczeń i nauki języków obcych? A może uważasz, że tylko “firmowa rewolucja” sprawi, że Twój biznes nabierze wiatru w żagle?
Może warto spróbować inaczej.
Kaizen – jak małymi krokami dokonać wielkiej zmiany
Dlaczego odkładamy zmiany?
Stałość i rutyna kojarzą nam się z poczuciem bezpieczeństwa – w imię zasady, że “lepsze zło znane niż nieznane”. Mamy swoje sposoby, aby radzić sobie z daną sytuacją.
Powiązane: Jak wybrać lub zmienić ścieżkę kariery, w oparciu o swoje mocne strony
Z kolei każda zmiana wiąże się z jakimś ryzykiem. Musimy podjąć decyzję, wysiłek, dokonać pewnych wyrzeczeń. Nasz mózg interpretuje sytuacje nieznane jako niebezpieczeństwo – i najczęściej woli się trzymać tego, z czym już zdążył się oswoić.
Dlatego odkładamy zamiary, które mogą zaburzyć nasze przyzwyczajenia – planujemy zacząć od jutra, od kolejnego poniedziałku, od przyszłego miesiąca…
Kaizen – mały krok do wielkiej zmiany
Zamiast odkładać przekroczenie przepaści na “wieczne nigdy”, zapytaj inaczej: jaki mały, najmniejszy krok mogę wykonać dzisiaj, aby osiągnąć swój cel?
Kaizen w firmie
Spójrz na swój biznes, na swój dzień pracy. Czy potrafisz wprowadzić jakieś drobne usprawnienie, które ułatwi Ci wykonywać zadania i pomoże zaoszczędzić czas?
Być może wysyłanie maila każdemu klientowi z podsumowaniem ustaleń telefonicznych uchroni Cię przed mnóstwem nieporozumień, wyjaśnień i poprawek. A może warto przygotować szablon maila z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania – dwie minuty pracy ułatwią Ci życie w przyszłości.
Powiązane: Priorytetyzuj swoje zadania i realizuj więcej z metodą ABCDE
Nie wierzysz w skuteczność takich zmian? Pomyśl, że firma UPS zaoszczędziła 11 milionów litrów paliwa tylko dlatego… że zaczęła ustalać trasy tak, by samochody dostawcze wykonywały jak najmniej lewoskrętów. Dobrze wiesz, ile czasu traci się w oczekiwaniu na możliwość skrętu w lewo – a zużycie paliwa rośnie. Przy skali działalności UPS ta drobna zmiana przyniosła ogromne rezultaty.
Aby wprowadzić poprawki kaizen, nie musisz nic (lub prawie nic) inwestować. Wykorzystaj te zasoby, które już masz. Nie czekaj na rozwiązania perfekcyjne – wprowadź proste zmiany, które przyniosą efekt.
Kaizen w życiu
Czy planujesz nauczyć się nowego języka? Być może któregoś dnia obiecałaś sobie, że od dziś na naukę poświęcisz pół godziny dziennie. A potem… wkroczyła szara codzienność, ćwiczenia leżały nietknięte. Trudno czasem wygospodarować te pół godziny w ciągu dnia.
Jeśli pół godziny to za dużo – zacznij od jednej minuty. Jednej strony ćwiczeń. Dziesięciu słówek. Tak, dobrze widzisz.
Znajdziesz dwadzieścia różnych wymówek, żeby nie uczyć się przez pół godziny – ale za żadne skarby nie wmówisz sobie, że nie znalazłaś jednej minuty.
Powiązane: Czy warto uczyć się języka obcego w wieku dorosłym – 5 korzyści biznesowych i nie tylko
Powiesz, że to niewiele? A jednak – jeśli przez miesiąc nauczysz się dziesięciu słówek dziennie, to Twój zasób słownictwa będzie bogatszy o 300 słówek więcej, niż gdybyś przez ten cały czas zabierała się do nauki.
Oczywiście, nie poprzestawaj na tym. Gdy już 1-minutowa nauka wejdzie Ci w nawyk, stopniowo zwiększaj zaangażowanie.
Tak samo postępuj z każdym innym obszarem, w którym chcesz coś poprawić. Wczesne wstawanie? Przestaw budzik o minutę wcześniej. Ćwiczenia? Zacznij od dziesięciu przysiadów na dzień. Tym sposobem zwalczysz swój opór przed zmianą.
Kaizen
“Kaizen” oznacza “pozytywną zmianę” i wywodzi się z japońskiej firmy Toyota. W skrócie oznacza “podejmowanie małych kroków, które ostatecznie przełożą się na duże zmiany”.
Powiązane: Metoda 5S i doskonałość Borg
Kaizen to nieustanne doskonalenie. Jeśli z sukcesem wprowadzisz jedno ulepszenie – rozejrzyj się za kolejnym. Zawsze jest miejsce na poprawę. Czy to w biznesie, czy to w życiu. Bądź uważna. Niech wypatrywanie drobnych możliwości udoskonaleń wejdzie Ci w nawyk.
A teraz… jaki mały krok wykonasz dzisiaj, żeby osiągnąć swoje cele?
Śledź