Jak się zorganizować, aby spełnić swoje największe, biznesowe marzenia

Jak się zorganizować, aby spełnić swoje największe, biznesowe marzenia

 [ 4- 6 min czytania]

Masz tyle wspaniałych pomysłów, które tylko czekają na Twoją realizację. Sama wiesz najlepiej, jak wielką satysfakcję przyniosłyby Ci te projekty. Wiem dobrze, jak bardzo potrzebujesz konkretnych efektów, które potwierdzą Ci, że sobie poradzisz z tak ambitnymi wyzwaniami. I wiem też, jak wiele uwagi poświęcasz temu, aby w Twoich codziennych działaniach pojawiło się więcej luzu oraz odwagi.

 

Jak się zorganizować, aby spełnić swoje największe, biznesowe marzenia

 

Wszystkie te kwestie poruszam podczas pracy ze swoimi klientkami, dlatego z całą pewnością mogę Ci powiedzieć, że Twój wymarzony biznes i sposób pracy są naprawdę możliwe. Choć wymagają ogromnej determinacji i silnej decyzji z Twojej strony. W dzisiejszym artykule chcę Ci przedstawić proces, który pozwoli Ci zarządzać sobą na najwyższym poziomie i spełniać te najbardziej wymarzone projekty biznesowe.

 

1. Uświadom sobie, co tracisz, kiedy rezygnujesz.

Zazwyczaj rezygnujemy ze swoich wymarzonych projektów, bo wydają nam się one ryzykowne, wydają się zbyt odległym przedsięwzięciem, na które dzisiaj nie jesteśmy jeszcze przygotowane wystarczająco dobrze. Wybieramy zadania i zajęcia, które lepiej znamy, które oceniamy jako pewniejesze pomysły na biznes. Niestety efekt jest na ogół odwrotny. Jeżeli też tak robisz, to prawdopodobnie tkwisz ze swoją firmą w miejscu, w którym nie chcesz być. Zajmujesz się rzeczami, które nie przynoszą Ci satysfakcji, więc wykonujesz je niechętnie i nie osiągasz takich wyników, jakich oczekujesz. Na tej podstawie oceniasz swoje możliwości i wychodzi Ci, że nie jesteś wystarczająco dobra, więc rezygnujesz ze swoich wymarzonych projektów, bo zakładasz, że w nich też pewnie sobie nie poradzisz. Czy to nie paradoks? Im więcej czasu, a przede wszystkim energii poświęcasz na projekty, których nie lubisz, tym masz mniej przestrzeni na to, co rzeczywiście jest dla Ciebie istotne i w czym masz największe szanse na sukces. Często dochodzę ze swoimi klientkami do takich wniosków w ramach mojego programu ZAMIEŃ PLANY W BIZNES.

Powiązane: 14 prostych pomysłów na udany biznes online

Zatem zadam Ci pytanie i wiem, że jest ono trudne, a nawet denerwujące, ale odpowiedz sobie proszę szczerze:

Co tracisz z tego powodu, że odkładasz swój wymarzony projekt biznesowy?

JAK SIĘ ZORGANIZOWAĆ, ABY SPEŁNIĆ SWOJE NAJWIĘKSZE, BIZNESOWE MARZENIA
 

2. Uwolnij się od presji.

Często jest tak, że rzeczywiście prowadzimy biznes, który jest naszą pasją, ale chcemy za wszelką cenę osiągnąć sukces, za wszelką cenę zdobyć jak najwięcej klientów i tym samym udowodnić światu, że się da. Mam do Ciebie jedną, ale dużą prośbę. Jeżeli czujesz, że musisz cokolwiek komukolwiek udowodnić, potwierdzić swoją wartość, pokazać, że Twój pomysł ma sens, to uwolnij się od tego przymusu tak szybko jak się tylko da. Zdaję sobie sprawę, że być może będzie to najważniejsza zmiana, jakiej dokonasz w swoim życiu i być może dziś nie wierzysz jeszcze, że jest to możliwe. Na pewno jest to ogromne wyzwanie. Ale pomyśl tylko i wyobraź sobie taki scenariusz. Robisz to, co robisz przede wszystkim dla siebie, dla własnej satysfakcji. Nie czujesz zazdrości, że ktoś inny ma więcej, albo że jest dalej niż Ty. Nie czujesz też, że jesteś bez szans, bo inni mają lepszą pozycję na rynku. Idziesz swoim rytmem. Realizujesz projekty, w których spełniasz siebie, a nie oczekiwania innych. Na każym etapie uczysz się czegoś i rozwijasz, a co najważniejsze czerpiesz z tego radość. Masz w sobie determinację i pewność, że to co oferujesz, jest potrzebne. Zadam Ci kolejne trudne pytanie, ale jestem pewna, że uda Ci się z nim zmierzyć:

