6 życiowych powodów, dla których musisz rozpocząć naukę programowania – bez względu na wiek

[ 4 min czytania]
Każdy, kto przestaje się uczyć jest stary, bez względu na to, czy ma 20 czy 80 lat.
Henry Ford
Kiedy poznałam Szkołę Programowania WSEI, a przy tym osoby odpowiedzialne za proces rekrutacji, uderzyła mnie jedna rzecz. Wśród najczęściej zadawanych pytań przez zainteresowanych podjęciem nauki słyszałam: „Czy nie jestem na to za stara(y)?”. Zwykle pytanie to pada od osób w wieku 30, 40, a nawet 50 lat, zdarzyło się i jednak, że postawił je… 26-latek!
6 życiowych powodów, dla których musisz rozpocząć naukę programowania – bez względu na wiek
Wiem, że branża technologiczna przedstawiana w filmach i wszelkiego rodzaju mediach, dotyczy zwykle młodych 20-latków, a nawet nastolatków, którzy swoją przygodę z kodowaniem zaczynają już wieku 7 lat, rozwijają start-up’y, sprzedają je dla Google lub Facebook i gromadzą miliony. W końcu historie programistów w średnim wieku, codziennie rano wychodzących do pracy (dobrze płatnej!) nie są tak ekscytujące… Warto jednak zaznaczyć, że są o wiele bardziej realistyczne. Jeśli pozwalasz na to, by wiek zatrzymywał Cię przed dalszą nauką lub przekwalifikowaniem się, oznacza to tylko, że Twoje pojęcie o tym, jakiego rodzaju korzyści może przynieść Ci uczenie się programowania, jest bardzo zawężone. Nie przedłużając, poniżej przedstawiam 6 powodów, dla których warto rozpocząć naukę programowania – niezależnie od wieku (jeśli masz co do nich wątpliwości lub po prostu własne spostrzeżenia – koniecznie powiedz mi o nich w sekcji przeznaczonej na komentarze).
-
Umiejętność jak czytanie.
Programowanie to dziś jedna z najbardziej poszukiwanych kompetencji na rynku pracy. Szybciej niż się spodziewasz, stanie tak powszechnie wymaganą umiejętnością jak czytanie. Coraz więcej stanowisk pracy wymagać będzie również tej zdolności, a profesje, które na dzień dzisiejszy wydają się nie mieć z nią zbyt wiele wspólnego, będą specjalizować się w kierunku kodowania. Dobrymi przykładami już teraz mogą być zawody takie jak: growth hacker, czarny koń marketingu, dydaktyk medialny łączący kompetencje pedagoga z umiejętnościami IT, rekruter tech pracujący w firmie informatycznej, pisarz techniczny zatrudniany przez duże firmy i startupy z branży technologicznej.
Powiązane: Kobiety na stanowiskach informatycznych: chodzi o coś więcej niż tylko edukację
A teraz zastanów się, co Ty możesz osiągnąć, po połączeniu umiejętności programowania (nawet całkiem świeżych) z obecną pracą i wiedzą.
2. Szeroka perspektywa.
Dwudziestokilkuletni programiści, którzy przez większość swojego czasu nie robią nic poza kodowaniem, tak naprawdę mają bardzo ograniczoną perspektywę na życie. Znają tylko świat ludzi młodych, dlatego tworzą tak popularne rozwiązania do nich kierowane. Starsza osoba to człowiek z większym zapleczem, kontekstem, wiedzą, doświadczeniem życiowym i z kręgiem znajomych z innej grupy wiekowej – zna zarówno mentalność osoby młodej (którą sama była), jak i tej w średnim, a nawet starszym wieku. Pomyśl tylko, jakie daje Ci to możliwości! Ile produktów i rozwiązań możesz stworzyć, których młody, niedoświadczony programista nawet nie byłby w stanie sobie wyobrazić. Zacznij postrzegać swój wiek jako składnik swoich aktywów, cenny element, którego przecież nie można ot tak zdobyć lub się nauczyć!
