Must have przedsiębiorczych – Business Model Canvas

[ 3- 4 min czytania]
Być może doświadczyłaś (tudzież doświadczyłeś;) kiedyś sytuacji, w której pomimo świetnego produktu lub oferowanej przez Ciebie usługi, sprzedaż stała w miejscu. Po prostu zainteresowanie Twoją ofertą było niewystarczające, wręcz bardzo nikłe. Trudno było Ci to zrozumieć i zaakceptować, wiedząc, jak jest dobra i jak wiele pracy w nią włożono. Znasz to?
Zdarza się, że mając w głowie coś, co “na pewno” spotka się z dużym zainteresowaniem i zapewni wielu klientów, uparcie trwamy przy jednej wizji swojego biznesu/ produktu/ usługi. Nawet wtedy, kiedy rzeczywistość negatywnie weryfikuje nasz “wspaniały pomysł”. Tym czasem już mała zmiana oferty, jakaś jej inna wersja, modyfikacja produktu może spowodować, że naprawdę zaczniemy na nim zarabiać.
Należy wówczas przemyśleć strategię, zmienić pewne aspekty, a nawet dokonać pivotu (zmiany kierunku). W tym momencie prawdopodobnie przychodzi Ci do głowy wizja kartkowania wielostronicowego biznes planu (jeśli wcześniej został przez Ciebie zrobiony) i uciążliwego zmieniania jego zawartości tak, aby na końcu wszystko jeszcze jakoś wyglądało… Karkołomne zajęcie, które z pewnością nie napawa optymizmem.
Dziś zrozumiesz, że wcale nie musi tak to wyglądać oraz poznasz narzędzie, bez którego (odkąd sama je zastosowałam) nie wyobrażam sobie już realizowania jakiegokolwiek biznesu – Business Model Canvas (BMC).
Must have przedsiębiorczych – Business Model Canvas
Business Model Canvas (BMC) jest niesamowitym zasobem, stworzonym przez Dr Alexa Osterwaldera, który totalnie zmienił podejście do modelu biznesowego. Opracowane przez niego narzędzie pozwala zilustrować, opisać, zaprojektować, zmapować, stworzyć lub zmodyfikować model biznesowy, a wszystko to na jednej kartce papieru. Koniec ze standardowym, linearnym myśleniem i wielostronicowym dokumentem!
Zaprezentowanie modelu w formie wizualnej kanwy, zwraca uwagę na projetkowe podejście, ale też usprawnia współpracę w zespole.
Powiązane: Jak tworzyć listy zadań, dzięki którym praca zostanie zrobiona
Business Model Canvas – ale po co?
Być może zastanawiasz się, po co opracowywać model biznesowy i korzystać z narzędzia, jakim jest BMC? Czy naprawdę jest to konieczne? W końcu od jakiegoś czasu realizujesz swój projekt i jakoś obyło się bez tworzenia BMC. Ja też kiedyś miałam podobne podejście. Jednak w momencie, kiedy po raz pierwszy usiadłam nad arkuszem papieru i opracowałam prototypową wersję swojego BMC, uświadomiłam sobie, że powinnam była to zrobić znacznie wcześniej. Z pewnością uninkęłabym wiele nietrafionych działań… Zobaczysz, że i w Twoim przypadku będzie podobnie.
BMC możesz użyć do zmiany i usprawnienia już istniejącego modelu (zajmie Ci to od 10 min. do ½ dnia) lub do opracowania zupełnie nowego modelu biznesowego, który chcesz stworzyć od podstaw (na przygotowanie prototypu przeznacz 5- 30 min.).
BMC jest niezbędnym narzędziem dla własnego użytku każdego przedsiębiorcy, stratega, osoby realizującej projekt, na którym naprawdę jej zależy – pozwoli zaplanować model biznesowy, zdefiniować w nim priorytety, wyłapać słabe elementy, ustalić aktywności, na których należy się skoncentrować, dopracować detale, a przede wszystkim uporządkować i “ogarnąć” całą wizję. Niezależnie od tego czy jesteś blogerem, freelancerem, rozwijasz własną działalność, start-up lub inny projekt, BMC stanie się dla Ciebie mapą, dzięki której będziesz wiedzieć dokąd zmierzasz, a Twoje działania biznesowe staną się o wiele bardziej świadome i skuteczniejsze.
