Lady Ada Lovelace – jak kobieta została „pierwszym programistą”

[ 2- 3 min czytania]
Programowanie najczęściej kojarzy się nam z tworzeniem programów. Mozolnym wklepywaniem tysiąca linijek kodu, zajmujących nieraz wiele godzin. Dodatkowo dochodzi sprawdzanie efektów i poprawianie błędów. Programowanie wymaga nie tyle wiedzy i umiejętności, co po prostu cierpliwości i systematyczności. Żeby się go nauczyć, trzeba mieć czas, motywację, dobrą pamięć i serce do najnowszych technologii, nie mówiąc o pasji. Wedle najczęstszych wyobrażeń programista, informatyk, specjallista IT to osobnik w okularach, noszącycy kraciastą koszulę lub sweterek, spędzający całe dnie przed komputerem (w języku angielskim funkcjonuje określenie geek).
Lady Ada Lovelace – jak kobieta została pierwszym programistą
Mówiąc o programistach oraz pracownikach działów i branży IT najczęściej mamy na myśli mężczyzn, rzadziej kobiety. Komputery, najnowsze technologie, w tym programowanie uznawane są za część męskiego świata. Tymczasem mało kto wie, że pierwszy język programowania stworzyła kobieta, dając tym samym podwaliny pod rozwój informatyki. Byłą nią XIX wieczna uczona Ada Lovelace.
Powiązane: Język sukcesu – dla KOBIET. Od skutecznej komunikacji do przywództwa.
Ada Lovelace (1815 – 1852) – właśc. Augusta Ada King, hrabina Lovelace. Matematyczka, pierwsza informatyczka i programistka. Córka poety, ikony epoki romantyzmu Lorda George Byrona i Annabell Milbanke. Solidne wykształcenie, w szczególności wiedzę matematyczną Ada zdobyła pod czujnym okiem nauczycieli i matki, która sama była miłośniczką nauk ścisłych. Lovelace nie tyle umiała i rozumiała matematykę (co niektórzy nawet zarzucają, że było odwrotnie), ale stała się ona jej pasją. Była członkinią Bluestockings, pierwszej organizacji naukowej skupiającej kobiety wykształcone, interesujące się nauką, polityką, literaturą. W 1833 roku, dzięki znanej uczonej Mary Fairfax Somerville, nawiązała znajomość z Charlesem Babbage’m. Specjalnie dla niego Ada, w latach 1842-1843, przetłumaczyła z włoskiego rozprawę matematyka i inżyniera Louisa Menebrei na temat najnowszego projektu Babbage’a – maszyny analitycznej. Do tłumaczenia dodała swoje uwagi, w których szczegółowo opisała metodę obliczania liczb Bernoulliego oraz jak zgrać ze sobą litery i symbole z cyframi.
Powiązane: 5 motywacyjnych cytatów inspirujących, nieszablonowych i nowatorskich kobiet
Stworzyła algorytm, który mógłby zostać wykorzystany przez maszynę analityczną. Zapisy te z czasem zostały uznane za pierwszy program komputerowy. Lovelace twierdziła, że maszyna analityczna Babbage’a mogłaby służyć do tworzenia grafiki, komponowania muzyki lub służyć w celach naukowych. Niestety Babbage nigdy nie zbudował działającego modelu swojej maszyny. Kto wie, czy nie odkryto by nowych właściwości i zastosowań maszyny analitycznej i ,,programu” stworzonego przez Adę.
Garść ciekawostek
W grudniu 1980 roku Departament Ochrony Stanów Zjednoczonych zatwierdził opis nowego języka programowania nazwanego Ada, od imienia twórczyni pierwszego programu komputerowego.
Firma Microsoft umieściła podobiznę Ady Lovelace na hologramach autentyczności swoich produktów.
W Adzie napisane są aplikacje wojskowe, bankowe, automatyczne systemy transportowe. Język ma też szerokie zastosowanie w lotnictwie, m.in. przy kontrolach lotów, awionice samolotów, satelitach. W Adzie całkowicie zostało napisane oprogramowanie systemu Fly-by-wire samolotów Boeing 777.
Często mówi się, że dziewczęta są słabsze z przedmiotów ścisłych. Co poniektórzy nawet umniejszają kobiecy intelekt i zdolność uczenia się. Powtarza się, że wszelkie sprawy związane z komputerami, w tym tworzeniem aplikacji są męską domeną.
Programowanie jest dla kobiet
Historia i nauka nieraz pokazały, że to nieprawda. Programowanie i w dużej mierze informatyka zaistniały dzięki kobiecie. Ada Lovelace udowodniła, że kobiety nie tylko mogą być świetnymi matematyczkami, ale też odkrywać coraz nowsze zastosowania tejże nauki. W tym przypadku informatyki.
Powiązane: 3 rzeczy, o których dziewczyny wchodzące w świat biznesu, powinny wiedzieć
Drogie panie nie bójcie się programowania i uczcie się go. Komputery nie gryzą, a umiejętność radzenia sobie z nimi pomaga zaoszczędzić czas, pieniądze i nerwy. Znajomość języków programowania nie tylko rozwija, ale też otwiera wiele perspektyw i możliwości. Na polskim rynku pracy zapotrzebowanie na programistów jest ogromne, a stawki są niemałe.
Śledź