Must have przedsiębiorczych – program do fakturowania

[ 4 min czytania]
Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebuje freelancer lub właściciel małej firmy są dodatkowe wydatki, zwłaszcza te wynikające z wystawiania faktur. W zamian oczekuje łatwego w użyciu, przyjaznego i profesjonalnego rozwiązania, dzięki któremu szybko upora się z “papierkową robotą”. Mam poczucie, że program do faktur online, który ostatnio testuję jest idealny, dlatego dziś kilka słów na ten temat. Nie chodzi mi jednak o polecanie konkretnego oprogramowania, ale bardziej o podpowiedzenie, na co warto zwrócić uwagę, przy jego wyborze.
Artykuł ten zainteresuje osoby:
- mające już dość karkołomnego zajęcia, jakim jest wystawianie faktur w Excelu (np. początkujących przedsiębiorców), szukające czegoś znacznie wygodniejszego i łatwo dostępnego pod względem cenowym;
- dla których wybranie najlepszego systemu spośród gąszcza dostępnych rozwiązań, to prawdziwa zmora (najczęściej decydują się wtedy na narzędzie, którego nazwa po prostu gdzieś już obiła im się o uszy).
- korzystające już z narzędzia do wystawiania faktur, ale z różnych powodów rozglądające się za czymś nowym.
Must have przedsiębiorczych – program do fakturowania
Z rozwiązaniami informatycznymi, wspierającymi działalność firm m.in. poprzez wystawianie faktur, po raz pierwszy zetknęłam się kilka lat temu, kiedy jeszcze pracowałam u jednego z producentów systemów klasy ERP (Enterprise Resource Planning – czyli Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa – przyp. red.).
Poznałam wówczas wiele ciekawych systemów, dostępnych zarówno w modelu stacjonarnym, jak i w coraz popularniejszym modelu usługowym SaaS (tzw. chmura), umożliwiającym kompleksowe zarządzanie procesami w firmie przez Internet. Jeśli chodzi o rozwiązania do faktur, naprawdę warto i jest z czego wybierać! Ktokolwiek miał kiedyś do czynienia z podobnym systemem, z pewnością zgodzi się ze mną co do tego, że potrafi on bardzo ułatwić życie. Przyznam tutaj, że zawsze mnie dziwi i zastanawia, dlaczego – przy tak szerokim wyborze, jaki oferuje dziś rynek – wciąż tyle księgowych pozostaje przy pracy z Excelem, zamiast przerzucić się na dedykowane do tego narzędzie (natomiast jak najbardziej rozumiem tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z własną działalnością). No cóż, nie jestem księgową, o księgowości wiem prawie tyle co nic, jednak z całą pewnością narzędzie do wystawiania faktur to must have osoby prowadzącej swój biznes. Potwierdzi to spore grono tych, którzy po wybraniu zadowalającego programu, zadali sobie pytanie: “Dlaczego tak późno?” 🙂
Co wybrać skoro paleta dostępnych rozwiązań jest tak szeroka?
Tym, którzy stoją przed podobnym dylematem i niekoniecznie mają czas na testowanie wersji demonstracyjnych wszystkich dostępnych na rynku systemów, chciałabym zwrócić uwagę na Fakturownię. Po jej przetestowaniu stwierdzam, że jest to idealny system dla freelancerów i osób prowadzących małą firmę. Na dodatek dostępny za niewielkie pieniądze.
Oto aspekty, które sprawiły, że od razu polubiłam się z Fakturownią:
Program online – moim zdaniem podstawowe kryterium przy wyborze programu. Tutaj za naprawdę niewielką, miesięczną opłatę abonamentową otrzymujemy dostęp do dokumentów poprzez przeglądarkę internetową. Możliwość wystawiania faktur z każdego komputera, niezależnie od miejsca pobytu i pory dnia, to wielka zaleta systemów online. Rozwiązanie niezbędne dla tych, którzy cenią sobie mobilność.
