UX a SEO – doświadczenie użytkownika ma znaczenie!

[ 2 min czytania]
User Experience to termin, obejmujący wszystkie elementy strony internetowej, budujące doświadczenie korzystającego z niej użytkownika. Mowa tu o odpowiednio zaprojektowanej nawigacji w witrynie, menu, strukturze informacji, treści oraz wielu innych czynnikach, dzięki którym korzystanie ze strony internetowej jest dla internauty przyjemne i bezproblemowe. Doświadczenie użytkownika ma znaczenie, również pod kątem SEO – sprawdźmy dlaczego!
UX i SEO to zgrana para
UX to działania mające na celu dostosowanie strony do potrzeb użytkownika, są nie tylko zgodne z wytycznymi Google, ale i w pełni przez nie wspierane. Google dba w ostatnich latach o to, by wyszukiwarka jak najlepiej rozpoznawała intencje użytkowników i odpowiadała na ich pytania, a dzięki stosowaniu się do zasad UX – może to zapewnić.
Powiązane: Jak wykorzystać Instagram do rozwoju swojego biznesu/ marki? 6 kroków na start
Czy UX ma bezpośredni wpływ na pozycjonowanie strony?
Biorąc pod uwagę fakt, że czynników rankingowych Google jest już ponad 200, ciężko odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ale można w inny sposób – na pewno UX pośrednio wpływa na ranking. Z czego to wynika? Oczywiście z przystosowania poszczególnych elementów strony do potrzeb użytkownika, czego wymaga Google.
Na te najważniejsze elementy UX, które mają wpływ na pozycjonowanie, składają się między innymi:
- Odpowiednia nawigacja, czyli wszystkie elementy kierujące użytkownika w inne miejsce na stronie. W jej skład wchodzą między innymi przejrzyste menu, odnośniki do poszczególnych podstron, wyszukiwarka, przyciski CTA czy miejsce do logowania dla użytkowników.
- Właściwy interfejs strony – witryna musi być responsywna, posiadać czytelny układ, przyciski Call to Action i różnorodność wizualną.
- Dobrze zaplanowaną stronę główną, która będzie wizytówką witryny i zainteresuje użytkownika. Warto używać banerów i sliderów, które przyciągają uwagę.
- Wysokiej jakości treści – zarówno jeżeli chodzi o teksty, jak i grafiki. Content powinien być prosty, ale jednocześnie odpowiadać na pytania użytkownika i czynić stronę ekspercką. Warto zadbać o to, by każdy tekst był urozmaicony, np. zdjęciem, a także odpowiednio sformatowany – im będzie on atrakcyjniejszy wizualnie, tym większa szansa na to, że użytkownik się z nim zapozna.
- Odpowiednia struktura informacji – dzięki niej użytkownik bez problemu znajdzie na stronie to, co go interesuje. Chodzi tu głównie o konstrukcję kolejnych podstron – najlepszym przykładem są sklepy internetowe, które kierują użytkownika od ogólnych działów (np. elektroniki) do tych bardziej szczegółowych (np. telewizory).
- Responsywność strony – zarówno w UX, jak i pozycjonowaniu jest to podstawa – każda strona powinna być dostosowana do urządzeń mobilnych.
- Właściwe działanie techniczne – szybkie ładowanie, brak błędów, aktualizacje – wszystko to sprawia, że Google patrzy przychylnie na witrynę.
- Prostota strony – dla Google i UX ważne jest, by każda witryna była czytelna i jasna.
Podsumowując…
Im lepiej strona internetowa odpowiada na potrzeby użytkowników, tym jej szanse na wysokie pozycje będą większe. Jeżeli więc chcesz być wysoko w Google, sprawdź podstawowe zasady UX, dzięki czemu pozycjonowanie będzie dużo efektywniejsze.
Śledź