Kobiety w biznesie – jakie są ich największe motywacje i bariery w drodze do sukcesu?

[ 2- 3 min czytania]
O przedsiębiorczości kobiet można mówić jako o czynniku wzrostu gospodarczego, szczególnie w krajach rozwiniętych. Ich działalność biznesowa wpływa na różnicowanie gospodarki, ponieważ kobiety często wybierają inne sektory niż mężczyźni (zwykle związane z usługami i handlem), stawiają na odmienne produkty oraz mają inne cele i wizję biznesu.
Kobiety w biznesie – jakie są ich największe motywacje i bariery w drodze do sukcesu?
Według Raportu Global Entrepreneurhip Monitor Polska z 2016 roku kobiety wykazują nieco słabsze postawy przedsiębiorcze od mężczyzn. Rzadziej dostrzegają szanse biznesowe, są bardziej krytyczne, częściej odczuwają strach przed niepowodzeniem w prowadzeniu własnej działalności. Z drugiej jednak strony, kobiety lepiej wypadają na tle mężczyzn w samoocenie własnych zdolności przedsiębiorczych.

Wykres 1. Postawy przedsiębiorcze wśród kobiet i mężczyzn w Polsce w 2015 r. w % Źródło: Global Entrepreneurship Monitor Polska 2016
Wskazując na poziom przedsiębiorczości, tutaj również kobiety wypadają słabiej. W 2015 roku zarówno wsród właścicieli młodych, jak i dojrzałych firm, kobiet było o połowę mniej niż mężczyzn. Wynik ten jest zbliżony do średniej europejskiej z nieco wyższym poziomem przedsiębiorczości wśród Europejek.
Na temat głównych motywacji do podejmowania niezależnej drogi zawodowej, jaką jest własna działalność gospodarcza, jak też o towarzyszących temu wyborowi trudnościach publikowane są różne raporty w kraju i na świecie, między innymi wspomniany GEM Polska (2016), czy wcześniejszy raport OECD (2012). Poniżej przedstawiam najciekawsze wnioski z tych badań:
Główne MOTYWACJE do podejmowania własnej działalności biznesowej:
- Kobiety w głównej mierze wskazują na względy rodzinne i chęć łatwiejszego godzenia obowiązków domowych i zawodowych oraz większą elastyczność czasu pracy.
- Rozpoczynanie własnej działalności kobiety częściej niż mężczyźni tłumaczą koniecznością, gdyż nie zauważają bardziej atrakcyjnych możliwości wejścia na rynek pracy. W Polsce prawie 64% kobiet prowadzących firmę krócej niż 3,5 roku założyło ją z powodu dostrzeżenia szansy, jaką daje prowadzenie własnego biznesu, a 32% z powodu braku alternatywy w postaci pracy najemnej.
- Kwestia rodzaju wykształcenia ma dla kobiet większe znaczenie niż jego poziom przy wybieraniu samozatrudnienia, przy czym zdecydowanie poważniej rozpoczęcie tej drogi zawodowej rozważają kobiety z wykształceniem z dziedziny biznesu.
Powiązane: 14 prostych pomysłów na udany biznes online
- Istotnym motywatorem, który jako jeden z nielicznych jest określany jako mający większy wpływ na kobiety niż na mężczyzn, jest uczestnictwo w szkoleniach z przedsiębiorczości. Kobiety postrzegają je jako sposób na zwiększenie swojej pewności siebie jako przedsiębiorcy, zmotywowanie się do założenia biznesu, a następnie szybkiego osiągnięcia wyników.
- Coraz więcej kobiet nie godzi się na niższe wynagrodzenia od mężczyzn oferowane w pracy najemnej (mimo rosnącej luki edukacyjnej między płciami na korzyść kobiet), w konsekwencji czego postanawiają realizować się zawodowo jako właścicielki firm.
Niektóre BARIERY w podejmowaniu własnej działalności przez kobiety:
- W biznesie ogólnie przeważa obecność mężczyzn i taki też dotychczas był jego wizerunek: jako dziedziny hermetycznej i niedostępnej dla kobiet.
- Według badań kobiety wykazują się mniejszą chęcią do podejmowania ryzyka w obszarze biznesu oraz większą zachowawczością w podejściu do inwestowania wybierając sektory mniej kapitałochłonne.
- Kobiety są znacznie bardziej przywiązane do obowiązków domowych, co rzutuje na czas, jaki mogłyby poświęcić potencjalnemu biznesowi. W badaniach kobiety dwa razy częściej niż mężczyźni wskazywały na trudność w pogodzeniu nowych zobowiązań zawodowych ze zobowiązaniami rodzinnymi.
- Przed aktywnością zawodową na własny rachunek kobiety powstrzymuje również niewystarczająca infrastruktura opiekuńcza, problem nadal bardzo realny i dotkliwy w mniejszych aglomeracjach miejskich i na terenach wiejskich. Zwiększenia liczebności firm kobiecych należy się spodziewać, gdy społeczeństwo realnie odczuje poprawę infrastruktury opiekuńczej.
Zarówno przytoczone dane, jak i szersze obserwacje pokazują, że kobietom nie brakuje wszelkiego rodzaju motywacji do podejmowania samozatrudnienia. Towarzyszą im jednak również liczne bariery, które bardzo często są zupełnie niezależne, a skutecznie stają na drodze do sukcesu w biznesie. Zmiany muszą dokonać się począwszy od samego wizerunku przedsiębiorcy, by w większym stopniu obejmował on również kobiety i aby prowadzenie działalności gospodarczej przez kobiety było postrzegane tak naturalnie jak w przypadku mężczyzn.
Powiązane: Jak się zorganizować, aby spełnić swoje największe, biznesowe marzenia
Aktualnie obserwujemy wiele działań mających na celu promocję kobiet w biznesie. Chodzi nie tylko o samo wsparcie oferowane różnym grupom wiekowym i społecznym kobiet, ale o rozbudzenie w nich ducha przedsiębiorczości, dodanie wiary w marzenia, w to, że warto podejmować ryzyko, szukać własnej drogi do niezależności. Nie bez powodu kobiety dobrze oceniają swoje zdolności przedsiębiorcze. Mając codzienną praktykę w zaawansowanym multitaskingu i doskonałe umiejętności organizacyjne, jak również nieco finezyjne spojrzenie na biznes, kobiety mają w sobie ogromny potencjał przedsiębiorczy. Nieraz wystarczy tylko iskra, chociażby w postaci sygnału od bliskich, że wierzą, w to co robimy, by ten potencjał miał szansę się zrealizować, a kobiety zaczęły odgrywać jeszcze bardziej znaczącą rolę w biznesie.
Artykuł został opracowany z wykorzystaniem danych z raportu OECD- Gender Equality in Education, Employment and Entrepreneurship z 2012 roku oraz raportu Global Entrepreneurship Monitor Polska 2016.
Śledź