Jak rozpocząć biznes na urlopie macierzyńskim

[ 2- 3 min czytania]
Kończy Ci się urlop macierzyński?
Pewnie zastanawiasz się, co dalej? Może nie masz już ochoty wrócić do pracy na pełny etat i widywać dziecko tylko wieczorami i w weekendy? Albo pracowałaś w trybie zmianowym/ popołudniami/ w dziwnych godzinach i nie wyobrażasz sobie, że mogłoby Cię nie być przy dziecku w ciągu dnia? Albo jak to nadal często bywa – nie masz już do czego wracać?
Jak rozpocząć biznes na urlopie macierzyńskim
Nieważne z jakich powodów zawodowych, bo najważniejsza jest chęć bycia z dzieckiem. Zaczynasz zastanawiać się nad spieniężeniem swoich umiejętności – przecież robisz cuda na szydełku, jesteś świetną nauczycielką angielskiego, jak nikt inny znasz się na marketingu.
Powiązane: Jak pogodzić macierzyństwo z pracą w domu i nie zwariować?
Tylko jak zarobić na swoich umiejętnościach, będąc jednocześnie z dzieckiem? Z odpowiedzią przychodzi biznes on-line. W końcu mamy XXI wiek, skoro tyle firm działa w internecie, Ty też możesz! Więc zaczynasz tworzyć plany, strategie, biznesplan. Dowiadujesz się, co i jak.
Gdzie szukasz pomocy?
Kogo pytasz o informacje, w jaki sposób możesz urzeczywistnić swoje plany? Rozmawiasz ze znajomymi, którzy prowadzą własne firmy, a może wybierasz się do Urzędu Pracy? Może słyszałaś gdzieś o możliwości otrzymania dofinansowania i chciałabyś dowiedzieć się więcej w tym temacie.
A może zaglądasz do różnych grup/ for internetowych i co rusz czytasz – “Kończy mi się niski ZUS – zwijam firmę/ nic nie zarobię/ nie wyrobię na opłaty”.
Zanim zaczniesz pracować, potrzebujesz skupić się na swoich wydatkach jako firmy. Usiądź z kartką i zapisz wszystkie koszty, jakie będziesz musiała w ciągu miesiąca ponieść: materiały, media, promocja, księgowość, ZUS, ubezpieczenia.
Jaka forma prawna dla Twojej firmy.
To będzie jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmiesz przez zarejestrowaniem firmy. Dowiedz się najwięcej jak możesz, na temat prowadzenia firmy w formie własnej działalności gospodarczej oraz w formie spółki (np. z ograniczoną odpowiedzialnością).
Jakie są za i przeciw tym formom?
Własna działalność gospodarcza – niskie koszty założenia oraz możliwość otrzymania bezzwrotnej dotacji. W przypadku dotacji warto wcześniej dowiedzieć się, na co będzie mogła być ona przeznaczona – znam żłobek z systemem monitoringu, świetnie wyposażonym biurem i zabawkami pożyczonymi od rodziny – bo nie można było wydać na nie pieniędzy.
Przez pierwsze dwa lata działalności – o ile jest to Twoja pierwsza działalność gospodarcza – możesz płacić niski ZUS. Za wszelkie zobowiązania firmy odpowiadasz całym swoim majątkiem.
Powiązane: 5 zasad, które pozwolą Ci wejść na rynek i działać z odwagą
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – jak sama nazwa wskazuje – daje możliwość ograniczenia odpowiedzialności (prezes odpowiada całym swoim majątkiem w przypadku, kiedy nie zgłosi upadłości spółki w odpowiednim momencie). Biorąc pod uwagę, że będziesz prowadziła małą firmę, nie jest to istotna różnica, ale możesz czuć się bezpieczniej.
W spółce nie musisz się zatrudniać, więc odpadają koszty ZUS-u i ubezpieczeń. Co prawda istnieją ograniczenia związane z wypłacaniem pieniędzy, ale jeśli mianujesz się w niej prezesem, możesz pobierać wynagrodzenie bez odprowadzania składek.
Koszty założenia są wyższe niż w przypadku własnej działalności i musi być prowadzona pełna księgowość. Z drugiej strony spółkom przysługują większe możliwości odpisów kosztów, jeszcze przed opłaceniem podatku dochodowego.
Wybór należy do Ciebie.
Pamiętaj, że to Ty musisz wybrać taką formę, która najbardziej Ci odpowiada. Jednak zawsze warto wiedzieć, jakie się ma możliwości. Najlepiej będzie, gdy usiądziesz z kartką i kalkulatorem, i wszystko sobie podliczysz. Ile będzie Cię kosztowało prowadzenie działalności przez pierwsze dwa lata, a ile później. Jak to będzie wyglądało w przypadku spółki. W którym momencie prowadzenia firmy, koszty się wyrównają i co dalej?
Powiązane: Jak pozyskać dofinansowanie do działalności gospodarczej z urzędu pracy
Z pewnością koszty spółki będą wyższe na początku, z tym że w trakcie jej prowadzenia powinny być już niższe, niż w przypadku tej samej działalności prowadzonej w formie własnej działalności gospodarczej. Dobrze jest też swoje obliczenia skonsultować z doradcą podatkowym – dowiedzieć się z jakich odpisów podatkowych będziesz mogła korzystać w przypadku różnych form, czy jak będzie wyglądała sprawa zatrudnienia.
Śledź