Jak pogodzić macierzyństwo z pracą w domu i nie zwariować?

[ 6 min czytania]
Zupa ugotowana, na patelni usmażone kotlety, nakarmione dzieci wesoło bawią się klockami, w tle słychać pranie, a Ty, z szerokim uśmiechem na twarzy, witasz męża wracającego z pracy. Nie do końca? W rzeczywistości martwisz się, co to za wysypka na buzi Krzysia i dlaczego nie przesłali Ci jeszcze tej oferty? Tak dawno nie spotkałaś się z dziewczynami… Kiedy w końcu dostaniesz informację zwrotną od klienta!? Ach, musisz wreszcie sprzątnąć te papiery ze stołu! Ostatnio chyba trochę przytyłaś. „Nie smakuje Ci zupa, skarbie?” – pytasz.
Wcześniej była noc spędzona przy komputerze – kończyłaś projekt, kiedy wszyscy spali. Rano odwiozłaś synka do szkoły, idąc do parku z córką wykonałaś 8 telefonów, a podczas gotowania wysłałaś 12 maili.
Znasz to? Jesteś matką pracującą – w domu. Nie wychodzisz rano na osiem godzin do biura, ale obowiązków masz dużo, bardzo dużo. Sprawunki domowe i zawodowe. Praca w dzień i w nocy. Codziennie, czyli również w weekendy – wychodzi więcej niż na etacie. Jakby tego było mało wszyscy Ci zazdroszczą. „Fajnie masz, nie przepracowujesz się” słyszysz. Znajomi, przyjaciele, rodzina nie traktują Twojej pracy poważnie. Koleżanki wpadają bez zapowiedzi, przy okazji dziwiąc się, że siedzisz w domu, a naczynia nie są pozmywane. Wsparcie męża przeplatane bywa delikatnymi sugestiami, że miło byłoby, gdybyś posprzątała i przygotowała pyszną kolację, a nie siedziała tyle przed laptopem.
Jak pogodzić macierzyństwo z pracą w domu i nie zwariować?
Czasy, kiedy było się albo mamą pracującą poza domem, albą mamą zajmującą się „tylko” domem i rodziną, dawno już minęły. Dzięki zaawansowanej technologii możliwe są nowe kombinacje, sprzyjające środowisku matek (i ojców!), chcących pracować w domu. Nie oznacza to jednak, że obywa się bez trudności i wszystko idzie jak po maśle. Jak zachować balans i nie zwariować?
Oto kilka wskazówek pochodzących od innych mam, pracujących w domu, które być może i dla Ciebie okażą się przydatne:
Opracuj harmonogram.
Harmonogram pomoże Ci z góry wydzielić czas na obowiązki zawodowe, zamiast zabierać się za pracę tylko wtedy, gdy coś Cię zainspiruje, lub gdy poczujesz, że wreszcie masz siłę lub dzieci zajęte są zabawą. Nawet jeśli taka stała pora, będzie oznaczała tylko jedną lub dwie godziny w ciągu dnia, ważne, abyś wiedziała, kiedy dokładnie wypada i co w tym czasie zrobisz. Poinformuj o tym rodzinę, męża – nie pozwól, by cokolwiek Cię wówczas rozpraszało. Jeśli sama będziesz szanować wyznaczone granice, Twoja rodzina również je doceni. Pamiętaj, że koncentracja na jednej rzeczy choćby przez 45 minut da Ci o wiele lepsze efekty, niż skakanie co kilka minut z jednego zadania (prasowanie) do drugiego (karmienie dziecka).
Powiązane: 12 porad na skuteczną pracę w domu
Znajdź pomoc do opieki nad dziećmi.
Jeśli Twoje dzieci nie chodzą jeszcze do szkoły, spróbuj znaleźć stałą i pewną osobę do opieki nad dzieckiem, na którą będziesz mogła liczyć w kryzysowych sytuacjach. Raz w tygodniu, możesz zatrudnić też kogoś tylko na pół dnia i sprawdzić, czy funkcjonujesz lepiej, gdy jedno popołudnie przeznaczasz na pracę. Te kilka godzin w tygodniu, nie pozbawi Cię możliwości bycia w domu z dzieckiem, a może znacząco usprawnić Twoją pracę.
Drzemka – czas pracy.
Bez względu na to, jak ciężki lub zwariowany był poranek, warto mieć na uwadze, że po południu nadejdą te 2 godziny, podczas których będziesz mogła wreszcie w ciszy popracować. Wykorzystaj je na zadania wymagające szczególnego skupienia i koncentracji. Ważne telefony lub wiadomości e-mail wykonaj wcześniej lub później- w zależności od tego, jak bardzo są pilne.
Współpracuj z dziećmi.
