Jak pogodzić pracę z nauką, czyli 5 wskazówek jak prowadzić biznes i podnosić swoje kwalifikacje

[ 5- 8 min czytania]
Rozwijanie własnej działalności, wymaga ogromnego zaangażowania, wiąże się z licznymi zadaniami i wchodzeniem w różne role. Dla większości przedsiębiorców równie ważnym czynnikiem sukcesu jest też edukacja. Tylko czy prowadzenie firmy z jednoczesnym podnoszeniem kwalifikacji w ogóle jest możliwe? Przy odpowiednim podejściu i wyborze odpowiedniego trybu nauki – jak najbardziej! Uwaga: Będzie łatwo? Nie. Będzie warto? Tak!
Oto kilka sprawdzonych wskazówek, jak pogodzić pracę z nauką i studiami (nie tylko dla przedsiębiorców).
Jak pogodzić pracę z nauką, czyli 5 wskazówek jak prowadzić biznes i podnosić swoje kwalifikacje
-
Jeden kurs na raz
Łączenie nauki z pracą nikogo już dziś nie dziwi, a uczelnie coraz bardziej wychodzą naprzeciw swoim studentom, oferując szeroki wachlarz świetnych studiów zaocznych, eksternistycznych i podyplomowych, umożliwiając dostosowanie grafiku pracy do studenckich zjazdów i odwrotnie. Doskonałym przykładem jest Grupa Uczelni Vistula w Warszawie. Korzystaj z tego! Przy dobrej organizacji i planowaniu pracy (skroluj niżej), wszystko jest do pogodzenia.
Oczywiście dla niektórych przedsiębiorców zapisanie się na studia – nawet podyplomowe – będzie oznaczało za duże zwolnienie tempa. Rozpoczęcie nowego kierunku studiów, nowej szkoły, może okazać się przytłaczające ze względu na zbyt liczne obowiązki w pracy. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, nie rób tego! Zamiast rozpoczynać nowy kierunek studiów, rozważ zapisanie się tylko na jeden kurs w danym czasie, a następnie realizowanie kolejnego. Co prawda zdobycie interesującego Cię certyfikatu rozciągnie się w czasie, jednak lepsze to niż nie uczyć się wcale.
Świetną opcją mogą też być kursy i studia online. Umożliwiają one uczenie się w dowolnym miejscu i czasie. W tej opcji kalendarz zajęć zależy tylko od nas, a rytm nauki dostosowany jest do indywidualnych potrzeb osoby uczącej się.
-
Deleguj pracę i hierarchizuj priorytety
Przeanalizuj swoje obowiązki i zestaw je z korzyściami, jakie możesz zyskać, dzięki dalszej edukacji. Zdecyduj, co jest dla Ciebie najważniejsze. Ważne jest przy tym zrozumienie, co musisz zdobyć, a co stracić i pogodzenie się z tym, że niektórych rzeczy nie zdołasz zrobić perfekcyjnie.
Mniejsze obowiązki, które na Tobie spoczywają, możesz oddelegować pracownikowi lub przekazać partnerowi biznesowemu, dzięki czemu wygospodarujesz więcej czasu na naukę, bez większego zaburzania rytmu w pracy.
-
Planuj z wyprzedzeniem
W przypadku godzenia pracy z nauką punkt ten jest szczególnie ważny. Kiedy jesteśmy zabiegani i zapracowani wydaje nam się, że planowanie działań to niepotrzebna strata czasu. Tymczasem nic bardziej mylnego! Planowanie działań i organizacja czasu są kluczowe – pozwalają optymalnie zarządzać swoim czasem i wbrew pozorom sporo tego czasu zaoszczędzić!
A zatem kup sobie kalendarz, notes lub cokolwiek innego w czym wszystko zanotujesz, zrób sobie kawę lub herbatę, a następnie opracuj harmonogram odnoszący się do pracy i działań biznesowych oraz do życia osobistego. Nie pomijaj niczego i staraj się zmapować wszystko – również czas wolny. Wiele osób zakłada, że nie mają już czasu na naukę, mogliby się jednak mile zaskoczyć, gdyby rzeczywiście poświęcili czas na solidne opracowanie swoich kalendarzy i odpowiednie zblokowanie zadań.
Powiązane: Jak tworzyć listy zadań, dzięki którym praca zostanie zrobiona?
Kiedy już wiesz, ile czasu zajmuje Ci praca i pozostałe sprawy, wygospodaruj czas na naukę – zapisz i zaplanuj dokładnie w kalendarzu, w jakie dni będziesz się uczyć. Naturalnie im wcześniej i im bardziej systematycznie będziesz się uczyć, tym lepiej (w dłuższym okresie czasu przyswajasz mniejsze ilości materiału, a to pozwala lepiej utrwalić wiedzę), jednak w realnym życiu trudno jest stosować się do tego codziennie. Jako osoba pracująca, prawdopodobnie na naukę będziesz poświęcać przede wszystkim weekendy. Uwzględnij to w kalendarzu oraz zanotuj w nim wszystkie terminy (tzw. deadline’y), których musisz dotrzymać (takie jak zadania domowe, końcowe artykuły, eseje, prezentacje, zaliczenia, egzaminy, prace badawcze itp.), aby nic Ci nie umknęło.
