Jak narysował mnie robot czyli relacja z Maker Faire Nantes 2016

[ 3- 4 min czytania]
Są wśród Was majsterkowicze, pasjonatki DIY (Do-It-Yourself), osoby stawiające na twórczość i kreatywność w swojej działalności biznesowej? Jeśli tak po prostu musicie dowiedzieć się o niesamowitym wydarzeniu, jakim jest Maker Faire.
Niestety ten, organizowany na całym świecie, słynny festiwal nie dotarł jeszcze do Polski. Miałam jednak przyjemność uczestniczyć w nim w czterech, różnych miastach europejskich. I choć wcześniej nie przyszło mi do głowy, by wspomnieć o nim na blogu, Maker Faire Nantes skutecznie mnie do tego zainspirował.
Czym jest Maker Faire?
Jest to cykl imprez przeznaczonych dla entuzjastów technologii, rzemieślników, majsterkowiczów, hobbystów, inżynierów, miłośników nauki, pedagogów, pasjonatów DIY, kreatorów i artystów. Biorą w nim udział zarówno twórcy z hobbystycznymi projektami, jak również profesjonalni wystawcy komercyjni. Wszyscy pokazują, co udało im się stworzyć i dzielą się tym, czego się nauczyli.
Maker Faire przede wszystkim przeznaczony jest dla przyszłościowych, wystawiających twórców, którzy eksplorują nowe formy i nowe technologie. Jednak znaleźć w nim można nie tylko eksperymenty i prototypy z dziedzin technicznych, ale też całego spektrum nauki, sztuki i rzemiosła.
Powiązane: 8 pytań, które musisz sobie zadać zanim zaczniesz kreatywny biznes
Maker Faire gromadzi ciekawych, kreatywnych ludzi, chcących zaprezentować przykłady swoich prac i dotrzeć z nimi do szerszego grona odbiorców. Wielu producentów twierdzi, że tak naprawdę nie mają innego miejsca na promocję i pokazanie tego, co robią. DIY jest często niewidoczne w naszych społecznościach, sklepach, garażach, czy stołach kuchennych. Maker Faire uwidacznia wreszcie te projekty i pomysły, z którymi na codzień nie mamy okazji się spotkać.
Maker Faire Nantes – krótka relacja
Już przed wyjazdem do Nantes, portowego miasta położonego w zachodniej Francji, wiedziałam, że nie będę zawiedziona. Po wcześniejszych doświadczeniach z Maker Faire, mogłam mieć już całkiem dobre wyobrażenie na temat ogromnej skali i wysokiej jakości tego wydarzenia. Maker Faire miał już miejsce w kilku miastach Francji, Nantes w tym roku debiutowało.
Powiązane: 10 powodów, dla których warto zatrudniać osoby, które podróżują
Wydarzenie odbyło się w niepowtarzalnej i oryginalnej przestrzeni – w słynnym kompleksie Machines de l’île, cieszącym się niezwykłym, bajkowo-futurystycznym klimatem.
Festiwal trwał od 7 lipca do 10 lipca. Obszary, jakimi zajmowali się wystawcy były bardzo różnorodne. W moim odczuciu, w mniej lub większym stopniu, skupiały się wokół takich tematów jak:
- Druk 3D
- Robotyka
- Konstruowanie i programowanie
- Odzież i biżuteria
- Ekologia
- Sztuka
- Wiele innych
Zwykłe przejście całości, zajęło mi kilka dobrych godzin, przy czym świadomie pomijałam niektóre stoiska i namioty, których tematyką nie byłam zainteresowana.
Powiązane: Jak odnaleźć swoją pasję w 5 ćwiczeniach rozwijających kreatywność
Szczególną uwagę zwróciłam na dziewczyny, promujące własne dzieła i produkty, rozwijące swoje pierwsze, małe biznesy, w tym bazujące na DIY. W trakcie miłych rozmów zazwyczaj dowiadywalam się, że dopiero rozpoczynają komercjalizować swoją działalaność. Maker Faire Nantes był dla nich świetną okazją, by ją zaprezentować. Poniżej 4 zdjęcia z ich stoisk.
- Stoisko Virginie Delaitre, początkującej dekoratorki wnętrz (toutpourladecoration.fr):
Szczególne wrażenie zrobił na mniej projekt jej własnego domu, z wykorzystaniem starej wieży.
2. Charlotte Perdriel i jej stoisko z pakietami gotowych materiałów do ręcznych robótek (alittlemarket.com).
Charlotte wszystkie pakiety wykonała własnoręcznie. Idealne na prezent dla dziewczynki i nie tylko.
3. Lampy Emily Deltort (emiliedeltort.wix.com/design):
Podczas Maker Faire Nantes Emily zaprezentowała swoje oryginalne produkty oświetleniowe. Jej portfolio obejmuje też inne usługi i produkty.
4. Stół wykonany przez Sophie Vaugarny (sophievaugarny.com)
Sophie własnymi rękoma tworzy niesamowite wprost meble, o oryginalnej konstrukcji
Atmosfera panująca podczas Maker Fair Nantes była fantastyczna. Niezliczone grono pasjonatów, z zapierającymi dech projektami oraz firmy otwarte na współpracę, były dla mnie solidną dawką inspiracji. Przede wszystkim jednak świetnie się bawiłam! Pierwszy raz w życiu ktoś narysował mój portret – jakby tego było mało zrobił to robot stworzony przez Patricka Tresset (wooow!!!). Przy innym stoisku zostałam zeskanowana, w efekcie czego powstała figurka, idealnie odwzorowującą moją aparycję 😉 Wrażenie zrobiły też na mnie możliwości drukarek 3D i zaawansowane drony.
Les Machines de l’Ile
Ze względu na miejsce, w którym zorganizowano festiwal, zwiedzający mieli też okazję spotkać „żywe” atrakcje – eksponaty, utworzone dzięki dwóm francuskim projektantom: François Delarozière i Pierre Orefice. 40-tonowy słoń (12 m wysokości i 8 m szerokości), który może pomieścić 49 pasażerów z pewnością stał się moim „ulubieńcem”.
Słoń potrafi nie tylko przemieszczać się po okolicznych alejkach, ale także machać uszami, odwracać głowę i polewać wodą gapiów. Oprócz słonia spodobał mi się też olbrzymi, interaktywny pająk i piękna, tańcząca baletnica.
Powiązane: Jak rozpocząć biznes oparty na pasji, bez rzucania pracy
Podsumowanie
Wydarzenie zorganizowano z dużym rozmachem. Cieszę się, że miałam okazję uczestniczyć w nim aż 3 dni. W sumie zaprezentowanych zostało ponad 120 projektów, warsztatów i ciekawych wystąpień. Liczba zwiedzających przekroczyła ponad 8,000 osób! Choć Maker Faire Nantes nie był największym z festiwali z serii Maker Faire, w jakim dotychczas uczestniczyłam, z pewnością stał się moim ulubionym. Serdecznie polecam ten event wszystkim majsterkowiczom i pasjonatkom DIY.
Dziękuję pięknie za lekturę. Jestem ciekawa, co sądzicie o tego typu wydarzeniach. Chciałabyście, aby Maker Faire zorganizowany został również w Polsce?
Śledź