Jak przyciągnąć dziewczynki na zajęcia z robotyki i programowania dla dzieci

[ 3- 4 min czytania]
W ostatnim czasie miałam okazję uczestniczyć w serii warsztatów z robotyki i programowania dla najmłodszych. Typowy widok w salce szkoleniowej: na ośmiu chłopaków, przypada jedna lub dwie dziewczynki. Jeszcze bardziej typowy: wśród uczestników nie ma ani jednej dziewczynki! Wspólnie z organizatorami zajęć, zaczęliśmy się intensywniej zastanawiać nad tym, co jest tego powodem, a szczególnie – co zrobić, aby na warsztaty zaczęły też przychodzić dziewczynki? Zaznaczam przy tym, że modne dziś chwyty typu “Konstruowanie i kodowanie dla dziewczyn”, tudzież “Warsztaty z robotyki – tylko dla dziewczynek” nie wchodzą w rachubę. Nie jestem zwolenniczką różnicowania merytorycznych eventów, a tymbardziej zajęć edukacyjnych dla dzieci, ze względu na płeć. Uważam, że zupełnie nie tędy droga.
Powiązane: Dlaczego nigdy nie zorganizuję wydarzenia „tylko dla kobiet”
Jak przyciągnąć dziewczynki na zajęcia z robotyki i programowania dla dzieci
Zachęcenie dziewczynek do udziału w warsztatach z robotyki i programowania dla dzieci, jest ważne dla rozwijania ich kompetencji i pewności siebie oraz wzrostu liczby kobiet w STEM (akronim dot. „Science, Technology, Engineering and Math education”). Poniżej przedstawiam kilka wskazówek, którymi chciałabym się dzisiaj podzielić (jeśli macie inne, sprawdzone metody i możecie dodać coś od siebie, zachęcam do komentowania poniżej).
Model
Zamiast zastanawiać się nad tym, co może zainteresować dziewczynki w robotyce i programowaniu, popatrz na to, co już widnieje na ich ekranach. Wyjdź im na przeciw i znajdź je tam, gdzie już są (ze swoimi zainteresowaniami, preferencjami itd.). Innymi słowy, wprowadź na zajęciach również takie modele, które są lubiane przez dziewczynki. Wiele dostępnych rozwiązań, wykorzystywanych na warsztatach, poprzez które dzieci uczą się konstruowania, a następnie ich programowania to klocki, figury, przedmioty znacznie częściej preferowane przez chłopców, typu : “silny wojownik”, “szybki samochód” itd. A gdyby zamiast (tudzież oprócz) tego wprowadzić na zajęcia dodatkowy model, bardziej zorientowany na dziewczynki? I niekoniecznie mam tu na myśli przemalowanie wszystkiego na różowo i nazwanie tego “dziewczęcym”, co, wiem, jest super kuszące (przemysł elektroniki użytkowej robi to od wielu lat). Przedmiotem wykorzystywanym podczas zajęć może być np. Księżniczka Leia ze Star Wars, Pocahontas, Elsa i Anna z Krainy Lodu lub inna bohaterka kreskówki, chętnie oglądanej przez dziewczynki. Dobrym rozwiązaniem, bardziej neutralnym pod względem płci, jest też konstruowanie poruszającego się robo-zwierzątka. Naprawdę, zajęcia z robotyki i programowania nie muszą oznaczać wykorzystywania tylko zabawek, klocków i robotów, w swoim wyglądzie ewidentnie zorientowanych na chłopców.
Misja
Kolejnym czynnikiem X sprawiającym, że zajęcia z programowania i robotyki będą atrakcyjniejsze dla dziewczynek, jest ich misja, którą przedstawiasz w opisie warsztatów. Wiedząc, że w STEM dziewczyny częściej preferują kontekst i powiązania, chodzi o pokazanie, że udział w tych zajęciach to twórcze rozwiązywanie praktycznych problemów oraz pomaganie innym. Przestrzeń do współpracy, zachęcająca do tworzenia prototypów, konstruowania ciekawych przedmiotów i innowacyjnego myślenia.
Na zajęciach użyj praktycznych, ale i fantazyjnych przykładów, aby pokazać, w jak różnych dziedzinach życia, stosowane są aplikacje. Modułowa skrzynia skarbów, lampa origami, zegar, robo-pozytywka odtwarzająca wybraną muzykę, gdy czujnik koloru wykryje określoną barwę, robo-lalka potrafiąca wyjąć kwiaty z flakonu są świetnymi, przykładowymi pomysłami, przemawiającymi do wszystkich dzieci. Pokaż, że warsztaty z robotyki i programowania to coś więcej niż roboty do walk lub do wyścigów (tak chętnie konstruowane głównie przez chłopaków). Jeśli na zajęciach tworzycie wirtualnego robota, warto w poszczególne operacje wpleść storytelling (element opowieści czy dialogu).
Stosuj pracę w grupach lub parach. Choć początkowo dzieci będą obserwować, jak ich roboty spadają z ławek i uderzają o ściany, późniejsze uczucie sukcesu, osiągnięte dzięki pracy zespołowej, będzie dla nich inspirujące (i integrujące!). Praca zespołowa i rozwiązywanie problemów (dwa główne aspekty inżynierii), zapewnią uczestnikom możliwość doświadczenia czegoś, w co być może nigdy wcześniej nie byli angażowani.
Pomimo podejścia, w którym skupiasz się na prostych sposobach, wprowadzających do świata robotyki, bez względu na płeć, nie ma nic złego w robotach pająkach czy wojownikach – tak samo jak nie ma nic złego w robo-kociakach, turlających wirtualne kulki włóczki. I tak jak chłopczyk nie musi zachowywać się zgodnie z obowiązującym stereotypem płciowym, tak dziewczynki nie należy zmuszać do zachowania się w przeciwnym kierunku. W gruncie rzeczy, najlepszym sposobem na przyciągnięcie dziewczynek na zajęcia z robotyki i programowania dla dzieci, jest danie im wiele opcji, a następnie zapytanie o to, co chciałyby robić.
Jestem ciekawa, czy ktoś z Was prowadzi podobne zajęcia i zmaga się z podobnymi kwestiami. Zachęcam do dzielenia się opiniami i doświadczeniami. A jeśli sądzisz, że powyższe wskazówki mogą być pomocne dla kogoś z Twoich znajomych, podziel się z nim tym wpisem.
Powiązane: Lady Ada Lovelace – jak kobieta została „pierwszym programistą”
Śledź