Jak zdobyć sponsora
by Joanna Długa · June 22, 2016

[ 2 min czytania]
Czymkolwiek się zajmujesz, możesz zdobyć sponsora, wspierającego Twoje działania. Nie myśl, że jesteś za mała i nie zniechęcaj się tym, że nie masz doświadczenia. Stwierdzam to, jako osoba, która przez kilka dobrych lat „przesiewała” liczne oferty współpracy, decydując, które z nich trafią na biurko prezesa. Oto kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak zdobyć sponsorów i utrzymać ich zaangażowanie w długofalowej perspektywie.
Jak zdobyć sponsora
1. Znajdź odpowiednią osobę do kontaktu w firmie. Dział marketingu to zwykle najlepsze miejsce, aby rozpocząć rozmowy. W niektórych firmach odpowiedni może być też dział public relations, pracownicy odpowiedzialni za działania CSR lub inne osoby zarządzające marką i wizerunkiem organizacji.
2. Jeśli to możliwe, wiadomość mailową poprzedź rozmową telefoniczną, a najlepiej spotkaniem. Pamiętaj, że na początku kluczowe jest budowanie relacji. Poza tym, w firmach o złożonej strukturze organizacyjnej, Twój mail może nie przebić się do odpowiedniej osoby już za pierwszym razem.
3. Miej świetną, przekonującą i profesjonalnie przygotowaną ofertę. Bez tego nawet nie próbuj. Osoba, z którą prowadzisz wstępne rozmowy, często sama nie jest decyzyjna i w końcowym etapie musi przedyskutować potencjalną współpracę z przełożonym, a nawet z prezesem firmy. Przed tym sama jednak musi być co do niej absolutnie pewna i przekonana.
PRAKTYCZNE SZKOLENIE ELEARNING:
10 kroków do stworzenia skutecznej OFERTY SPONSORSKIEJ
-
- Opisz, czym się zajmujesz i co jest Twoją misją.
-
- Przedstaw korzyści, jakie sponsor odniesie dzięki Waszej współpracy. Sponsor chce mieć jasną odpowiedź na pytanie, co zyska poprzez wsparcie Twojej działalności.
-
- Przygotuj statystyki i dane demograficzne. Jeśli firma rozważa inwestycję w Twój projekt, będzie chciała poznać szczegóły na temat efektów Twoich działań z przeszłości i obecnej sytuacji.
- Przedstaw ofertę cenową. Bądź konkretna. Szanuj czas osób, które postanawiają przyjrzeć się Twojej ofercie i przejdź do meritum.
Powiązane: Jak to powiedzieć? Kobieto, pozbądź się słabej mowy i wprowadź języku sukcesu
4. Przedstaw jasną strategię, na temat sposobu zrealizowania projektu. Zarysuj, jak będzie on wyglądał, w jaki sposób zrealizujesz promocję i działania marketingowe. Przedstaw szczegółowe informacje na temat mediów, którymi się posłużysz. Opisz przy tym, w jaki sposób zaistnieje w nich sponsor. Jest to szczególnie istotne dla tych sponsorów, którzy nie są zaznajomieni z proponowanymi przez Ciebie wydarzeniami.
5. Bądź prawdomówna. Kiedy starasz się o sponsora, zawsze mów rzeczy zgodne z prawdą. Sponsorzy i tak Cię sprawdzą, a nawet przetestują. Jeśli nie możesz uzyskać jakiejś informacji, powiedz im, dlaczego. Bądź uczciwa.
6. Pamiętaj o innych potencjalnych sponsorach. Firmy korporacyjne codziennie są wręcz bombardowane potencjalnymi możliwościami kooperacji. Proponowany przez Ciebie projekt, choćby nie wiem jak był wspaniały i ważny dla Ciebie, dla nich nie będzie priorytetem.
7. Zachęć swoich sponsorów do oceny zakończonych działań. Dowiedz się, co według nich dobrze wypadło, a co mogłoby zostać usprawnione. Wyślij sponsorom notatkę z podziękowaniami za współpracę i zaproś ich do udziału w kolejnym wydarzeniu.
A jakie się Twoje doświadczenia w tym zakresie? Udało Ci się już zawrzeć podobną współpracę?
Śledź