Awans w pracy przyczyną izolacji?

Awans w pracy przyczyną izolacji?

 [ 2 min czytania]

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie negatywne konsekwencje może nieść ze sobą awans na wyższe stanowisko,
  • co robić, aby uniknąć nieprzyjemnych reakcji współpracowników,
  • jakie postępowanie pozwoli na sukces osobie, obejmującej pozycję szefa.

 

Awans w pracy przyczyną izolacji?

 

Awans na wyższe stanowisko kojarzony jest zwykle z pozytywnym doświadczeniem oraz osiągnięciem, które zasługuje na podziw, uznanie i gratulacje otoczenia. W końcu nasze starania i wysiłek zostały docenione i nagrodzone, co jest przecież powodem do dumy oraz zadowolenia z siebie. Czy coś może zepsuć nam tę radość? Okazuje się, że tak.

 

Zmiana miejsc

Awans wewnątrz danej organizacji wiąże się z nagłą zmianą stosunków międzyludzkich. Dotychczas równoważne, koleżeńskie relacje przechodzą w relacje podległości. Niestety, nie wszyscy potrafią to zaakceptować, co prowadzi do nasilającego się napięcia i konfliktów w zespole. Urażona ambicja, złość, a nierzadko także poczucie żalu i niesprawiedliwości często prowadzą do powstawania teorii spiskowych wśród pracowników.

Powiązane: Przywództwo to budowanie relacji – jak więc tworzyć pozytywne związki z ludźmi?

Zawiść może skutkować próbami sabotowania działań i podważania autorytetu awansowanej osoby. Uniknięcie rywalizacji w środowisku zawodowym nie jest możliwe. Jest to w pełni naturalne, jednak jeśli zmaganiom towarzyszy uczucie zazdrości, sytuacja może wymknąć się spod kontroli.

 

Łagodzenie procesu transformacji

Negatywnym reakcjom na informację o awansie kolegi lub koleżanki z zespołu można zapobiegać. Kluczem do sukcesu może okazać się odpowiednia komunikacja wewnątrz przedsiębiorstwa. Otwartość oraz dzielenie się swoimi radościami i obawami mogą mieć zbawienny wpływ na relacje z podwładnymi. Jasne przedstawianie swoich planów i nowych zasad współpracy świadczy o naszym profesjonalizmie.

Awans w pracy przyczyną izolacji?

Niezwykle ważne są także przejrzyste kryteria wyboru osoby awansowanej. Pomagają one uniknąć niechcianych domysłów i bezpodstawnych plotek, które zwykle generują duże napięcie i przyczyniają się do zwiększenia konfliktu. Osoba awansowana powinna rozmawiać ze współpracownikami o tym, na czym jej zależy. Podkreślanie tego, że relacje i współpraca są dla nas najważniejsze może okazać się zbawienne.

Powiązane: Kobiety zarządzające mężczyznami – 9 wskazówek, które pomogą Ci kierować męskim zespołem

 

Korzystaj z nowych możliwości

Awans na wyższe, często kierownicze, stanowisko wiąże się ze wzrostem odpowiedzialności oraz władzy. Dobra znajomość kolegów, którzy stają się naszymi podwładnymi, może okazać się bardzo pomocna w procesie motywowania i przydzielania obowiązków. Korzystanie z wiedzy o indywidualnych predyspozycjach i cechach charakterystycznych dla danych pracowników pozwala na delegowanie im adekwatnych zadań i efektywne zwiększanie ich zaangażowania. Działanie ku obustronnemu zadowoleniu i dbanie o dobre samopoczucie zespołu pracowniczego powinno zostać docenione, a objęcie przez nas wyższego stanowiska uznane za dobrą, korzystną dla firmy decyzję.

 

Opanuj sztukę wygrywania

Objęcie wyższego stanowiska to niemałe wyzwanie. Stawianie czoła stresowi, dużej odpowiedzialności i nieprzyjemnym reakcjom, wynikającym z zazdrości otoczenia, wymaga dużej siły charakteru i pewności siebie. Osoby, które nie posiadają odpowiednich cech i predyspozycji mogą nie udźwignąć presji związanej z awansem, co prędzej czy później zostanie wykorzystane przez zawistnych współpracowników, walczących o dominację. Nieodpowiednie przygotowanie do nowej roli to zwykle początek łańcucha złych wydarzeń i niepowodzeń. Osoba awansowana musi sprostać szeregowi zadań wprowadzających, których jakość wykonania często decyduje o przyszłej pozycji pracownika.

Powiązane: 4 najczęstsze błędy popełnianie przez rekruterki

Komentarze
HRownia jest miejscem spotkań HRowców i Kandydatów. To portal nastawiony na społeczną stronę HR. Liczą się dla nas zasoby ludzkich możliwości!

Może Ci się również spodoba