Kilka powodów, dla których musisz pisać pamiętnik
by Joanna Długa · April 22, 2017

[ 3- 4 min czytania]
Ludzki mózg jest niesamowicie złożoną strukturą, a natłok myśli, które codziennie się w nim pojawiają, może być bardzo przytłaczający. Brak jasności umysłu i po prostu brak zdolności do przeprocesowania wszystkich tych wpływów, refleksji i pomysłów, powoduje, że jesteśmy zmęczeni, zestresowani i mało produktywni. Istnieje jednak sposób, prostszy niż mogłoby się to wydawać, umożliwiający uporządkowanie swoich myśli. Jest nim pisanie pamiętnika.
Kilka powodów, dla których musisz pisać pamiętnik
Pisanie pamiętnika zwykle kojarzy nam się z nastolatkami, skrupulatnie notującymi swoje miłosne wzloty i upadki. Jednak prowadzenie dziennika nie jest tylko domeną młodych i nie jest zwykłym pisaniem listu do siebie pod koniec dnia, na temat tego, co się w nim wydarzyło. Jest p a m i ę t n i k i e m, bardzo szczególnym, w którym zapisujesz swoje doświadczenia, refleksje i pomysły. Nazywanie i zapisywanie swoich myśli, to kreatywny proces, który pomaga znaleźć efektywne rozwiązania i odkryć nowe sposoby myślenia.
Trochę faktów
Nic więc dziwnego, że pisanie pamiętnika stało się codziennym zwyczajem wielu przedsiębiorców oraz jedną z najpowszechniejszych metod samoanalizy obecną w życiu wielkich liderów i ludzi sukcesu. Jim Rohn, znany amerykański mówca motywacyjny i przedsiębiorca, na początku swojej kariery ledwo wiązał koniec z końcem. Kiedy spotkał swojego mentora, Earla Shoaffa, w ciągu sześciu kolejnych lat, stał się milionerem. Zalecił mu pisanie i regularne prowadzenie dziennika. Tak też robił przez ponad pięćdziesięt lat.
Dziennik prowadziły też m.in.: takie osobistości jak Marek Aureliusz, Napoleon Bonaparte czy Maria Curie-Skłodowska. Byli i są wśród nich przywódcy, managerowie, artyści, naukowcy, którzy choć nie cierpią na brak zajęć (a wręcz przeciwnie), potrafią wygospodarować w ciągu każdego dnia kilka minut na pisanie pamiętnika.
Ten stylowy, marmurkowy (100% recykling) notes znajdziesz tutaj >>
Dobra wiadomość jest taka, że czynność ta wcale nie musi być czasochłonna. Może to być tak proste, jak zapisanie kilku refleksji podczas porannej kawy lub wieczornego relaksu. Pamiętaj, że liczy się każde słowo.
Zerknij niżej, jeśli chcesz dowiedzieć się, co prowadzenie pamiętnika wnosi w życie ich autorów. Następnie zainwestuj w cieszący oko zeszyt, z którym nie będziesz chcieć się rozstawać i również zacznij pisać.
Spokój i redukcja stresu
Nic tak nie pomaga w trudnych chwilach, jak wygadanie sie przed przyjacielem i danie upustu swoim emocjom. Nie zawsze jednak chcemy, aby ktokolwiek wiedział o naszej sprawie, wtedy pisanie pamiętnika jest zbawienne! Przelanie refleksji na papier, nazwanie po umieniu swoich uczuć, otwarte ich wyrażenie może przynieść Ci ogromną ulgę i znacznie zredukować stres. Przede wszystkim jednak pomoże Ci uporządkować myśli oraz uświadomić sobie, co czujesz, co Cię boli. Kiedy emocje są zrozumiałe, łatwiej jest poradzić sobie z nimi.
Samopoznanie
Prowadząc dziennik, opisując swoje doświadczenia, dylematy, stan emocjonalny, który im towarzyszy, dokonujesz analizy własnej osoby. Czytając później swoje zapiski, możesz popatrzeć na siebie z dystansem, a tym samym lepiej poznać mechanizmy dotyczące własnych zachowań i wyciągać z nich wnioski.
Możesz spojrzeć na myśli zapisane na karcie pamiętnika z szerszej perspektywy, dostrzec w czym tak naprawdę tkwi ich sedno i dać sobie szansę na poprawę sytuacji.
Podejmowanie decyzji
Nawiązując do powyższego, pamiętnik jest miejscem, gdzie możesz zapisywać swoje rozważania, dotyczące różnych opcji, możliwości, wyborów i pytań, które czekają na Twoje odpowiedzi (biznesowe i prywatne). Przelanie ich na papier, w tym zapisywanie ich możliwych konsekwencji, ułatwi Ci znalezienie rozwiązania i podjęcie optymalnej decyzji.
Praktyka samopodyscypliny
Regularne pisanie pamiętnika wymaga oraz uczy samodyscypliny i wytrwałości. Ponieważ nie ma przy tym oczekiwań co do wyników, a co za tym idzie oczywistych sukcesów wieńczących to zajęcie, dla niektórych może to być trudne. Jednak to właśnie fakt, że dziennik prowadzony jest pomimo braku natychmiastowych i widocznych efektów powoduje, że świetnie uczy sztuki dyscypliny oraz systematycznego pisania.
Skuteczność
Ludzie, którzy piszą pamiętniki zwykle są bardziej pewni siebie, skoncentrowani, zmotywowani i ambitni. Częściej wiedzą, dokąd zmierzają w swoich działaniach. Zapisując swoje przemyślenia, pogłębiając auto-refleksję, są w stanie przyjrzeć się temu, czy dobrze wykorzystują swój czas. Pisząc pamiętnik, mogą swobodnie zarządzać swoimi myślami i oczyszcić przemęczony umysł .
Coś jeszcze?
W pamiętniku możesz też zapisywać:
- małe rzeczy, za które jesteś wdzięczna w danym dniu, a tym samym zwiększać poczucie szczęścia;
- swoje cele, plany i marzenia, a nawet konkretne kroki, konieczne do podjęcia w celu ich zrealizowania;
- nawet najbardziej ulotne pomysły, marzenia i plany, a potem spać spokojnie, wiedząc, że nic Ci nie umknie i o niczym nie zapomnisz;
- inspirujące cytaty, które w danym dniu przeczytałaś tudzież notatkę z ważnego szkolenia;
- informacje o Twoim samopoczuciu, kondycji fizycznej, a nawet efektach aktualnego treningu.
Wszystko to będzie działać na Ciebie motywująco. Przeglądanie swoich zapisków w pamiętniku (postaraj się, by był on naprawdę wyjątkowy), nie tylko stanie się czynnością miłą samą w sobie, ale ułatwi Ci też dostrzeganie poczynionych postępów oraz odnajdywanie cytatów i myśli, dających kopa do dalszych działań! 🙂
Pisząc regularnie pamiętnik, ofiarujesz swemu umysłowi dodatkową przestrzeń. Będziesz mile zaskoczona widząc, jak - dzięki tak prostej rzeczy - polepsza się Twoje samopoczucie i jak skuteczne stają się Twoje przedsięwzięcia.
Śledź