3. Sieć kontaktów.
Jeśli jesteś w dojrzałym wieku, istnieje duże prawdopodobieństwo, że znasz zamożne, wpływowe i szanowane w wybranych dziedzinach osoby. Twoja sieć networkingowa może być bardzo pomocna w rozwoju kariery na ścieżce programistycznej. Być może ktoś poszukuje freelancera, osoby do zarządzania projektami lub innego zadania, w którym Ty świetnie się odnajdziesz. Osoby w starszym wieku mają tę zaletę, że cieszą się wartościowymi znajomościami – warto więc z nich korzystać!
4. Jeszcze żyjesz 🙂
Jeśli jesteś w wieku 40 lat, przed Tobą prawdopodobnie jeszcze druga połowa życia 🙂 Możesz robić to, co dotychczas, ale możesz też nabyć zupełnie nowe kompetencje, dzięki którym poczujesz się pewniej w przyszłości. Umiejętność programowania może być tym, co pozwoli Ci pozostać aktywną osobą na rynku pracy, kiedy inne będą ją tracić.
Wyobraź sobie, jakie kompetencje mogą być przydatne za 10, 20, a nawet 50 lat w Twoim obszarze zawodowym czy też w firmie, w której pracujesz (jeszcze przed przejściem na emeryturę) i upewnij się, że je masz. 20 lat dodatkowego życia zawodowego to spory okres czasu, warto więc przygotować się na przyszłość. Bycie w wieku 40 lat nie jest żadnym usprawiedliwieniem na to, aby przestać się uczyć.
5. Trening mózgu.
Programowanie rozwija logiczne i algorytmiczne myślenie, a uczenie się jako takie usprawnia zdolności poznawcze człowieka. Poprawa pamięci, wzrost kreatywności, dłuższy czas koncentracji i zmniejszenie ryzyka związanego ze spadkiem zdolności poznawczych wraz z wiekiem, to tylko niektóre z pozytywnych efektów uczenia się programowania komputerowego. Mają one ogromne znaczenie nie tylko w kontekście Twojej kariery, ale i jakości Twojego życia w ogóle.
Powiązane: Jak pogodzić pracę z nauką, czyli 5 wskazówek jak prowadzić biznes i podnosić swoje kwalifikacje
Warto też przypomnieć, że dorosły uczy się, budując niejako na tym, co już zna i potrafi. Im więcej wie, tym więcej może się więc nauczyć. Poza tym przez osobę dorosłą przemawia jeszcze jeden, ważny argument: m o t y w a c j a. Dzieci i młodzi ludzie często nie lubią się uczyć. Brakuje im motywacji. Nie zdają sobie sprawy, że naprawdę kiedyś może im się to przydać – nie szukają pracy, nie rozwijają własnego biznesu, nie myślą jeszcze o karierze, rynku pracy czy o pieniądzach. W przeciwieństwie do Ciebie. Ty wiesz już bardzo dobrze, jak wielką wartością jest znajomość programowania.
Jeśli jeszcze Cię nie przekonałam, spójrz na inicjatywy takie jak Very Senior Developers. I co? Dalej sądzisz, że nauka jest już za Tobą? 😉
6. Wyzwanie i satysfakcja.
W najgorszym scenariuszu podejmujesz wyzwanie, nabywasz nowych umiejętności, masz trochę frajdy i czujesz ogromną satysfakcję. W najgorszym wypadku nie zdobywasz nowej pracy, ale to czego się udało Ci się nauczyć jest Twoje i nikt Ci tego nie odbierze. Programowanie to Twoja super moc, którą możesz wykorzystać w życiu i w prywatnych projektach, jak tylko chcesz.
Właśnie dlatego programowania warto uczyć się nie tylko dla pieniędzy i dobrze płatnej pracy, ale przede wszystkim dlatego, że samo w sobie wydaje Ci się ciekawe, ekscytujące i potrzebujesz w życiu nowego wyzwania.
No więc co Ty na to? Podejmiesz je? 😉
Jeśli myśl o nauce programowania coraz bardziej w Tobie kiełkuje, polecam Ci zainteresować się Szkołą Programowania WSEI, kształcącą w dwóch ścieżkach:
- Programowanie aplikacji mobilnych i webowych
- Budowa systemów Business Intelligence
Szkoła obejmuje 4 sprinty i… gwarantuje swoim uczniom zatrudnienie! Rekrutacja otwarta jest w ciągu całego roku.
Powiązane: Jak wybrać lub zmienić ścieżkę kariery, w oparciu o swoje mocne strony
Śledź