Czasami sytuacja, w której Ty siedzisz z laptopem, odpowiadasz na mail’e, kończysz raporty, a Twój maluch leży tuż obok, układa domek z klocków na dywanie lub maluje kolorowanki, może być efektywna. Postaraj się, by po pobudce dziecko było czymś zajęte i mogło bawić się wesoło. Zorganizuj kącik zabaw w pobliżu Twojego domowego biura. Może to być mini- biurko z dziecięcymi gadżetami typu telefon komórkowy lub laptop (dzieci lubią naśladować dorosłych) lub zwykłe zabawki, które co kilka minut przestawisz, by dłużej utrzymać na nich uwagę malucha. Bądź przy tym gotowa na to, że Twoja pociecha w każdej chwili może Ci przeszkodzić, zaakceptuj ten fakt i wykorzystaj czas taki, jaki został Ci dany.
Bądź przez chwilę tylko mamą.
Nie planuj, że będziesz pracować cały dzień – z czystym sumieniem wygospodaruj w ciągu dnia czas na to, aby po prostu być mamą. W końcu dlatego zdecydowałas się na pracę w domu. Zamknij komputer i odłoż telefon. Możliwość odstawienia pracy na kilka godzin i przeznaczenia tego czasu na zabawę, spacer, naukę z dziećmi i inne matczyne sprawunki, da Ci poczucie wolności, jakiej pragnęłaś. Ciesz się tym.
Miej czas tylko dla siebie.
Brakuje Ci Twoich drobnych „rytuałów”, takich jak czytanie podczas obiadu lub samotny spacer wieczorem? Teraz, żeby nie tracić czasu, jesz z dzieckiem, a spacery zastępujesz pracą nad zleceniem. Pozwól sobie czasem na wyjątek, poczekaj, aż dziecko bęedzie miało drzemkę i zrób wtedy coś specjalnego, tylko dla siebie. Weź swój obiad, ulubiony magazyn dla kobiet i bez poczucia winy wyjdź na 20 minut do ogrodu lub po prostu usiądź wygodnie, by zjeść posiłek w spokoju lub tak jak lubisz. Takie drobnostki sprawią, że z zadowoleniem wrócisz do swoich obowiązków.
Pozwól sobie na ustępstwo.
Być może będzie to jedna z najtrudniejszych rzeczy, jakich musisz się nauczyć, ale bywają dni, które po prostu są bardzo ciężkie. Pomimo najlepszej organizacji i największych starań, nic nie idzie zgodnie z planem i masz wrażenie, że ze wszystkim jesteś o krok do tyłu. Poziom frustracji jest już tak wysoki, że nie jesteś w stanie nawet zebrać myśli. W takich momentach, spróbuj zaakceptować ten stan rzeczy i jeśli jest to możliwe, zrób sobie „wolne”, zabierz dziecko i spotkaj się z koleżanką lub idź do parku. Przerwa od pracy, nawet jeśli nie była planowana, pozwoli Ci się zresetować i odświeżyć umysł. Zobaczysz, że kiedy ponownie do niej wrócisz, wszystko pójdzie znacznie łatwiej.
Powiązane: 12 porad na skuteczną pracę w domu
Nie staraj się być superwoman.
Przede wszystkim nie staraj się być superwoman, która ogarnia wszystko. Zawsze zadba o dom, dzieci, wyprasowane spodnie męża, pójdzie na fitness, kurs językowy, przygotuje pyszną kolację, a przy okazji zrobi w domu karierę. Oczywiście z uśmiechem na twarzy i bez narzekania. Nie daj sobie wmówić, że właśnie taka powinna być kobieta. Gotuj tylko wtedy, kiedy masz czas i ochotę. Jeśli na jutro wypada Ci deadline, możesz posprzątać dopiero za dwa dni, albo i poźniej (w wolnym czasie zrób wreszcie coś dla siebie!) – skoncentruj się teraz na pracy. Gotowanie, sprzątanie – to wszystko nie ucieknie. Priorytetyzuj i rób to, co w danym czasie jest najpilniejsze i najważniejsze. Jeśli masz taką możliwość, poproś o pomoc męża – nic się nie stanie, jeśli po pracy to tata chwyci za ster, wykona kilka domowych sprawunków i zajmie się dzieckiem. Nie próbuj robić wszystkiego, zwłaszcza sama.
Nie przejmuj się.
Nie przejmuj się koleżankami, zerkającymi na stertę niepoprasowanego prania i ich wymownymi spojrzeniami pt.: „Cały dzień w domu, a nie poprasuje!” Teściową komentującą, że jedzenie na mieście, ze sklepu czy na telefon jest tylko dla leniwych. Tym zaś, którzy głośno wzdychają, bo chcieliby mieć tak samo łatwo jak Ty, odpowiadaj z uśmiechem, że na taki luksus, trzeba sobie zapracować.
Bycie matką pracującą w domu to duże wyzwanie i sztuka utrzymania życiowej równowagi. Wiąże się z wieloma kompromisami i wyrzeczeniami. Na pewno nie jest to dla wszystkich, ale jest możliwe! Wysiłek z tym związany ma sens, jeśli doceniasz i czujesz wdzięczność za szansę pozostania w domu, i bycia świadkiem najważniejszych momentów w rozwoju Twojego dziecka, przy jednoczesnym spełnianiu się zawodowo.
Źródło: Artykuł opublikowany został również przez Galilea3.com
Śledź