Crowdfunding – jak poprzez finansowanie społecznościowe zdobyć pieniądze

Crowdfunding – jak poprzez finansowanie społecznościowe zdobyć pien

 [ 4 min czytania]

Crowdfunding czyli finansowanie społecznościowe staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród startupów i małych firm, chcących zebrać pieniądze, uruchomić produkt czy sfinansować projekt. Pracując nad naszą kampanią, odniosłam jednak wrażenie, że wiele osób nigdy nie słyszało o tego typu działaniach.

Jak podaje Wikipedia.org, crowdfunding to „forma finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczność, która jest lub zostanie wokół tych projektów zorganizowana. Przedsięwzięcie jest w takim przypadku finansowane poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem”.

 

Crowdfunding – jak poprzez finansowanie społecznościowe zdobyć pieniądze

 

Innymi słowy finansowanie społecznościowe to dla inicjatorów rozmaitych przedsięwzięć wyjątkowa możliwość pozyskiwania środków na ich realizację. Finansującymi są członkowie szerokich społeczności wirtualnych, rodzina, znajomi i każdy kto poprzez niewielką opłatę zechce wesprzeć kreatywnych projektodawców. Wiele takich właśnie drobnych wpłat składa się na dużą pulę środków. Zgromadzona w ten sposób kwota, może wynieść od kilku tysięcy do nawet kilku milionów złotych, pozwalając rozwijać biznes, organizować ciekawe wydarzenia i spełniać marzenia.

Zainteresowana? 😉 Skroluj dalej!

 

Rodzaje finansowanych projektów

Przedsięwzięciem finansowanym w ramach crowdfundingu może być właściwie każdy projekt biznesowy, społeczny, naukowy czy kulturalno- artystyczny. W przypadku przedsięwzięcia biznesowego może to być np. rozwinięcie swojej działalności, choć najczęściej jest nim wprowadzenie na rynek nowego produktu lub usługi. Możliwości są nieograniczone, jeśli „tylko” uda nam się zachęcić społeczność do wsparcia projektu. Niezbędne jest do tego dobre przygotowanie i duże zaangażowanie.

 

Reguły gry

Wbrew pozorom przygotowanie projektu crowfundingowego nie jest łatwą sprawą i wiążę się z ciężką pracą. A jeśli robisz to poraz pierwszy, możesz spotkać się z licznymi niespodziankami.

Lekcja nr 1: „Co tanie to drogie”.

Niezwykle istotną kwestią jest przygotowanie video, prezentujące produkt. Przygotowanie dobego filmiku to temat na kolejny artykuł, wspomnę tylko, że nie ma co oszczędzać na realizatorach. Przekonaliśmy się o tym boleśnie, początkowo zatrudniając młodą i – jak się później okazało – niezbyt doświadczoną ekipę. Chęć ograniczenia kosztów produkcji paradoksalnie doprowadziła nas do ich podwojenia… Cóż…  Na szczęście kolejna ekipa okazała się super profesjonalna, a film wyszedł świetnie.

Jeśli jesteście ciekawe, efekt finalny możecie zobaczyć poniżej (pamiętajcie o możliwości włączenia polskich napisów i o tym, że produkt dostarczany jest też do Polski).

 

Lekcja nr 2: Przygotuj się.

Kampanie crowdfundigowe rządzą się swoimi prawami, warto dobrze je rozeznać, jeszcze przed implementacją projektu. Przykładowo, my nie wiedzieliśmy, że procesowanie zgłoszonego projektu może trwać nawet 7 dni…  Ma to duże znaczenie w przypadku, kiedy harmogram projektowadawcy rozplanowany jest sztywno co do dnia i godziny. Ustalając termin uruchamiania działań promocyjnych, pamiętaj więc o tym, że od momentu opublikowania kampanii do jej akceptacji, może minąć nawet tydzień czasu.

 

Przygotowanie jest kluczowe upewnij się, że masz ze sobą zwolleników jeszcze przed startem i zacznij z hukiem.

– Luke Berkley, CEO The Newquay Community Orchard

 

Formy wynagrodzenia

Wspierającym pomysł należy się bonus, wynikający z realizacji projektu. Dwoma najczęściej stosowanymi formami nagradzania społeczności finansującej projekt są:

  • Crowdfunding udziałowy – nagrodą jest udział w zyskach z projektu lub współwłasność czyli udział w samym projekcie. Jest to tzw. crowdfunding uziałowy, będący formą inwestycji, często wykorzystywany do finansowania nowych start-up’ów.
  • Przedsprzedaż – znacznie częstszą, formą nagrody za wsparcie projektu, jest produkt, którego wyprodukowanie będzie możliwe właśnie dzięki prowadzonej kampanii i zbiórce. Mechanizm ten jest formą przedsprzedaży. Świetnym przykładem takiego mechanizmu jest nasza kampania, w ramach której staramy się pozyskać środki na opłacenie wszystkiego, co jest związane z produkcją iziDraw. Produkt jest genialny – rozważcie go koniecznie w ramach prezentu, jeśli Wasze pociechy lub ktoś z Waszych bliskich lubi rysować 🙂

 

Zapewnij różnorodność nagród – ale w dużej ilości.

– Sarah Bentley, Project Manager, Made in Hackney Community Kitchen

 

Poza wyżej wymienionymi formami, wynagrodzenie dla członków społeczności finansującej projekt może też przyjmować inne formy, takiej jak np. nagrody rzeczowe lub świadczenie usługi na rzecz wpłacających.

Crowdfunding – jak poprzez finansowanie społecznościowe zdobyć pieniądze
 

Platformy i portale crowdfundingowe

Jeśli kiedykolwiek słyszałaś o crowdfundingu, prawdopodobnie słyszałaś też o dwóch, chyba najbardziej popularnych portalach finansowania społecznościowego na świecie – mam na myśli: Kickstarter i IndieGoGo. Jednak na rynku istnieje wiele alternatyw. Począwszy od 2012 roku, utworzonych zostało już ponad 450 platform crowdfunding. Niektóre z nich kierowane są do masowego odbiorcy, podczas gdy inne koncentrują się na konkretnej niszy lub branży.

Jedną z pierwszych platform crowdfundingowych był francuski kisskissbankbank.com, w ramach którego odbywa się kampania wspomnianego już wyżej iziDraw.

A oto nasze rodzime portale:

 

Kampania crowdfundingowa odbywa się w określonych ramach czasowych. Przed rozpoczęciem pomysłodawca ustala jej czas trwania oraz deklaruje minimalną kwotę, jaką musi uzyskać, aby projekt mógł być zrealizowany. Jeśli po zakończeniu kampanii zabraknie chociaż 1 złotówki, wszystkie zebrane wpłaty (dotąd „zamrożone” niejako przez system), automatycznie wrócą do ich adresatów… To oczywiście tylko jedna z możliwości. Bardzo wiele kampanii crowdfundingowych kończy się spektakularnym sukcesem, z czego obie strony czerpią wspaniałe korzyści.

 

Mam nadzieję, że udało mi się wyjaśnić, na czym polega crowdfunding. Napiszcie, jeśli macie jakiekolwiek pytania. Co sądzicie o finansowaniu społecznościowym? Czy macie już jakieś doświadczenia w tym zakresie? A może chciałabyście dowiedzieć się, jak przygotować projekt crowdfundingowy? Koniecznie dajcie znać 🙂

Komentarze

Może Ci się również spodoba