6 programów na wolnej licencji, które warto mieć w swoim komputerze

[ 3- 4 min czytania]
Pasjonujesz się grafiką komputerową, ale kupno pakietu programów graficznych od firmy Adobe przekracza Twoje możliwości finansowe? Kochasz uwieczniać aparatem otoczenie i szukasz dobrego programu do obróbki zdjęć? Potrzebujesz edytora tekstów, arkusza kalkulacyjnego oraz programu do tworzenia slajdów, ale nie dysponujesz pakietem programów Microsoft Office? Może tworzysz filmiki i potrzebujesz programu do montażu oraz edycji obrazu i dźwięku? Jeśli tak to z pomocą przychodzą Ci darmowe programy na tzw. wolnej licencji.
6 programów na wolnej licencji, które warto mieć w swoim komputerze
Z definicji przyjętej przez Fundację Wolnego Oprogramowania (FSF) oprogramowanie można uznać za wolne, jeśli spełnia ono zasadę 4 wolności:
- Wolność do uruchamiania programu w dowolnym celu. (wolność 0)
- Wolność do analizowania, jak działa program i zmieniania go na własne potrzeby. Warunkiem jest dostęp do kodu źródłowego. (Wolność 1)
- Wolność do rozpowszechniania kopii, w celu pomocy innym ludziom. (Wolność 2)
- Wolność do udoskonalania programu i publicznego rozpowszechniania ulepszeń, dzięki czemu może skorzystać cała społeczność. Warunkiem jest dostęp do kodu źródłowego. (Wolność 3)
Podsumowując, programy na wolnej licencji są to nie tylko systemy, które można pobrać za darmo, ale też używać zarówno w celach prywatnych, jak i komercyjnych. Ponadto, żeby dopasować program do indywidualnych potrzeb, możliwe jest tworzenie własnych ulepszeń i modyfikacji, a także dzielenie się z innymi użytkownikami.
Software na wolnej licencji, bardzo często dorównuje jakością swoim płatnym odpowiednikom. Wybór jest ogromny. Oto garść najpopularniejszych programów, z których według mnie warto korzystać.
1. Alternatywa dla Photoshopa – GIMP
GIMP jest to program do tworzenia i edycji grafiki rastrowej, a także do obróbki zdjęć. Program ten posiada mnóstwo narzędzi i rozwiązań znanych z Adobe Photoshop m.in.: pracę na warstwach i maskach, filtry i wszelkie narzędzia do modyfikacji koloru. GIMP jest świetnym programem nie tylko do tworzenia grafiki. Dzięki takim funkcjom jak: możliwości ustawienia kontrastu, balansu kolorów, wycinania obiektów, a nawet usuwania tzw. efektu czerwonych oczu bardzo dobrze sprawdza się też do obróbki zdjęć.
Program można wzbogacić za pomocą wtyczek, których do tej pory powstało aż kilkanaście tysięcy. Jeśli znasz się na programowaniu, możesz, w oparciu o źródło, samodzielnie stworzyć swoją własną wtyczkę.
2. W zastępstwie CorelDraw – Inkscape
Inkscape – jest to program do tworzenia i edycji grafiki wektorowej. Za jego pomocą można m.in. zaprojektować logo, kolorować rysunki, rysować przeróżne kształty – od prostych figur i krzywych po postaci jak z kreskówek. Można nie tyle rysować obiekty, co zmieniać dowolnie ich kształty. Program jest dość intuicyjny, a na You Tube znaleźć można całe mnóstwo tutoriali na temat tego, jak tworzyć prawdziwe cuda.
3. Do kompresji plików – 7Zip
7Zip jest to darmowy odpowiednik płatnego archiwizera WinRar. Jest bardzo prosty w obsłudze i dodatkowo ma wyższy poziom kompresji niż WinRar, czy WinZip. Obsługuje formaty zip, rar, cab, arj, gzip, bzip2, tar, cpio.
4. Darmowy pakiet biurowy – Open Office
Open Office to darmowy pakiet biurowy, stworzony na bazie kodu popularnego przed laty Star Office, którym bez problemu można zastąpić płatne pakiety od firm Microsoft i Apple. W skład pakietu wchodzą: Writer – edytor tekstu, Calc – arkusz kalkulacyjny, Draw – edytor grafiki, Impress – edytor do tworzenia prezentacji, Base – arkusz do tworzenia baz danych i Math – do tworzenia wzorów matematycznych. Pakiet obsługuje eksport i import m.in. do formatów Microsoft Office, a także najpopularniejszych formatów graficznych, plików tekstowych. Można też eksportować tekst do formatu PDF. Formaty Open Office są stosowane w administracji publicznej oraz wielu prywatnych firmach, jako alternatywa dla płatnego oprogramowania.
5. W zastępstwie iTunes – Foobar2000
Foobar2000 jest to lekki (zajmuje mało miejsca na dysku) odtwarzacz muzyki, stworzony przez Petera (Piotra) Pawłowskiego. Obsługuje najpopularniejsze formaty plików dźwiękowych i nie tylko. Także jest intuicyjny oraz posiada minimalistyczny, w pełni modyfikowalny interfejs. Program ten cieszy się wielką popularnością na całym świecie. Jego funkcjonalność można zwiększyć za pomocą dodatkowych wtyczek.
6. Audacity – wygodny i darmowy edytor dźwięku
Audacity to darmowy, zaawansowany program do edycji dźwięku oraz cyfrowych realizacji nagrań audio. Za jego pomocą można m.in.: nagrywać dźwięk, wyciszać, montować, wycinać, odszumiać, mieszać ze sobą dźwięki. Edytuje pliki o formatach takich, jak wav, mp3, ogg. Zdecydowanie przydatne narzędzie przy wszelkich nagraniach i nie tylko. Audacity oferuje także konwersje nagrań i kaset na postać cyfrową lub płytę CD.
Powiązane: Lady Ada Lovelace – jak kobieta została pierwszym programistą
Programy, które przedstawiłam stanowią zaledwie niewielki ułamek tego, co oferuje świat wolnego oprogramowania. Polecam nie tylko wypróbowanie wyżej zaproponowanych programów, ale także samodzielne poszukiwania ,,darmowych” perełek. Wybór jest przeogromny i nieraz trzeba przetestować dziesiątki najrozmaitszych rozwiązań, zanim zainstaluje się ten najbardziej odpowiadający naszym potrzebom.
Jakie Wy znacie i używacie programy na wolnej licencji?
Zapraszamy do aktywności również na Facebooku. Jeśli wpis Ci się podobał będzie nam miło, jeśli w jakiś sposób dasz nam o tym znać lub udostępnisz artykuł swoim znajomym. Wszystkiego dobrego!
Śledź