Przedsiębiorcze w świecie mody – Anna Męczyńska

[ 2- 3 min czytania]
W ramach cyklu krótkich opisów kobiet związanych z zapleczem świata mody, chcę przedstawić Wam Annę Męczyńską.
To postać nietuzinkowa, szara eminencja polskiej mody, znana w branży, niewidoczna dla zwykłego czytelnika czy odbiorcy telewizji i teatru.
Z pewnością nie raz zastanawiałyście się, kto ubiera te wszystkie postaci filmowe, serialowe i gwiazdy. To właśnie ona. Pochodzi z Trójmiasta, pracuje jako stylistka dla magazynów modowych i lifestylowych. Pracowała na planie serialu “Prawo Agaty” jako główny kostiumograf, a aktualnie nadal stylizuje w serialu “Rodzinka.pl”.
Przedsiębiorcze w świecie mody – Anna Męczyńska
Wokalistka pop-jazzowego zespołu No Limits. Osoba niezwykle wszechstronna i ciesząca się opinią wspaniałego, ciepłego człowieka. Bardzo prawdziwa w tym co robi, widać w niej artystyczną pasję. Sama wyrazista, nie można przeoczyć jej w tłumie, ma dopracowaną fryzurę, mocno umalowane usta, ciekawe okulary. Zawsze jest “fashion” co oznacza, że ma wyczucie trendów, nie boi się być na czasie i nosić tego, co nosi.
Profesjonalistka. Ponad 20 lat temu zaopatrzona w niewielkie portfolio stworzone w Trójmieście przyjechała do Warszawy i chodząc po wydawnictwach z pytaniem o pracę, dostała szansę w magazynie VIVA!. Tak zaczęła się jej kariera w stolicy.
Nie błyszczy na okładkach, to stylizowane przez nią gwiazdy występują na czerwonym dywanie. Zawsze skromna i ciężko pracująca, do każdego zadania podchodzi z pokorą i zapałem, nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. Współpracuje z Khaki showroom od lat 11, czyli dokładnie tyle ile jesteśmy na rynku mody.
Powiązane: Kobiecy dress code – jak wzmacniać profesjonalny wizerunek
Pogodą ducha i spokojem zjednuje sobie wszystkich. Nie słyszałam nigdy żadnej skargi na Anię, można powiedzieć, że ma wielu fanów chociaż nie ma swojego fanpage. Jej prywatny profil na facebooku jest za to niezwykle popularny, więc na pewno byłaby dla wielu projektów czy marek świetną influencerką. Latami budowała coś, co teraz nazywamy “marką osobistą” i trzeba przyznać, że jej się udało. Twierdzi, że opinię profesjonalistki wyrobiła sobie ze strachu. Tak bardzo bała się, że jej się nie uda w Warszawie, że starała się podwójnie.
Powinna być wzorem pracowitości dla młodych początkujących w branży stylistek, wizażystek czy blogerek. Jest pierwszą stylistką, która z prasy przeszła płynnie do telewizji i filmu, dzisiaj także do teatru, gdzie stylizuje przedstawienia. Ostatnio w teatrze Capitol “Rozstania i powroty” w reżyserii Krzysztofa Jaślara i w teatrze Polonia spektakl w reżyserii Izy Kuny “Zabawa”. Jednak jej stylizacje nadal pojawiają się także w magazynach modowych dla kobiet.
Powiązane: Makijaż biznesowy – jak uzyskać profesjonalny, codzienny wygląd
Ania zawsze podkreśla, że bez ludzi, którzy jej pomogli, bez codziennego wsparcia showroomów i projektantów jej praca byłaby o wiele trudniejsza. Na swojej drodze zawodowej spotkała wiele wspaniałych osób, bez których, jak mówi, nie byłaby tu, gdzie jest dzisiaj. Ciepło wypowiadała się w kilku wywiadach o Elżbiecie Pendereckiej, która po pierwszej stylizowanej przez Anię sesji dla magazynu VIVA! zadzwoniła do redakcji z podziękowaniami dla stylistki, co dało napęd jej karierze. Cenią ją także aktorki, które stylizuje np. Małgorzata Kożuchowska, z którą spędziła mnóstwo czasu na planie “Rodzinka.pl”.
Kwestionariusz modowy Khaki
Czy czujesz się kobietą przedsiębiorczą?
Tak. Wzięłam sprawy w swoje ręce, miałam plan na swoją drogę zawodową, który konsekwentnie realizowałam niezależnie od lepszych czy gorszych momentów.
Jak wg Ciebie powinna wyglądać kobieta biznesu?
Wszystko zależy jakiego biznesu. Jeżeli chodzi o wizerunek to na pewno w instytucjach publicznych powinna być w
ubiorze powściągliwa. Fasony noszonych przez nią ubrań powinny być klasyczne, ale nie pozbawione interesującego detalu, dobrego materiału, ciekawych dodatków.
W przypadku kobiety “biznesu” pracującej w mediach, może wyglądać ona klasycznie, ale z dużo większą fantazją.
Które elementy ubrań w modzie są Twoim zdaniem ponadczasowe?
Biała koszula, jeansy bez przetarć i elementów must have danego sezonu, jednobarwna sukienka (czarny, granat, bakłażan, beż), camelowy elegancki płaszcz typu dyplomatka, biały t-shirt. Jeżeli ktoś ma naturę buntowniczą to kurtka ze skóry typu ramoneska. Garnitur/smoking, ewentualnie kostium, torba o klasycznym fasonie, szpilki, buty sportowe, buty wiązane typu oxfordy.
Czy jesteś teraz w takim miejscu w swoim życiu zawodowym w którym chciałaś być?
Tak, ale chcę iść dalej.
Gdybyś mogła przenieść się w czasie wstecz i pozostać kobietą, to jaki okres w dziejach wybierasz?
Lata 30. Widowiskowo, zmysłowo, kobieco o każdej porze dnia.
Którym z aktualnie żyjących biznesmenów czy bizneswoman (niekoniecznie związanych z modą) chciałabyś być?
Żoną Clooney’a – adwokatką Amal Clooney 🙂
Inny artykuł z cyklu „Przedsiębiorcze w świecie mody”:
Przedsiębiorcze w świecie mody – Małgorzata Kotlonek – Horoch
Śledź