Jak znaleźć klientów? Mini- przewodnik dla początkujących freelancerów

[ 3- 5 min czytania]
Polski freelancer pracuje dla około 2-3 stałych klientów w miesiącu, jednocześnie starając się pozyskać 5-7 nowych. Najczęściej są to mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie firmy oraz osoby fizyczne z Polski. Tylko niewielki odsetek stanowią duże (polskie) firmy oraz zagraniczne podmioty – dowiadujemy się z badania sondażowego, jakie Useme przeprowadziło wśród polskich freelancerów na podsumowanie 2016 roku. Pełen raport dostępny jest tutaj >>
Kiedy dopiero decydujesz się pracować w ten sposób, możesz nie mieć zielonego pojęcia, jak znaleźć klientów. Większość freelancerów zaczyna swoją działalność w ten sposób:
- Postanawia realizować swoje pasje i być świetnym w tym, co robi.
- Tworzy stronę internetową, zawierającą opis umiejętności i doświadczenia.
- Zakłada swoje profile Social Media i zaczyna się promować.
- Czeka na przyjście klientów.
Z pewnością zauważasz w tym podejściu pewne wady i braki. A jednak, właśnie w ten sposób wielu freelancerów próbuje zacząć pracę na własny rachunek. Uważają, że bycie dobrym w swoim fachu wystarcza, by klienci pukali do ich drzwi. Tymczasem bycie dobrym to za mało. Trzeba zrobić znacznie więcej.
Jak znaleźć klientów? Mini- przewodnik dla początkujących freelancerów
1. Pokaż, co potrafisz, na już istniejącym produkcie.
Może to być szczególnie pomocne dla webdesignerów. Przeprojektuj popularny serwis na swój własny, unikatowy sposób i wyjaśnij, dlaczego dokonałaś takich, a nie innych zmian. Przy wyborze strony, skup się na tych typach i rodzajach klientów, od których chciałabyś otrzymać zlecenie.
Powiązane: 14 prostych pomysłów na udany biznes online
Po co to robić? Kilka powodów: Po pierwsze, możesz zaprezentować swoje umiejętności – zarówno koleżankom i kolegom w branży, jak i potencjalnym klientom. Po drugie, pokazujesz, że masz konkretne pomysły na to, jak usprawnić czyjś biznes.
2. Pamiętaj o swoich kontaktach.
Znajomi ze studiów? Pracownicy firmy, w której odbyłaś staż/ praktyki? Inni freelancerzy, z którymi masz dobre relacje? Wyślij do nich krótką, personalną wiadomość, informując, czym się zajmujesz i w skrócie opisz typ klienta, jakiego szukasz. Możesz nawet zaoferować im pewien procent za polecenie, które zakończy się zdobyciem zlecenia.
3. Rozmawiaj z innymi freelancerami w Twojej dziedzinie.
Osoby te niekoniecznie są konkurencją – spójrz na nie bardziej jak na społeczność, do której również należysz. Przedstaw się, a gdy popracujesz już trochę nad relacjami, zaoferuj im swoją pomoc – powiedz, że jeśli są zbyt zajęci, możesz obsłużyć ich własną pracą. W Internecie istnieje wiele miejsc i wydarzeń, umożliwiających nawiązanie relacji ze specjalistami z Twojej dziedziny i zaprezentowanie siebie.
Gdzie je znaleźć? Na przykład na wydarzeniach networkingowych, social media, grupach Facebook takich jak ta.
Porozmawiaj z freelancerami, cieszącymi się powodzeniem w Twojej branży i zadaj im konkretne pytania na temat tego, jak dostali zadanie/ zlecenie, które wykonują. Możesz zrobić to poprzez krótki e-mail. Dzięki temu dostaniesz radę od osoby, która dobrze zna się na rzeczy i od której warto się uczyć, zwrócisz na siebie jej uwagę i będziesz postrzegana jak ktoś, kto chce się czegoś od niej nauczyć, a nie tylko błaga o pracę.
4. Dowiedz się, gdzie ludzie, dla których chcesz pracować, spędzają czas.
I znów kłania nam się networking. Znajdź TE spoleczności i wydarzenia, wybierz się tam i rozpocznij rozmowy. Bądź pomocna – nie zaś nachalna i nastawiona na szybką sprzedaż.
Powiązane: 8 spotkań networkingowych dla kobiet, w których warto brać udział
5. Twórz zróżnicowany kontent i daj się poznać.
Nie jesteś pisarką, jeśli nie piszesz. Ani fotografem, jeśli Twoje działania sprowadzają się tylko do kupna fantazyjnego sprzętu fotograficznego. Jednak oprócz pracy nad swoim rzemiosłem, możesz też założyć bloga, tworzyć podcast lub kanał YouTube, który pomoże Ci wypracować siebie i stać się “marką”. Zbyt wielu freelancerów koncentruje się jedynie na zawartości, którą aktualnie tworzą dla klienta – kreuj kontent, z którego mogą skorzystać również Twoi potencjalni klienci.
