4 rzeczy, które zrobiłabym inaczej dla mojej kariery, gdybym znów była studentką

[ 4 min czytania]
Innymi słowy, na jakich czynnościach, poza tymi oczywistymi, koniecznymi do zdobycia pracy, umożliwiającej opłacenie swoich rachunków, skupiłabym się bardziej, gdybym cofnęła się kilka lat wstecz i wróciła na studia?
4 rzeczy, które zrobiłabym inaczej dla mojej kariery, gdybym znów była studentką
Ukończyłam studia na Uniwersytecie Jagiellońskim z wynikiem bardzo dobrym i jestem z tego dumna, jednak są rzeczy, które zrobiłabym trochę inaczej 😉 Oto na co mocniej bym postawiła.
1. Wartościowe wypełnienie wolnego czasu.
Miałam szczęście, ponieważ w trakcie studiów, pomimo ich dziennego trybu, znalazłam ciekawą, rozwijającą, pracę, zgodną z moimi ówczesnymi zainteresowaniami. Dzięki temu po obronie pracy magisterskiej, oprócz dyplomu, mogłam już pochwalić się CV z konkretnym doświadczeniem zawodowym, co znacznie ułatwiło mi wejście na rynek pracy. Co bym jednak zrobiła, gdyby tak się nie stało?
Po pierwsze, jeśli potrzebowałabym pracy, poszukałabym jakiegokolwiek zatrudnienia. Idealnie, aby nie ingerowało ono w godziny zajęć na uczelni oraz… umożliwiało szukanie lepszych możliwości.
Po drugie, mocno skupiłabym się na tym, aby określić swoje mocne strony. Uświadomienie sobie swoich mocnych stron, daje przewagę zarówno w życiu, jak i biznesie. Pozwala określić, które z nich najbardziej napędzają Cię do działania i na których możesz zbudować podwaliny do swojej kariery. W końcu najbardziej angażująca praca to taka, która pozwala Ci wykorzystywać Twoje najlepsze umiejętności, zainteresowania i kompetencje.
Po trzecie, zrobiłabym wszystko co w mojej mocy, aby rozwijać się w oparciu o moje mocny strony. Jeśli miałoby to oznaczać ukończenie certyfikowanego szkolenia, zrobiłabym to. Jeśli wiązałoby się to z wolontariatem, w ramach którego wykorzystam i jednocześnie rozwinę swoje umiejętności, zrobiłabym to (w rzeczywistości faktycznie tak postąpiłam i z perspektywy czasu potwierdzam, że była to świetna decyzja). Jeśli oznaczałoby to uruchomienie i prowadzenie własnego biznesu lub bloga po zajęciach, zrobiłabym to. Właśnie tak wykorzystałabym (a właściwie “zainwestowała”) swój wolny czas w trakcie studiów, które są idealnym momentem na eskperymeantowanie i próbowanie swoich sił w różnych obszarach.
2. Podróże.
Podróże sprawiają, że możesz wreszcie pobyć ze sobą. Dają Ci możliwość zwolnienia, zrobienia kroku w tył i uczciwej oceny swojego życia. To właśnie w trakcie podróży możesz wreszcie oderwać się od oczekiwań, jakie czujesz w stosunku do siebie (ze strony społeczeństwa, rodziców itd.) i odkryć, czego naprawdę chcesz. Czy dobrze wiesz, co chcesz robić po obronie? Czy jesteś przekonany, że ścieżka kariery, którą obierasz, przyniesienie Ci spełnienie? A może studiujesz tę księgowość tylko dlatego, że ludzie w Twoim otoczeniu przekonali Cię, że jest to «porządny» zawód… Podróże pomogą Ci zrozumieć, że musisz przestać żyć dla innych i zacząć żyć własnym życiem.
Poza tym podróże świetnie wpływają na rozwój osobisty. Nie tylko poszerzają horyzonty i otwierają nowe możliwości, ale także dają okazję do skonfrontowania się z innymi kulturami i nowymi punktami widzenia. Podróże mogą całkowicie odmienić całą Twoją perspektywę oraz spojrzenie na życie i świat… Podczas podróży odkrywasz świat własnymi oczyma i przez własne doświadczenia, wychodzisz poza ramy swojej strefy komfortu, gdzie życie tak naprawdę się zaczyna…. Podróże wzbogacają. Bedą też dobrze wyglądać w CV.
Studenci często narzekają, że nie mają pieniędzy na podróże, tymczasem ciekawą wyprawę można odbyć nawet na rowerze. Warto rozejrzeć sie też za specjalnymi programami, umożliwiającymi studiowanie lub staż za granicą. Możliwości naprawdę jest wiele, a okres studiów, kiedy jest się młodym i bez wielu jeszcze zobowiązań (stała praca, kredyt, rodzina itp. itd.) jest do tego idealny !
3. Języki obce.
Języka obcego nie nauczysz się w kilka dni. Im wcześniej rozpoczniesz naukę, tym lepiej. Znajomość języków obcych wnosi wiele korzyści zarówno do życia prywatnego (np. umożliwiając swobodną komunikację za granicą), jak i zawodowego. Jeśli potrafisz mówić dwoma (a tym bardziej trzema!) językami, oznacza to, że będziesz mieć więcej możliwości pracy w porównaniu do jednojęzycznych kandydatów. W czasach, kiedy posługiwanie się angielskim, jest już standardem, warto znać też inny język obcy, który wyróżni Cię z tłumu. Mówienie obcymi językami powoduje, że wartość pracownika na rynku wzrasta, dlatego często cieszy się on wyższym wynagrodzeniem. Stajesz się też dobrym kandydatem do awansu na stanowisko o większej odpowiedzialności.
Powiązane: Czy warto uczyć się języka obcego w wieku dorosłym – 5 korzyści biznesowych i nie tylko
4. Czytanie.
Czytaj, czytaj, czytaj. Okres studiowania to idealny czas na czytanie! Poprzez czytanie zdobywasz wiedzę i doświadczenie innych. Życie jest za krótkie, aby powtarzać błędy popełnione w przeszłości przez innych ludzi – weź to pod uwagę, chcąc osiągnąć coś, co komuś już się udało. Dzięki wiedzy zdobytej z książek nie będziesz robić pomyłek, których można było uniknąć i przestaniesz marnować czas na nieskuteczne działania. W zamian skoncentrujesz na właściwej drodze do osiągnięcia swojego celu. Książki naprawdę są skarbnicą wiedzy, zbiorem zawierającym sukcesy, porażki i wskazówki innych osób. Na świecie sa miliony ludzi, którzy mogą pochwalić się ogromnym sukcesem w swojej karierze. Jeśli chcesz do nich należeć, pierwszą rzeczą, którą warto zrobić, jest poznanie ich przeszłości i tego, co doprowadziło ich do puktu, w którym są obecnie. Czytanie jest wspaniałym sposobem na to, aby poznać ich historie, uczyć się i czerpać z ich doświadczeń.
Myśl na zakończenie.
Kilku z tych rzeczy nie zrobiłam w trakcie moich studiów, czego żałuję. Pięć lat, to w końcu szmat czasu! Wykorzystałabym go znacznie lepiej i wyświadczyła sobie ogromną przysługę, gdybym zastosowała się do powyższych porad.
Śledź