Intuicyjny interfejs i prostota – freelancerzy i właściciele małych biznesów nie potrzebują skomplikowanych, wielomodułowych systemów klasy ERP (pomimo tego, że ich producenci lubią do tego przekonywać). W Fakturowni bardzo podoba mi się, że jest programem stricte dedykowanym do fakturowania i nie został przeładowany zbędnymi dodatkami. Przyjazność i troskę o wygodne użytkowanie programu bardzo dobrze widać po sposobie, w jaki został zaprojektowany. Najważniejsze pola umieszczone zostały w takich miejscach, że nie trzeba tracić czasu na ich szukanie i nie są przysłaniane przez rzadko używane opcje.
Darmowe i nielimitowane faktury – osoby, które nie wystawiają wielu faktur, mogą nie chcieć od razu inwestować w specjalne do tego oprogramowanie i świetnie to rozumiem. Jednak Fakturownia dostępna jest w kilku wersjach. Pakiet “Mikro” jest darmowy i daje możliwość wystawienia 3 faktur miesięcznie. Natomiast w wersji „Start”, która miesięcznie kosztuje teraz zaledwie 6,40 zł, nie ma żadnego limitu co do liczby wystawianych faktur (oraz kontrahentów). Uważam, że takie podejście jest bardzo proklienckie i rozwiewa wszelkie wątpliwości z cyklu “inwestować, czy nie inwestować” 🙂
Faktury międzynarodowe – w programie możliwe jest fakturowanie we wszystkich walutach świata (automatycznie przeliczanych według kursu NBP lub Centralnego Banku Europejskiego), a także wystawianie dokumentów w wielu językach, m. in. w języku niemieckim, angielskim, czeskim, włoskim, hiszpańskim i francuskim oraz faktur dwujęzycznych. Z doświadczenia stwierdzam, że faktura wystawiona w języku i walucie klienta (którego firma zarejestrowana jest w innym kraju), jest przez niego bardzo mile widziana.
Satusy płatności – podoba mi się, że program daje możliwość nadania fakturze statusu (wysłana, opłacona, nieopłacona, częściowo opłacona) i oznaczenia jej kolorem, dzięki czemu dokumenty księgowe utrzymane są w porządku oraz łatwo się je sortuje.
Ewidencja wydatków – ważną dokumentację staram się utrzymywać w porządku, w przeznaczonym do tego miejscu, dlatego fakt, że do Fakturowni możemy wprowadzić skany wszystkich umów, paragonów, faktur lub innych dokumentów zakupowych i sprzedażowych, jest dla mnie dodatkową zaletą. Takie rozwiązanie umożliwia do nich dostęp z dowolnego miejsca oraz ułatwia ewidencję kosztów firmowych.
Wystawianie faktur w tym systemie jest bardzo proste i szybkie (program zapamiętuje wiele danych), a gotową fakturę można wysłać mailem, wydrukować, wyeksportować, edytować lub usunąć. Zapewniam, że praca z Fakturownią będzie łatwa i przyjemna nawet dla największego laika. Tych, którzy szukają czegoś więcej, prawdpodobnie zainteresują też dodatki dostępne w Fakturowni, takie jak np.: CRM (przydatny system do zarządzania relacjami z klientami), program magazynowy czy moduł Prestashop (umożliwiający integrację ze sklepem internetowym).
NIESPODZIANKA – KOD RABATOWY DLA CIEBIE 🙂
Jeśli jesteś na etapie wybierania programu do fakturowania, jest to idealny moment, aby wypróbować Fakturownię. Na hasło FPRZEDSIEBIORCZA17 otrzymasz bowiem kod rabatowy do tego programu, ważny do końca 2017 roku. Kod ten gwarantuje 30% zniżkę na pierwszą opłatę wybranego planu w Fakturowni (dowolny typ i okres abonamentu). Kod należy wprowadzić na formularzu płatności przy opłacaniu subskrypcji w systemie. Uwaga: Kod rabatowy dostępny jest dla pierwszych 100 osób.
Czy jest program do fakturowania, który zechcesz polecisz? Koniecznie podziel się Twoimi doświadczeniami w komentarzach 🙂
Inny artykuł z cyklu “Must have przedsiębiorczych”:
Śledź