Dodatkowe wskazówki:
- Zapisuj godziny
Zapisuj, czego i w jakich dokładnie godzinach będziesz się uczyć (np. wtorek 18:00 – 20:00 – angielski; niedziela 15:00 – 17:00 – zarządzanie projektami). Dając mózgowi sygnał, że właśnie w tych godzinach jest się zajętym i odseparowanym od pozostałych rzeczy, lepiej zmotywujesz się do nauki.
- Bądź offline
Kiedy się uczysz, bądź offline! Jeżeli postanawiasz, że dziś uczysz się między 18:00 a 20:00, tzn., że w tym czasie nie skrolujesz facebook’a, nie odpowiadasz na maile, jesteś osobą wyłączoną ze świata online. W smartphon’ie możesz jedynie ustawić sobie budzik, który dzwoni, w godzinie oznaczającej koniec nauki (to kolejna wskazówka) – dopóki nie zadzwoni, nie masz prawa dotykać telefonu 🙂
- Kiedy uczysz się najefektywniej?
Sprecyzuj, w jakich okolicznościach uczysz się najlepiej. O jakiej porze dnia? Co wzmacnia u Ciebie proces uczenia się? Jaka atmosfera powinna temu towarzyszyć? Jedni lubią uczyć się przy muzyce, inni potrzebują totalnej ciszy i atmosfery pracy, ktoś lubi uczyć się w domu, ktoś woli pójść do czytelni lub do kawiarni, a ktoś inny najlepiej się uczy, powtarzając materiał domownikom.
- Wyznaczaj cele
Wyznacz cele, jakie chcesz zrealizować w danym przedziale czasu. Przydatne będą w tym listy zadań, czyli tzw. to- do list. Jeśli Twój grafik jest bardzo napięty, rozpisz wszystko krok po kroku. Pamiętaj też, aby nie brać nad siebie zbyt wiele – zbyt duża presja będzie działać na Ciebie stresująco i obciążająco.
- Nagradzaj się
Pamiętaj o czasie wolnym i o przerwach – odpoczynek jest tak samo ważny jak praca i nauka. Poza blokami pracy i nauki, wyznaczaj więc także bloki odpoczynku. Poza tym nagradzaj się! Po godzinie nauki (lub po wykonaniu jakiegoś zadania – jeśli wolisz system zadaniowy), tak jak po godzinie pracy, spraw sobie drobną przyjemność (może to być czas na przejrzenie facebook’a, pójście na kawę, a jeszcze lepiej – na spacer) – będzie to na Ciebie działać motywująco.
Powiązane: 6 życiowych powodów, dla których musisz rozpocząć naukę programowania – bez względu na wiek
-
Dzień tylko na edukację
Jeśli to możliwe, wyznacz dzień, który poświęcisz głównie na naukę. Jeśli edukacja jest ważna dla dobra firmy, nie należy mieć z tego powodu poczucia winy. Warto również rozważyć umożliwienie tego wszystkim pracownikom. Jeśli pracujesz u kogoś, rozważ zatrudnienie niepełnowymiarowe lub poproś przełożonego o możliwość pracy w niestandardowych godzinach. Dobrym rozwiązaniem może też okazać się praca z domu.
-
Upewnij się, że masz wsparcie innych
Chociaż bezpośrednio nie pomoże Ci to w nauce, element ten jest ważny dla uniknięcia przeciążenia. Jeśli uznasz, że nadszedł w końcu moment na dalszą edukację, musisz się upewnić, że masz wsparcie Twoich bliskich, rodziny, domowników, a także firmy i partnera biznesowego. W przeciwnym wypadku nauka i godzenie jej z pracą, może okazać się zbyt trudna, a w ostatecznym rozrachunku cała gra nie warta świeczki.
W trudnych momentach przypomnij sobie, dlaczego to robisz. Motywacja do nauki w trakcie pracy może być bardzo różna, a Ty na pewno masz ku temu ważne powody. Nie poddawaj się tak łatwo! Wielu osobom się udało, Ty również dasz radę.
Pamiętaj też, że nawet jeśli nie możesz zapisać się na tyle kursów, studiów czy zajęć, ile chcesz, nadal codziennie się uczysz – praca, a tym bardziej prowadzenie własnego biznesu, to lekcja szczególna. A jeśli w którymś momencie zdecydujesz się zawiesić formalną edukację, aby skoncentrować się na firmie, w porządku. Do edukacji zawsze możesz wrócić, zwłaszcza stosując się do powyższych wskazówek.
Dajcie znać, czy łączyliście kiedyś naukę z pracą (na pewno ktoś się znajdzie!) i jak sobie wtedy radziliście. Konkretne porady mile widziane 🙂
Powiązane: Priorytetyzuj swoje zadania i realizuj więcej z metodą ABCDE
Śledź