Gdybyś działała bez poczucia, że musisz coś komuś udowodnić, co by się dla Ciebie zmieniło? Jak wpłynęłoby to na Twoje działania biznesowe?

 

3. Wyznacz kierunek rozwoju.

Tak wiem, łatwo powiedzieć. Postawiłam Ci dzisiaj wysoko poprzeczkę, ale wierzę, że jesteś w stanie ją przejść. Obserwując swoje klientki, widzę różnicę między tymi, które od samego początku naszej współpracy dobrze wiedzą czego chcą, a tymi, które jeszcze szukają swojej biznesowej drogi. Oczywiście każdy ma swoją indywidualną ścieżkę, swoje wyzwania i własne mocne strony, dlatego moją intencją absolutnie nie jest porównywanie nikogo. Bardziej chodzi mi o to, aby pokazać Ci korzyści z posiadania szerszej perspektywy Twojego biznesu. Przede wszystkim zyskujesz o wiele większą motywację przy wykonywaniu zwykłych, codziennych zadań, bo wiesz po co one są, czemu służą. Twój biznes nie jest tylko projektem na 2-3 lata, na tu i teraz, ale firmą, która ma się rozwijać i której znaczenie na rynku ma rosnąć z roku na rok. A pojawiających się kryzysów nie traktujesz jak wyroku, bo wiesz, że są one etapem szerszej drogi. I to etapem, dzięki któremu możesz iść tak naprawdę dalej, który z jakichś względów też jest potrzebny w danym momencie Twojej działalności.

Powiązane: 12 najpiękniejszych planerów, dla super- zorganizowanych

Znalezienie odpowiedzi na pytanie, co się chce robić biznesowo jest na ogół złożonym procesem i w tym artykule nie mamy przestrzeni na omówienie całej tej kwestii. Jednak żeby ukierunkować Cię trochę poddam Ci do przemyślenia kilka cennych pytań.

  1. Co chcesz robić za 5 lat?
  2. Gdybyś miała pewność, że każdy pomysł na biznes, jakim się zajmiesz odniesie sukces, czym byś się zajęła?
  3. Co najchętniej robiłabyś, gdybyś z jakichś względów nie musiała zarabiać?
  4. Wyobraź sobie sytuację, że jesteś u schyłku swojego życia, wspominasz minione lata… – z jakich swoich zawodowych dokonań (lub jednego dokonania) jesteś najbardziej dumna?

 

Być może nie na wszystkie pytania będziesz już dzisiaj w stanie odpowiedzieć, ale przynajmniej jedno z nich będzie w Twoim przypadku kluczowe.

JAK SIĘ ZORGANIZOWAĆ, ABY SPEŁNIĆ SWOJE NAJWIĘKSZE, BIZNESOWE MARZENIA

 

4. Przejdź do działania.

Gdy już wiesz, co chcesz robić pora zmaterializować projekt. Pomysł na początku istnieje tylko w Twojej głowie, więc świat zewnętrzny nie od razu będzie Ci sprzyjał. Masz obowiązki domowe, inny biznes lub pracę. Te wszystkie rzeczy zajmują Twój czas i Twoją energię. Musisz znaleźć sposób, aby w swój grafik wkomponować nowe zadania. Wiadomo, że po entuzjazmie przychodzą wątpliwości. I to jest ten kluczowy moment, który zadecyduje, czy pójdziesz dalej. Do głosu zaczynają dochodzić pytania- nie wiem jak, nie jestem sama pewna, czy to ma sens, od czego zacząć etc. Pewnie wiele razy słyszałaś rady „Myśl pozytywnie”, „koncentruj się na tym czego chcesz, a nie na tym, czego się boisz”.

