Jak rozpocząć biznes oparty na pasji, bez rzucania pracy

[ 2- 3 min czytania]
Wreszcie zidentyfikowałaś to, co naprawę lubisz robić i czym chcesz się zajmować. Być może pragniesz uruchomić własną agencję fotograficzną, projektować wnętrza jako wolny strzelec lub prowadzić organizację pozarządową. Jedynym problemem jest fakt, że nie możesz pozwolić sobie na rezygnację z dotychczasowej pracy (tracąc tym samym dochody), aby całkowicie się temu poświęcić. W którym momencie powinnaś zacząć? W jaki sposób ruszyć ze swoim projektem marzeń? Jak określić, czy jesteś już gotowa, by zacząć działać całkowicie na własną rękę?
Po kolei.
Jak rozpocząć biznes oparty na pasji, bez rzucania pracy
1. Opracuj strategię.
Zacznij od nakreślenia tego, co dokładnie chcesz osiągnąć. Mała czy duża firma? Stowarzyszenie, a może fundacja? Następnie stwórz rozsądny harmonogram w oparciu o to, co według Ciebie możesz osiągnąć w czasie, którym dysponujesz. Największym ograniczeniem jest liczba godzin, którą trzeba poświęcić na dodatkowy projekt. Pamiętaj przy tym, że Twoja codzienna praca ma pierwszeństwo. Bądź przygotowana na konieczność modyfikowania planu.
Powiązane: 8 pytań, które musisz sobie zadać zanim zaczniesz kreatywny biznes
2. Doskonal warsztat.
Zorganizuj się w czasie tak, abyś robiła to co kochasz każdego dnia. Najlepiej, jeśli na odkrywanie i pogłębianie swojej pasji przeznaczysz codziennie choćby 10 minut. Jeśli lubisz pisać lub rysować, zacznij swoje szkice rano lub wieczorem. Stopniowo wydłużaj ten czas, abyś mogła doskonalić się w umiłowanej dziedzinie.
3. Powoli wchodź na rynek.
Kiedy poczujesz, że masz już nie tylko talent, ale i świetny warsztat (prawdopodobnie zajmie to kilka miesięcy), spróbuj rozejrzeć się za zleceniami.
Przyjmuj tylko te zlecenia, które możesz wykonać bez zaniedbywania swojej stałej pracy i swoich bliskich. Na początku skupiaj się na jednym projekcie (unikaj wykonywania 2 zleceń na raz). Stopniowo pozyskuj nowych zleceniodawców (rozwijaj portfel klientów). Uzyskany w ten sposób dodatkowy dochód, pozwoli Ci zrealizować dalsze kroki.
4. Oszczędzaj.
Brak wystarczających środków finansowych, spowoduje podejmowanie złych decyzji biznesowych, determinowanych strachem. Posiadanie zabezpieczenia finansowego nie tylko da Ci możliwość tworzenia firmy na własnych warunkach. Będzie też podporą pomocną w początkowym etapie rozwoju nowej działalnosci, który bywa, że przekłada się na wiele miesięcy. Powinnaś jasno zdefiniować, ile i na jakie wydatki przeznaczać będziesz każdego miesiąca lub kwartału swoje oszczędności. Na wszelki wypadek, przemyśl też plan pozyskania pieniędzy od inwestorów.
Powiązane: Jak odnaleźć swoją pasję w 5 ćwiczeniach rozwijających kreatywność
5. Czas na obliczenia.
Po zrealizowaniu kilku projektów, będziesz już znała tempo swojej pracy. Jeśli poczujesz się wystarczająco pewnie, powiększ grono swoich klientów i zleceń.
Policz liczbę klientów, których już masz lub możesz uzyskać jeszcze przed rozpoczęciem niezależnej działalności. Jakie jest Twoje średnie wynagrodzenie na zlecenie? Ile zleceń wykonujesz tygodniowo? Oblicz średnią ilość pracy, którą spodziewasz się wykonać w tydzień i wynagrodzenie z tego uzyskane, a następnie odejmij od niego 20 procent (aby uniknąć przeszacowania). Teraz możesz już oszacować swoje roczne zarobki.
6. Idź na całość.
Jeśli liczba, którą uzyskałaś w obliczeniach, jest zadowalająca i porównywalna do zarobków osiąganych w ramach regularnej pracy, działaj dalej. Wybadaj, czy klienci będą zainteresowani pracą z Tobą w pełnym wymiarze. Poproś o polecenia. Być może dobrym pomysłem będzie zaoferowanie w zamian zniżki na Twoje usługi. Nie przestawaj rozwijać sieci klientów i pamiętaj o założonej strategii. Gdy woda jest bezpieczna, skacz.
Realizowanie marzeń jest możliwe. Jednak chcąc, aby Twoje twórcze talenty zapewniały Ci też stabilne i szczęśliwe życie, pamiętaj o dobrym przygotowaniu i realistycznym, dojrzałym podejściu.
Śledź