Jak jeść zdrowo i zmieścić się w budżecie

Jak jeść zdrowo i zmieścić się w budżecie

 [ 3 min czytania]

Zdrowa i zróżnicowana dieta niekoniecznie musi być kosztowna. Jak w przypadku każdego innego rodzaju produktu i żywności, istnieje wiele sposobów, zapewniających dobre jedzenie na każdą kieszeń! Oto kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak można jeść zdrowo i jednocześnie zmieścić się w budżecie.

 

Jak jeść zdrowo i zmieścić się w budżecie

 

1. Planuj swoje cotygodniowe posiłki.

Sporządź tygodniowy plan posiłków (zarówno jeśli chodzi o śniadania, obiady, kolacje czy przekąski) z wykorzystaniem składników, jakie masz już w domu, a następnie zrób listę produktów, które musisz dokupić.  Planowanie posiłków z wyprzedzeniem, pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ będziesz dokładnie wiedziała, czego i na kiedy Ci potrzeba. Odpowiednio wcześniej będziesz też mogła zorientować się, które sklepy i supermarkety oferują najlepszą ofertę cenową, dotyczącą zakupów, które chcesz zrobić.

Powiązane: Jak zarobić więcej pieniędzy – 4 sposoby wg Canfielda

 

2. Zrób ścisłą listę zakupów.

Kiedy w grę wchodzi zmieszczenie się w ograniczonym budżecie, lista zakupów jest kluczowa! Zrób porządną listę produktów, których potrzebujesz, a następnie mocno jej się trzymaj. Lista pomoże Ci uniknąć robienia impulsywnych, nieprzemyślanych wyborów żywieniowych, przez które wydajesz za dużo.

Staraj się też nie chodzić głodna na zakupy. Osoby, które wybierają się do sklepu z pustym żołądkiem, zwykle kupują więcej i wybierają bardziej niezdrowe produkty.

Jak jeść zdrowo i zmieścić się w budżecie

 

3. Kupuj pełnowartościową żywność.

Nieprzetworzone produkty spożywcze są tańsze i pożywniejsze niż żywność przetworzona. Przykładowo, w wielu przypadkach zakup gotowej mieszanki warzyw, będzie droższy niż kupienie pełnych, surowych warzyw. Całe produkty zwykle sprzedawane są w większych ilościach i wychodzą taniej. Co najważniejsze, zakup żywności nieprzetworzonej, daje pełną kontrolę nad składnikami, jakie będą zawierać Twoje posiłki.

Powiązane: Jak pogodzić macierzyństwo z pracą w domu i nie zwariować?

 

4. Przemyśl swoje wybory w kwestii protein.

Cena świeżego mięsa i ryb, często zależy od części, które wybierasz. Możesz wydawać mniej i sporo zaoszczędzić, decydując się na tańsze kawałki mięsa, takie jak np. udka kurczaka.
Możesz też rozważyć zakup innych źródeł białka, takich jak jaja, tofu, komosa ryżowa, soczewica, fasolka i pozostałe rośliny strączkowe. Są one smacznymi, zdrowymi źródłami białka i mają dobry stosunek ceny do jakości. Dodatkowo, ograniczając spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego, dokładasz cegiełkę do ratunku naszej planety >>

 

5. Polub produkty pełnoziarniste.

Włączenie do swojej diety produktów pełnoziarnistych, takich jak – wspomniana już wyżej – quinoa (komosa ryżowa), kuskus czy brązowy ryż, nie tylko dobrze wyjdzie Ci na zdrowie, ale także będzie smaczną i tanią bazą dla wielu posiłków.

Spożywcze produkty pełnoziarniste są bardzo uniwersalne i mogą być wykorzystane we wszelakich przepisach (zarówno do śniadań, obiadów, jak i kolacji). Ponadto pomogą Ci utrzymać ładną linię 😉

Jak jeść zdrowo i zmieścić się w budżecie

 

6. Kupuj produkty sezonowe.

Lokalne produkty, uprawiane w danym sezonie, zwykle są tańsze, pożywniejsze i lepiej smakują. Produkty transportowane z różnych stron świata nie są dobre ani dla środowiska, ani dla Twojego budżetu.
Kupuj sezonową żywność, która jest świeża i tańsza, i którą możesz  zamrażać, robiąc zapasy na kolejne miesiące 🙂

 

7. Gotuj w domu.

Przyrządzanie posiłków w domu jest znacznie tańsze, niż jedzenie na mieście. Staraj się więc jak najczęściej robić je sama i zabierać w pojemnikach do pracy. Jeżeli z jakiegoś powodu nie jesteś w stanie gotować codziennie, możesz za jednym razem przygotować więcej porcji (powiedzmy na 2 lub 3 dni). Dzięki temu zaoszczędzisz swój czas i nic się nie zmarnuje.

Przyrządzając osobiście swoje posiłki, sama decydujesz, co się w nich znajdzie, mając większy wpływ na to, by były zdrowe i spełniały Twoje oczekiwania.

Powiązane: Jak wygląda typowy dzień 5 przedsiębiorczych kobiet, które warto znać

 

8. Poszerzaj swoje horyzonty kulinarne.

Kuchnie takie jak indyjska i meksykańska, w dużym stopniu opierają się na niedrogich, pełnych składnikach. Obie kuchnie pozwalają na stosowanie wielu składników zamiennie, co ogranicza ilość resztek i odpadów (plus dla Twojego portfela!). Produkty takie jak ryż, fasola i soczewica są tu bardzo powszechne, są zdrowe i jednocześnie przyjazne dla budżetu.

Jeśli chcesz rozszerzać swoją kulinarną paletę, warto zajrzeć do sklepów z etniczną żywnością, w poszukiwaniu przecen i okazji cenowych na interesujące Cię składniki.

Komentarze

Może Ci się również spodoba