10 powodów, dla których warto zatrudniać osoby, które podróżują

[ 3- 4 min czytania]
Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę
św. Augustyn
Kiedy rekrutujesz, zwracasz uwagę na wykształcenie, doświadczenie zawodowe i osobowość kandydata. Prawdopodobnie jedyną rzeczą, jaką pomijasz, są informacje dotyczące odbytych przez niego podróży. Szkoda. Osoby które podróżują, posiadają bardzo istotne cechy. Jeśli do nich należysz, upewnij się, że podkreślasz to w swoim CV. Jeśli natomiast jesteś pracodawcą, zacznij postrzegać podróżowanie jako zdecydowany plus dla kandydata, a podczas rozmowy skup się nie tylko na historii jego pracy, ale i historii podróży. Oto lista 10 powodów, dla których warto zatrudniać osoby, które podróżują.
10 powodów, dla których warto zatrudniać osoby, które podróżują
1. Nie ograniczają swojego rozwoju osobistego.
Ci, którzy podróżują są na lepszej drodze do tego, by wzrastać i rozwijać się zarówno pod kątem profesjonalnym, jak i personalnym. Ma to szczególne znaczenie, jeśli weźmiemy pod uwagę liczne badania wskazujące, że kwalifikacje i tzw. umiejętności twarde (techniczne) stanowić będą zaledwie około 25% szans danej osoby na znalezienie pracy. Pozostałe 75% będzie zależało od umiejętności miękkich (społecznych i komunikacyjnych). Podróżowanie jest do tego idealnym poligonem. Uczy radzenia sobie z ludźmi z różnych kultur i środowisk. W coraz to bardziej zglobalizowanym świecie, staje się to jeszcze istotniejsze.
2. Nie patrzą na zmiany z podejrzliwością.
Globtroterzy cieszą się bardzo bogatym doświadczeniem, posiadają bardziej kosmopolityczny obraz świata i są o wiele bardziej otwarci na zmiany. Dzięki temu dostosowują się do struktury personelu, reorganizacji lub innych kwestii związanych z zarządzaniem z dużo większą łatwością niż kandydat, który nigdy nie opuścił swojego rodzinnego miasta lub państwa.
Powiązane: 6 pytań Marshall’a Goldsmith, które ukierunkują Cię na odniesienie sukcesu
3. Świetnie zarządzają sobą w czasie.
Podróżowanie wymaga umiejętności organizowania czasu, wycieczek, załatwiania lotów i pociągów – bycia terminowym i dotrzymywania harmonogramów. Umiejętności zarządzania czasem są szlifowane, gdy podróżujący pragnie zobaczyć najważniejsze zabytki miasta w krótkim czasie lub poznać kraj w ciągu jednego miesiąca. Kalkulacja czasu, wyciąganie wniosków z doświadczeń i inteligentne ustalanie celów podróży są ważnymi umiejętnościami, przydatnymi również w pracy.
4. Chętnie uczą się nowych języków.
Obieżyświaty zazwyczaj chętnie uczą się języka kraju, do którego sie udają. Nie ma lepszej trampoliny do bardzo dobrego opanowania danego języka. Jeśli Twoja firma współpracuje z klientami zagranicznymi, zatrudnienie kandydata z takimi właśnie (dodatkowymi) umiejętnościami językowymi, jeszcze bardziej zyska na znaczeniu. Stanie się bezcenny w komunikacji i networkingu.
5. Nie boją się wychodzić poza strefę komfortu.
Osoby podróżujące muszą często stawiać czoła sytuacjom stresowym, wymagającym od nich wykazania się zaradnością i przekraczania granic strefy komfortu. Ilu podróżnych zgubiło drogę, spóźniło się na lot, miało problemy z powodu obcego im języka lub skradzionego paszportu? Tego typu zdarzenia są prawdziwym testem umiejętności zachowania zimnej krwi i radzenia sobie w skomlikowanych sytuacjach. Jest to też doskonały trening dla ich kariery, ponieważ w pracy również zdarzą się momenty, w których strefa komfortu będzie musiała zostać porzucona.
6. Nie mają nic przeciwko pracy w zespole.
Obieżyświaty podróżujący w grupie, współpracują ze swoimi przyjaciółmi i nie tylko. Ma to też kluczowe znaczenie ze względu na sposób, w jaki będą wykonywać pracę w zespole. Warto pod tym kątem wybadać kandydata oraz dowiedzieć się, jak sam przyczynił się do realizacji celów grupowych i współpracy w trakcie podróży. Zapytaj, czego musiał się wyrzec dla dobra grupy.
7. Potrafią podejmować decyzje.
Podejmowanie decyzji jest koniecznością, która towarzyszy podróżującym niemal przez cały czas i na każdym etapie bycia w drodze. Muszą ważyć plusy i minusy transportu, zakwaterowania, dokonywać oceny ryzyka. Muszą też umieć ustalać priorytety. Te same umiejętności wnoszą do pracy.
8. Nie wpadają w panikę.
Osoby, które podróżują uwielbiają rozmawiać o tym, jak kiedyś coś poszło nie tak, znalazły się w sytuacji bez pieniędzy lub w ślepym zaułku. To jest ten moment, gdy warto posłuchać, a następnie dopytać, w jaki sposób użyli swoich umiejętności rozwiązywania problemów, by wyjść z opresji. Jest to zwykle dobry wskaźnik tego, jak będą zachowywać się w nagłych wypadkach pojawiających się w miejscu pracy.
9. Nie mają problemów z zarządzaniem własnym zdrowiem.
Podróżujący wiedzą, że ich zdrowie i samopoczucie bywa stale kwestionowane. Ważne jest więc zaplanowanie i zastosowanie odpowiednich środków ostrożności. Konieczne staje się przygotowanie apteczki pierwszej pomocy, podjęcie decyzji dotyczących szczepionek, doraźnej pomocy medycznej i realizacji ich zaleceń. Dowiadując się, jak to wszystko zaplanowali, uzyskasz wskaźnik tego, w jaki sposób dana osoba będzie zarządzać samą sobą w pracy.
10. Nie boją się innowacji.
Powiązane: Jak odnaleźć swoją pasję w 5 ćwiczeniach rozwijających kreatywność
Osoby, które podróżują są ciekawe. Jest to coś, co ich napędza. Znają i przynoszą nową perspektywę. Ich uznanie różnorodności sprawia, że są bardziej twórcze w swoim podejściu do życia, etyki, polityki i pracy. Ma to też kluczowe znaczenie w wykazywaniu się przez nich innowacyjnością w miejscu pracy. Innowacyjność i kreatywność są wartościami samymi w sobie, a jeśli firma stara się wprowadzić nowe produkty, usługi bądź procesy, osoby, które dużo podróżowały sprawdzą się idealnie.
Śledź