3 powody, dla których warto zatrudniać pracowników zdalnych

[ 2- 3 min czytania]
Praca zdalna na zlecenie stałe lub dorywcze, elastyczne godziny pracy, telepraca – to wszystko formy zatrudnienia dla freelancerów, które powoli wyrabiają sobie coraz mocniejszą pozycję na rynku. Jakie korzyści właścicielom firm przynoszą pracownicy zdalni?
3 powody, dla których warto zatrudniać pracowników zdalnych
Praca zdalna dla pracowników stacjonarnych.
Jeśli tylko pracownik wypełnia obowiązki w miejscu innym niż własne biuro, możemy mówić o pracy zdalnej. Termin ten dotyczy i osób zatrudnionych w oparciu o umowę o dzieło, i etatowych pracowników, którzy korzystają z elastycznego grafiku.
Powiązane: Jak pogodzić macierzyńswo z pracą w domu i nie zwariować?
Tradycyjne biura nie muszą już koncentrować pracowników w jednym miejscu. Nie tylko dlatego, że zmiana otoczenia i środowiska może być bardzo stymulująca. Jeśli zadanie wymaga współpracy kilku niezależnych od siebie działów, na przykład HR, IT i SEO, może się okazać, że komunikacja będzie się odbywała kanałami elektronicznymi, a większość pracy można wykonać zdalnie, bez potrzeby spędzania czasu w biurze. Praca zdalna jest zatem doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą podnieść wydajność, ograniczyć czasochłonne spotkania, obniżyć koszty i poprawić samopoczucie pracownika.
Ile czasu w biurze poświęca się tak naprawdę na… tworzenie iluzji produktywności? Bardzo często zamiast koncentrować się na wykonaniu zadania, pracownicy demonstrują swoją obecność. Do takich wniosków doszli szefowie organizacji charytatywnej Working Families, która zajmuje się problemem zachowania równowagi między życiem osobistym a obowiązkami zawodowymi, czyli work/life balance. Praca zdalna rozwiązuje ten problem, liczy się bowiem wykonane zadanie, a nie ilość czasu, jaki poświęcisz na mówienie o tym, co musisz zrobić.
2. Obniż koszty, podnieś wydajność.
Pracownicy zdalni mają jeszcze jedną zaletę – kosztują mniej. Według Iana Aadamsa, dyrektora ds. rozwoju w firmie outsourcingowej Mitie, wypłacenie ekwiwalentu za pracę na swoim sprzęcie w domowym zaciszu zawsze jest tańsze niż wynajem biura. Jeśli jeszcze zatrudniony na kontrakcie freelancer może wystawić fakturę VAT za swoje usługi, korzyści ekonomiczne dla obydwu stron są zauważalne – szczególnie teraz, kiedy dzięki useme.eu można wystawiać faktury VAT bez zakładania firmy.
Pracodawcy obawiają się jednak braku nadzoru nad pracownikiem oraz trudności z komunikacją z nim. Tymczasem okazuje się, że właśnie dzięki nieobecności w biurze pracownicy są także lepiej skomunikowani i bardziej zaangażowani w swoją pracę. W dobie video-konferencji i komunikacji przez portale społecznościowe nie ma potrzeby wymagać, aby pracownik fizycznie przebywał w biurze, aby można się z nim było bez przeszkód porozumieć.
3. Zyskać na zadowoleniu.
Pracownicy zdalni są mniej zestresowani – nie wszystkim odpowiadają te same metody pracy, inni z kolei są znacznie bardziej kreatywni i produktywni, jeśli zostawia się im wybór co do czasu i warunków, w jakich będą zajmować się swoimi obowiązkami. Praca zdalna daje możliwość wykorzystania potencjału pracownika bez nakładania na niego dodatkowych obciążeń.
Powiązane: 12 porad na skuteczną pracę w domu
Nie trzeba też dodawać, że dla firmy zadowolony pracownik to pracownik bardziej efektywny. Dzięki niższemu stopniowi stresu spada też prawdopodobieństwo urlopów zdrowotnych albo wypalenia zawodowego. Przełamanie monotonii i rutyny pracy biurowej zleceniem do wykonania zdalnie może przynieść długoterminowe korzyści.
Czekamy na wasze komentarze!
Śledź