20 genialnych pytań, jakie możesz zadać, pod koniec rozmowy rekrutacyjnej

[ 2- 3 min czytania]
Przede wszystkim gratuluję! Kluczowy krok, jakim jest zostanie zauważoną i zaproszoną do rozmowy, masz już za sobą. Ale to już temat na osobny artykuł! Wracając więc do rozmowy rekrutacyjnej, kiedy pod koniec wywiadu rekruter zapyta: „Czy ma Pani jakieś pytania?”, ostatnią rzeczą, którą należy powiedzieć jest: „Nie, dziękuję!”. Dlaczego?
- Po pierwsze – daje to wrażenie, że tak naprawdę nie jesteś zainteresowana lub, co gorsza, że jesteś niewystarczająco inteligentna i zaangażowana dla potencjalnego pracodawcy.
- Po drugie – nie korzystasz z idealnej okazji do tego, aby dowiedzieć się, czy będziesz zadowolona z omawianej pracy i czy Twoje cele współgrają z potencjalnymi obowiązkami.
Pamiętaj, że rozmowa rekrutacyjna jest ważna dla obu stron (nie tylko dla pracodawcy). Dla uzyskania obustronnego przekonania o tym, że praca ta będzie świetnie do Ciebie dopasowana (zakładam, że Ci na tym zależy), powinnaś badać i oceniać pracodawcę w takim samym stopniu, w jakim Ty jesteś oceniana.
Powiązane: Jak wybrać lub zmienić ścieżkę kariery, w oparciu o swoje mocne strony
Przed rozmową rekrutacyjną przygotuj kilka mądrych, angażujących pytań. Zastanów się przy tym dobrze, o co chcesz zapytać i na otrzymaniu jakich informacji szczególnie Ci zależy. Poniżej znajdziesz 20 propozycji, które mogą Cię zainspirować. Dzięki tak postawionym pytaniom zyszkasz lepsze zrozumienie organizacji i posady, o którą się ubiegasz, pozostawisz po sobie pozytywne wrażenie oraz zapadniesz w pamięci osoby rekrutującej.
20 genialnych pytań, jakie możesz zadać, pod koniec rozmowy rekrutacyjnej
- Jak Pan(i) sądzi, jaki profil osoby będzie najlepszym kandydatem na to stanowisko i na ile ja się w niego wpisuję?
- Do kogo będę raportować? Czy będę mieć więcej niż jednego przełożonego? Jak wygląda struktura organizacyjna firmy?
- Jak to stanowisko ewoluowało na przestrzeni lat?
- Czy jest to nowe stanowisko? Jeśli nie, dlaczego wakat jest wolny? Co się stało z poprzednią osobą na tym stanowisku (dlaczego poprzednia osoba zostawiła tę pracę)?
- Co Państwa wyróżnia od konkurencji?
- Poza technicznymi i merytorycznymi kompetencjami wymaganymi do skutecznego wykonywania tej pracy, jakie umięjętności miękkie będę szczególnie przydatne na tym stanowisku?
- Jak może Pan(i) opisać kulturę organizacyjną firmy?
- Czy ma Pan(i) jakieś wątpliwości co do moich kwalifikacji?
- Co najbardziej lubi Pan(i) w pracy dla tej firmy/ organizacji?
- Jakie szczególne wyzwania dostrzega Pan(i) w tej pracy?
- Zakładając, że zdecydują się Państwo mnie zatrudnić, czego mogę się spodziewać podczas typowego dnia pracy (jak bedzie wyglądał mój typowy dzień pracy)?
- Jaki jest poziom rotacji pracowników i co Państwo robią, aby go zmniejszyć?
- Jakiego rodzaju pracownicy najczęściej odnoszą sukces w Państwa organizacji? Jakie atrybuty są najważniejsze dla powodzenia pracownika w tej firmie, jak i całej organizacji?
- W jaki sposób wspierają Państwo profesjonalny rozwój pracowników?
- Czy jest ktoś jeszcze, z kim chcieliby Państwo mnie skontaktować (zorganizować spotkanie/ rozmowę)?
- Czy będę mieć możliwość poznania części zespołu (np. mojego kierownika) podczas dalszego procesu rekrutacyjnego?
- Czy jest coś jeszcze, o co chciał(a)by Pan(i) zapytać?
- Czy jest coś jeszcze, o czym powinnam wiedzieć?
- Gdzie widzi Pan(i) firmę za trzy lata i jak osoba na tym stanowisku może przyczynić się do realizacji tej wizji?
- Ile czasu mają Państwo na podjęcie decyzji i kiedy mogę spodziewać się otrzymania odpowiedzi od Państwa?
Jeśli któreś pytanie jest dla Ciebie mało zrozumiałe lub nie bardzo wiesz, co uzyskasz poprzez jego zadanie i dlaczego jest ono wartościowe, zapytaj mnie o to w komentarzu. Zapraszam również do przedstawiania swoich propozycji pytań i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami :-).
Śledź