Ja chcę Ci dzisiaj zaproponować trochę inne podejście.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, to najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest je zagłuszyć, udawać, że ich nie ma. To właśnie wtedy czujesz presję, aby udowodnić coś innym, to wtedy odmowę potencjalnego klienta bierzesz do siebie, to wtedy brak szybkich efektów oznacza porażkę. Temat radzenia sobie z wątpliwościami jest dosyć rozległy, więc pozwól, że dzisiaj niestety go ominę. Natomiast moja propozycja dla Ciebie na ten moment jest taka.

Powiązane: Jak tworzyć listy zadań, dzięki którym praca zostanie zrobiona?

Jak już wiesz, co chcesz osiągnąć, jaki biznesowy projekt chcesz zrealizować, to ustal teraz, co jest Ci potrzebne, aby urzeczywistnić ten cel – jaka wiedza, jakie umiejętności, jakie nastawienie i jakie nawyki. Kiedy określisz rzeczy, które są Ci potrzebne, przeanalizuj, co już masz, a co jeszcze musisz zdobyć. Z zasobów, które już masz zacznij korzystać od zaraz. Już teraz jest coś, co możesz zrobić, aby przybliżyć się do etapu, który jest Twoim punktem docelowym. A może się okaże, że masz więcej niż Ci się wydawało, albo że potrzebujesz mniej, niż myślałaś.

 

5. Zadbaj o nawyki.

W szczególności zadbaj o nawyki. Wierzę w potęgę działania. A działania prowadzone regularnie to największa gwarancja sukcesu. Poza tym, kiedy robisz coś systematycznie, wpadasz w rytm, a dzięki temu nie analizujesz tyle i o wiele mniej się stresujesz. Działasz poniekąd automatycznie. Może chcesz wysyłać przynajmniej jedną ofertę dziennie, może raz w tygodniu chcesz pisać post na bloga. Ważne, aby to były zadania, które ugruntują Twoją pozycję na rynku, a Ciebie mocno osadzą w wizji wymarzonego biznesu. Zobaczysz, że działając regularnie, w nieoczekiwany sposób zaczniesz nabierać tempa.  Sama pomyśl, gdzie będziesz za rok, wykonując kluczowe zadania ze swojego biznesu systematycznie.

Jakie czynności w ramach swojego wymarzonego projektu biznesowego chcesz wykonywać regularnie? Co chcesz robić codziennie, co chcesz robić przynajmniej raz w tygodniu, a co przynajmniej raz w miesiącu?

Jeśli się będziesz trzymać tego postanowienia, poziom mistrzowski masz jak w banku.

Powiązane: Bonzai – jak planować (nielinearnie), by osiągnąć sukces

 

Czy teraz wierzysz, że istnieje droga, która może Cię doprowadzić do miejsca, w którym chcesz być ze swoją firmą? Mam nadzieję, że udało mi się Ciebie przekonać, a przynajmniej chociaż trochę 🙂 Życzę Ci otwartości na nowe i satysfakcji w działaniu.

Komentarze
Coach/Trener od wdrażania projektów biznesowych i od budowania efektywności osobistej przedsiębiorcy. Jest pomysłodawczynią i założycielką marki Kapitał Rozwoju (www.kapitalrozwoju.pl). Autorka programów coachingowo- doradczych ”ZAMIEŃ PLANY W BIZNES” oraz ”Znajdź swój pomysł na biznes”. Ukończyła międzynarodowy program coachingowy The Art. and Science of Coaching realizowany przez Ercickson Collage International. Stosuje podejście skoncentrowane na rezultatach. Zanim otworzyła swoją firmę, pracowała na etacie jako Doradca Zawodowy.
Dzisiaj wspiera dwie grupy klientów: 1) osoby, które od podstaw budują swój biznes, 2) przedsiębiorców, którzy chcą wprowadzić swoją firmę na wyższy poziom. Sylwia pomaga im znaleźć potrzebne rozwiązania i wdrożyć je w życie, po to żeby mogli spełniać się w swoim fachu i rozwijać się jako przedsiębiorcy.

Może Ci się również spodoba