Jak jeść, co tylko chcesz, bez przybierania na wadze w okresie świątecznym

Jak jeść, co tylko chcesz, bez przybierania na wadze w okresie świątecznym

 [ 2 min czytania]

W tym czasie wszystko kręci się wokół pysznego jedzenia (dobra wiadomość dla ciągle głodnych, zła dla obwodów w talii ;). Zewsząd słychać o zimowym – tudzież świątecznym – przybieraniu na wadze, bo to w końcu takie powszechne…

Powiązane: Jak jeść zdrowo i zmieścić się w budżecie

Trudno odmówić sobie świątecznych smakołyków i wcale nie muisz tego robić. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci jeść wszystko, na co masz ochotę i utrzymać wagę.

 

Jak jeść, co tylko chcesz, bez przybierania na wadze w okresie świątecznym

 

1. Przed posiłkiem zjedz jabłko.

Znasz to na pewno – jesteś ze swoją rodziną i wiesz, że niebawem rozpoczniecie wspólną kolację/ obiad.  Do tego czasu oczywiście nic nie jesz, czekając wygłodniała na moment, w którym usiądziesz do stołu i w kilka sekund wyczyścisz swój talerz. Nie, nie, nie.

Powiązane: Pora na ciasteczka – jak to jest prowadzić i rozwijać rodzinny biznes

Jedzenie dopiero wtedy, gdy jesteś już baaardzo głodna, może skończyć się tym, że pochłoniesz o wiele więcej niż byś tego chciała i niż naprawdę potrzebujesz…  Półtorej godziny przed posiłkiem złap jabłko. Owoc ten jest bogaty w błonnik, więc powoli zaspokoi Twój głód – nie na tyle jednak, aby zepsuć kolację, natomiast wystarczająco, by powstrzymać Cię przed zjedzeniem zbyt wiele.

Jak jeść, co tylko chcesz, bez przybierania na wadze w okresie świątecznym
 

2. Nie podjadaj, kiedy gotujesz.

Oczywiście, wszyscy to robią. Wszyscy wylizują łyżkę po zrobieniu ciasta i podgryzają kawałki  potraw (dla spróbowania). Nawyk ten nie jest zbyt dobry, zwłaszcza w okresie świątecznym, kiedy na raz przygotowujemy wiele rożonorodnych dań. Aby tego uniknąć, podczas gotowania żuj gumę. Pomoże Ci to pohamować apetyt.

 

3. Myśl przed (i w trakcie!) jedzenia.

Kiedy nakładasz jedzenie na swój talerz, czujesz się zobowiązana, by zjeść wszystko.  Zacznij więc od mniejszych porcji i ewentualnie wróć po dokładkę. Pamiętaj, że lepiej zacząć skromniej i zostawić więcej miejsca na deser.

Powiązane: 7 postanowień noworocznych dla przedsiębiorczych kobiet (i nie tylko)

Kiedy jesz, pij wodę (tudzież wino) małymi łykami, uważnie przeżuwaj jedzenie i angażuj się w rozmowę. Im więcej czasu zajmie Ci zjedzenie posiłku, tym bardziej będziesz po nim najedzona.

 

4. Świadomie wybieraj napoje.

Wspólne świętowanie sprzyja wspólnemu piciu. Gorąca czekolada, wszelkiego rodzaju trunki i alkohole, nie tylko świetnie komponują się z różnymi daniami, ale też przyjemnie podkręcają atmosferę. Niestety, napoje alkoholowe klasyfikowane są jako tzw. „puste kalorie”. Jeśli nie chcesz przesadzić, zamiast ajerkoniaku wybierz wino i po prostu bądź świadoma kaloryczności alkoholu.

Jak jeść, co tylko chcesz, bez przybierania na wadze w okresie świątecznym
 

5. Jedz, co chcesz (ale ruszaj się!)

Trzy porcje barszczu z uszkami? Czemu nie! Wyzwanie polega na tym, aby każdego dnia trochę się przy tym poruszać.  Niezależnie od tego,  czy będzie to spacer z psem, gimnastyka w sypialni, podczas gdy reszta rodziny ogląda film, którym nie jesteś szczególnie zainteresowana, czy też wybrany  trening z ulubioną instruktorką na YouTube – wszystko się liczy. Przy odrobinie chęci, z pewnością uda Ci się wygospodarować kilkanaście minut na ruch również w okresie świątecznym.

Powiązane: Jak przetrwać pierwszy dzień w pracy po niesamowitych wakacjach

Komentarze

Może Ci się również spodoba