BMC jest też przydatnym zasobem w pracy zespołowej – zwłaszcza jeśli zależy nam na tym, aby założenia biznesu były spójne i jasne dla wszystkich członków zespołu, partnerów, inwestorów, a nawet klientów.
Business Model Canvas – jak?
BMC obejmuje 9 kluczowych elementów, wpływających na sukces, zyski i proces zarabiania pieniędzy. Odnoszą się one do 4 głównych obszarów w działalności biznesowej: wartości dla klienta, oferty, finansów oraz infrastruktury. “Sercem” modelu jest propozycja wartości. Wypełnić należy wszystkie pola i to od Ciebie zależy, od którego zaczniesz.
Business Model Canvas – darmowy PDF do pobrania >>
Pola w BMC, które uzupełniamy:
1. Segmenty klientów – Kim są Twoi klienci (wymień ich nazwy, zdefiniuj segmenty)? Dla kogo tworzysz produkt/ usługę? Komu oferujesz wartość? Kto będzie płacił?
2. Propozycja wartości – Jaką wartość oferujesz klientom? Jakie korzyści otrzyma Twój klient? Jakie problemy klientów rozwiązujesz? Co takiego oferujesz, czego nie zapewnia konkurencja?
3. Relacje z klientami – Jakiego rodzaju relacji oczekują klienci, aby możliwe było dostarczenie im realnej wartości? Automatycznej obsługi, czy raczej indywidualnego wsparcia? Jak nawiązać te relacje?
4. Kanały – W jaki sposób dotrzeć z produktem do klientów? Jak go dostarczyć? Z jakich kanałów będziesz korzystać, aby nawiązywać kontakt z klientem?
5. Struktura przychodów – W jaki sposób będziesz zarabiać pieniędze? Za co klienci są w stanie zapłacić i ile będą płacić?
6. Struktura kosztów – Jakie najważniejsze koszty generować będzie Twoja firma (wynikające z ustalonego modelu biznesowego, kluczowych zasobów, działań, partnerów itd.)?
7. Kluczowi partnerzy – Kim są Twoi partnerzy biznesowi, niezbędni do funkcjonowania firmy? Jacy dostawcy, firmy zewnętrzne czy organizacje niezbędne do działania? Czy możesz zmienić tych partnerów?
8. Kluczowe działania – Jakie najważniejsze działania musisz podjąć, by dostarczyć klientom propozycję wartości?
9. Kluczowe zasoby – Jakie zasoby są potrzebne, do wytworzenia wartości dla klienta (np. wiedza, narzędzia, zespół itp.)? Jakich zasobów wymagają kanały dotarcia do klienta?
Możesz stworzyć kilka modeli BMC, wybrać z nich najlepszy wariant, a następnie udoskonalać go w miarę rozwoju swojej działalności, nabywania doświadczenia i wniosków z prowadzonych już działań.
Najlepiej jeśli arkusz przeznaczony do stworzenia BMC jest na tyle duży, aby zamiast zapisywania pól długopisem, możliwe było naklejanie na nim kolorowych karteczek – da Ci to większą elastyczność i swobodę w modyfikacji modelu, bez konieczności każdorazowego przerysowywania szablonu i przepisywania wcześniejszych treści. Jest to bardzo ważne.
Business Model Canvas jest wspaniałym i wygodnym narzędziem, umożliwiającym sprawne weryfikowanie założeń biznesu. Początkowo jego opracowanie wymaga mobilizacji, jednak warto się nad nim pochylić, bo docelowo przynosi same korzyści.
Twoja kolej!
Czy Business Model Canvas był Ci już znany? A może polecisz inne, ciekawe narzędzie?
Inny artykuł z cyklu “Must have przedsiębiorczych”:
Must have przedsiębiorczych – program do fakturowania
Śledź