4 kluczowe kroki do uzyskania dobrych umiejętności komunikacyjnych (w biznesie i w życiu prywatnym) + dlaczego jest to takie ważne

[ 2- 3 min czytania]
Dobre umiejętności komunikacyjne są kluczem do sukcesu w życiu, pracy i związkach. Nieefektywna komunikacja może doprowadzić do wielu błędów, nieporozumień, frustracji, a nawet katastrofy poprzez niezrozumienie lub błędne przekazanie informacji.
Komunikacja jest procesem, w którym następuje wymiana informacji pomiędzy osobami lub grupami osób. Jest to proces, w którym staramy się przekazać nasze myśli, intencje i cele tak jasno i precyzyjnie, jak to tylko możliwe.
Komunikacja jest udana tylko wtedy, gdy zarówno nadawca, jak i odbiorca rozumieją tę samą informację.
W dzisiejszym informacyjnym i technologicznym środowisku zdolności komunikacyjne są szczególnie istotne.
Powiązane: Akademia Przedsiębiorcza
Choć wiele osób ciągle wykazuje opór przed usprawnianiem swoich umiejętności komunikacyjnych, stawiając je na samym końcu listy „spraw do załatwienia”, w rzeczywistości niezdolność do skutecznego komunikowania się, spowoduje u nich regres – zarówno w rozwoju ich kariery, jak i relacji społecznych i osobistych.
4 kluczowe kroki do uzyskania dobrych umiejętności komunikacyjnych (w biznesie i w życiu prywatnym) + dlaczego jest to takie ważne
- Co i dlaczego chcesz powiedzieć?
Miej jasne zrozumienie celu i intencji przekazywanej wiadomości. Wiedz, komu i dlaczego dostarczasz dany komunikat. Rozważ wszelkie przeszkody, które mogą utrudnić proces komunikacji, takie jak różnice kulturowe lub okoliczności sytuacyjne (płeć, wiek, sytuacja ekonomiczna). Zadaj sobie pytanie, jaki wynik chcesz osiągnąć i jakie wrażenie pozostawić.
- Jak to powiesz?
Chyba wszyscy już zdajemy sobie sprawę z tego, że nie zawsze liczy się to, co mówimy, ale jak mówimy. Zacznij od kontaktu wzrokowego. Kiedy patrzysz rozmówcy w oczy, wzbudzasz zaufanie i sprawiasz wrażenie pewnej siebie. Pamiętaj też o mowie ciała, która może powiedzieć znacznie więcej niż słowa. Stojąc ze swobodnie opuszczonymi rękoma, mówisz innym, że jesteś przystępna i otwarta na posłuchanie tego, co ktoś ma do powiedzenia. Jeśli zamiast tego Twoje ramiona będą skrzyżowane, a postura zgarbiona, zasugerujesz brak zainteresowania i niechęć do komunikowania się. Dobra i przystępna postawa sprawia, że nawet trudna komunikacja staje się bardziej płynna. Upewnij się, że mówisz przyjaznym tonem i staraj się nie osądzać.
Powiązane: Jak to powiedzieć? Kobieto, pozbądź się słabej mowy i wprowadź języku sukcesu
- Słuchaj.
Komunikacja jest jak droga dwukierunkowa. Po tym jak powiesz to, co masz do powiedzenia, zatrzymaj się, słuchaj i szukaj zrozumienia. Kiedy druga osoba odpowiada, unikaj jakichkolwiek pokus i impulsów ku temu, aby jej przerwać lub słuchać tylko do końca wypowiadanego zdania, abyś mogła wypowiedzieć kolejne pomysły i myśli, które właśnie przyszły Ci do głowy. Z szacunkiem daj rozmówcy całą swoją uwagę. Kiedy skończysz, w celu upewnienia się, że wiadomość została wyraźnie i prawidłowo zrozumiana, zadawaj pytania otwarte i rozwijaj dyskusję. Jeśli to potrzebne, doprecyzuj już uzyskane informacje.
- Zrozumienie, zgoda lub porozumienie.
Po przekazaniu wiadomości, osiągnięciu zrozumienia i komentarza, ponownie wróć do celu wymiany informacji. Czy na pewno osiągnięta została wspólna płaszczyzna porozumienia, problem został rozwiązany, lub wyjaśniłaś swoje stanowisko? Jeśli celem było nauczenie kogoś czegoś, czy osiągnęłaś swój cel?
Dobra komunikacja to dobre zrozumienie i bycie zrozumianą. Upewnij się, że komunikat został odebrany zgodnie z przeznaczeniem i że jakiekolwiek pytania lub wątpliwości zostały wyjaśnione. Możesz nawet zgodzić się na niezgodę. Nie ma żadnych gwarancji, że Twoje wysiłki komunikacyjne zakończą się całkowitą zgodnością i porozumieniem. Jednak dopóki rozumiecie siebie nawzajem, jesteście wobec siebie serdeczni i pełni szacunku, dopóty możesz cieszyć się udaną wymianią informacji.
EXTRA POMOC DLA KOBIET W ROZWINIĘCIU UMIEJĘTNOŚCI KOMUNIKACYJNYCH!
* Język sukcesu w środowisku pracy i biznesie.
Choć język, którego używamy w pracy, jest potęgą, kobiety często nie doceniają i nie wykorzystują tej mocy poprawnie. Tradycja, kultura i wywodzący się z nich wzór kobiety łagodnej przyczyniły się do tego, że często jesteśmy pozbawione językowych umiejętności, będących narzędziami efektywnej komunikacji. Zamiast tego posługujemy się słabym językiem, który podważa naszą skuteczność i autorytet. Albo próbujemy (niesłusznie) naśladować „silny” język mężczyzn. Sabotujemy w ten sposób swoją wiedzę, umiejętności i zdolności, doprowadzając do względnego braku sukcesu w pracy (zwłaszcza w porównaniu do naszych kolegów).
Wszystkim kobietom chcącym usprawnić swoje umiejętności komunikacyjne, polecam dedykowany kurs, dostosowany do ich specyficznych potrzeb i zmagań. Ale uwaga: nie jest on typowym szkoleniem z zakresu komunikacji interpersonalnej, a treningiem skutecznej mowy czyli języka sukcesu. Biorąc w nim udział, przekonasz się, jak wielu aspektów nie bylaś nawet świadoma i odkryjesz nowe podejście do tej kompetencji.
Kiedy przeznaczasz trochę czasu do nabywania i doskonalenia umiejętności w zakresie komunikacji, otwierasz się na osiągnięcie lepszych relacji, większych możliwości rozwoju zawodowego oraz zwiększenie pewności siebie.
Język sukcesu – dla KOBIET. Od skutecznej komunikacji do przywództwa.
Osiągając swoje cele w zakresie komunikacji, osiągasz wyższy poziom wzajemnego zrozumienia i współpracy.
Pamietaj, że wszystkie nowe umiejętności wymagają trochę czasu na ich dopracowanie, jednakże z wysiłkiem i praktyką, każdy może osiągnąć nawet poziom mistrzowski.
Śledź