6 pytań Marshall’a Goldsmith, które ukierunkują Cię na odniesienie sukcesu

[ 2- 3 min czytania]
Kilka słów wprowadzenia
Wiele firm inwestuje w szkolenia kadr pracownicznych, mające na celu zwiększenie zaangażowania swoich pracowników. Paradoksalnie pomimo dużych wydatków przeznaczanych na edukację, firmy częściej tłamszą, niż wyzwalają w nich zaangażowanie. Często zaczynają badaniami, zadając pracownikom pytania, dotyczące ich zaangażowania.
Standardową praktyką są tzw. pasywne pytania, które opisują obecny stan rzeczy i niemal zawsze prowadzą do szukania odpowiedzi w środowisku na zewnątrz. Pytania pasywane mogą powodować, że pracownik będzie myślał o tym, co się dla niego robi, a nie co on robi dla siebie. Dobrym przykładem pytania pasywnego jest pytanie: “Czy masz jasno wyznaczone cele?”. Odpowiadając na tak zadane pytanie, pracownicy rzadko decydują się na wzięcie odpowiedzialności za wyznaczanie własnych celów. Jeśli odpowiedź będzie brzmiała „nie”, przyczyny tego przypisze czynnikom zewnętrznym. Może powiedzieć: “Kadra kierownicza co miesiąc zmienia plan działania” lub “Organizacja nie posiada jasno zdefiniowanej strategii.”
Powiązane: 8 pytań, które musisz sobie zadać, zanim zaczniesz kreatywny biznes
Naturalnie kolejnym krokiem, jaki poczyni przedsiębiorca, będzie poproszenie o sugestie odnośnie zmian. Typową rekacją będzie odpowiedź w stylu: “Kierownicy muszą klarowniej i efektywniej określać cele”. Tym samym pracownicy ponownie udzielą odpowiedzi skoncentrowanej na środowisku poza nimi samymi.
Nie ma nic złego w pytaniach pasywnych. Są przydatnym narzędziem dla firm (i nie tylko), chcących dowiedzieć się od pracowników, jak poprawić obecną sytuację. W sposób niezamierzony mogą też jednak wytwarzać negatywny skutek. Poprzez zadawanie tylko pytań biernych, pracownicy mogą zostać zniechęceni do podejmowania i wykazania osobistej odpowiedzialności. Pytania te dają im przyzwolenie na “zwalanie winy” na każdego oprócz siebie!
Co jest alternatywą?
Alternatywą dla pasywnych pytań są pytania aktywne. Reprezentują one zachowania, które są ważne, ale też łatwe do zaniedbania ze względu na presję życia codziennego. Istnieje ogromna różnica pomiędzy “Czy masz jasno wyznaczone cele?” a “Czy robisz wszystko, co możesz, aby wyznaczyć dla siebie jasne cele?” To drugie zmusza pracownika do opisania lub obrania kierunku działania.
Kiedy dokonujesz autorefleksji, zadaj sobie aktywne, nie zaś pasywne pytania. Zwróć uwagę na swoje odpowiedzi – zachęcą Cię do zmian, o których wcześniej nawet byś nie pomyślała!
6 pytań, które ukierunkują Cię na odniesienie sukcesu
- Czy zrobiłam wszystko, co mogłam, aby być bardziej szczęśliwą?
- Czy zrobiłam wszystko, co mogłam, aby odznaleźć sens?
- Czy zrobiłam wszystko, co mogłam, aby być zaangażowaną?
- Czy zrobiłam wszystko, co mogłam, aby budować pozytywne relacje?
- Czy zrobiłam wszystko, co mogłam, aby wyznaczyć jasne cele?
- Czy zrobiłam wszystko, co mogłam, aby zrobić postęp w kierunku osiągnięcia celu?
Powiązane: Jak utrzymać koncentrację?
Poprzez drobną zmianę, jaką jest zadanie sobie pytań aktywnych, możesz osiągnąć rewelacyjne skutki! Pytania aktywne bywają wyzwaniem, ale są też świetną metodą autorefleksji, pomagającą dokonać pozytywnych zmian zachowań.
Powiązane: 6 Questions that Will Set You Up to Be Super Successful
Śledź