Oto kilka konkretnych pomysłów na to, o czym możesz napisać na blogu:
- Coś o rodzaju pracy, jaką wykonujesz, o czym chciałabyś, aby każdy Twój klient wiedział
- Coś powtarzającego się, o co Twoi klienci często proszą (np. jak zwiększyć logotyp), zadając jednocześnie źle postawione pytania. Czego możesz ich nauczyć? Jak pytanie byłoby właściwsze? W czym faktycznie tkwi problem?
- Szybkie poprawki, które Twoi klienci mogą wprowadzić w firmie, w oparciu o Twoją wiedzę
- Historie sukcesów, studium przypadku, nad którym pracowałaś
- Jakimi źródłami możesz podzielić się z klientami? Jakie książki warto im polecić itp.?
6. Zacznij za darmo.
Praca za darmo nie cieszy się ostatnio dobrą reputacją, ale jeśli dopiero zaczynasz budować swoje portfolio, może się okazać konieczna i uzasadniona. Jest świetną okazją do zaprezentowania swojego stylu i umiejętności. Naturalnie praca za darmo jest o wiele bardziej realna, jeśli jesteś już gdzieś zatrudniona, a nową działalność, dopiero rozwijasz (projekt poboczny po godzinach).
Powiązane: Jak rozpocząć biznes oparty na pasji, bez rzucania pracy
Przed jej podjęciem porozmawiaj i ustal wszystko z klientem. Upewnij się, że po zakończeniu zadania, otrzymasz referencje. Po wykonaniu zadania poinformuj Klienta, jak wyglądają rynkowe stawki za jego wykonanie i zaznacz, że z przyjemnością zrobisz coś dla nich poraz drugi, ale tym razem odpłatnie.
7. Stwórz przydatny produkt.
Przykładowo, jeśli jesteś copywriterką, opracuj przewodnik, który pomoże Twoim klientom pisać lepsze teksty. Jeśli specjalizujesz się w social media, wydaj krótkiego e-book’a na temat sposobów na zwiększenie liczby subskrybentów na danym kanale. Produkty tego typu mogą być sprzedawane, jednak jeśli dopiero zaczynasz, oferuj je za darmo >>. Może to być kurs online, PDF do wydrukowania, a nawet prosta aplikacja webowa.
Po co to robić? Jeśli zbudujesz coś wartościowego, ludzie zaczną to używać, dzielić się tym i o tym mówić. Robiąc coś, co przyniesie bezpośrednie korzyści Twojemu typowi klientów (przez których chciałabyś być zatrudniona), zwrócisz na siebie ich uwagę i będziesz postrzegana jako osoba, która wychodzi na przeciw i robi ukłon w ich stronę.
8. Znajdź Partnera.
Znajdź freelancera, który działa w pokrewnej dziedzinie i posiada umiejętności, uzupełniające Twoje kompetencje. Sprawdź, czy możecie pracować razem nad jakimś projektem. Jesteś projektantką? Poszukaj do współpracy dewelopera, dzięki któremu będziesz mogła oferować szersze rozwiązania i usługi.
9. Zrób listę firm, z którymi chcesz pracować.
Posiadanie dobrze zdefiniowanego profilu, ułatwia wyszukanie klientów. Poświęc czas na reserach firm, które wpisują się w ten profil. Zaprezentuj im siebie. Nawet jeśli Cię nie zatrudnią, dowiedzą się o Twoim istnieniu i jak się nazywasz. Określając profil klienta, rozważ następujące:
- Produkty jakiej branży aktualnie używasz i lubisz?
- W jakiej branży zatrudniani są freelancerzy z podobnymi do Twoich umiejętnościami?
- W jakiej branży faktycznie chciałabyś pracować i być jej częścią?
Odrób zadanie domowe
Kiedy juz postanowisz zaprezentować się klientowi, bądź przygotowana. Zrób reserach na temat danej firmy, miej pomysły na to, co zrobić, aby ich biznes rozwijał się lepiej. Pokaż, że jesteś ekspertem i że odrobiłaś pracę domowę. Wywrzesz na kliencie pozytywne wrażenie.
Początki freelancingu wymagają czasu, poświęcenia, a przede wszystkim wytrwałości. Doświadczenie każdego freelancera jest inne, ale wspólnym mianownikiem freelancerów, cieszących się powodzeniem, jest upór i wytrwałość.
Śledź