Kilka sekretów dotyczących formy prawnej firmy, kiedy chcesz być wolna finansowo

Kilka sekretów dotyczących formy prawnej firmy, kiedy chcesz być wolna finansowo

 [ 2- 4 min czytania]

Czym jest wolność finansowa.

Wolność finansowa – brzmi pięknie, prawda? A jeszcze lepiej wygląda samo jej wyobrażenie – leżysz z drinkiem na plaży, relaksujesz się, odpoczywasz, robisz to, co kochasz. Nie przejmujesz się pracą, a pieniądze i tak płyną na Twoje konto.

Tylko jak ją osiągnąć? Najważniejsze w dążeniu do wolności finansowej jest znalezienie odpowiadającego nam źródła dochodów pasywnych. Jeśli nie wiesz, czym są dochody pasywne, już wyjaśniam. Wyobraź sobie, że tworzysz kurs on-line. Poświęcasz swój czas, pracujesz nad nim aż w końcu masz gotowy produkt i zaczynasz go sprzedawać.

 

Kilka sekretów dotyczących formy prawnej firmy, kiedy chcesz być wolna finansowo

 

Jeśli nie wymaga on zmian i poprawek możesz sprzedawać go cały czas lub cyklicznie (ewentualnie poprawiasz co trzeba i znowu sprzedajesz). Stworzyłaś go raz, a sprzedajesz przez lata już bez kolejnych nakładów własnej pracy, dlatego dochód z tego kursu będzie Twoim dochodem pasywnym.

 

Własna firma jako źródło dochodów pasywnych.

Jednym z najpopularniejszych źródeł dochodów pasywnych jest prowadzenie własnej firmy. Dlaczego? Z pewnością nie jest to najprostszy sposób, ale można go dopasować do siebie. Tworzysz własną firmę i co dalej, jak ma się ona do wolności finansowej?

I tu zaczynają się schody. Własna firma nie zawsze będzie źródłem dochodów pasywnych! Dlaczego? Z definicji dochodów pasywnych wiemy, że osiągamy je nawet, jeśli nie pracujemy. Czy będzie to możliwe we własnej firmie?

Powiązane: Jak zarobić więcej pieniędzy – 4 sposoby wg Canfielda

Oczywiście że tak, chociaż nie zawsze. Aby osiągać dochody pasywne, należy biznes jak najbardziej zautomatyzować – tak, aby nie wymagał od nas pracy. Możemy zainwestować w odpowiednie systemy, zatrudnić pracowników.

Ale często tworzymy biznesy, które opierają się na naszych umiejętnościach – to my jesteśmy najważniejszym aktywem, sprzedajemy naszą wiedzę, obecność. Czy w takiej sytuacji możliwe jest osiągnięcie wolności finansowej?

Oczywiście jest to możliwe, ale musimy zmienić odrobinę profil naszej działalności. Przykładowo do naszych usług dołączamy kursy on-line, płatne e-booki, książki, nagrania webinarów i wiele innych. Wszystko to, co raz zostało przez nas wykonane i może teraz z powodzeniem być sprzedawane, a sprzedaż zautomatyzowana.

Kilka sekretów dotyczących formy prawnej firmy, kiedy chcesz być wolna finansowo

 

Forma prawna firmy, a wolność finansowa.

Mamy już firmę. Wiemy, co możemy zrobić i sprzedać, aby osiągnąć dochody pasywne. Więc czy forma prawna w jakiej prowadzimy firmę, jest istotna? Myślę, że tak! Oczywiście możliwe jest osiągnięcie wolności finansowej, prowadząc własną działalność gospodarczą, automatyzując ją i zatrudniając pracowników. Ale funkcjonowanie formy w formie spółki jest w takim przypadku korzystniejsze.

Dlaczego? Niech pierwszym powodem będą koszty opłacania składek ZUS i podatków. Prowadząc własną działalność płacimy wszystkie składki, których wysokość zależy od naszych dochodów. Chcąc zarabiać na tyle, aby być wolnym finansowo – płacimy bardzo wysokie składki oraz podatki.

Powiazane: 6 najczęstszych wyzwań dla kobiet prowadzących firmy

Ale przecież dążymy do wolności finansowej! Nie mamy zamiaru czekać na emeryturę, aby żyć pełnią życia! Już teraz chcemy wyjeżdżać na wakacje zawsze wtedy, kiedy mamy na to ochotę. Dodatkowo, będąc wolną finansowo – emerytura nie jest Ci potrzebna, przecież Twój strumień dochodów pasywnych przewyższa sumę wydatków i pozwala Ci na życie na takim poziomie, na jakim tylko chcesz.

Tutaj forma spółki daje nam możliwość uniknięcia płacenia tych wszystkich składek. Tak, wiem, że ze spółki nie możemy brać pieniędzy jak z własnej działalności – ale czy stoi coś na przeszkodzie, abyś mianowała się prezesem i pobierała wynagrodzenie bez odprowadzania składek ZUS.

Jak Twoją firmę widzi rząd? Jak sama nazwa wskazuje własna działalność gospodarcza – Twoja firma ma dać pracę Tobie. Z różnych powodów chcesz sama zająć się szukaniem sobie dochodów, zajęcia. Dla rządu jest to świetna sprawa, ma Cię z głowy, więc daje Ci na początek zachęty w postaci dofinansowań.

Powiazane: 5 zasad, które pozwolą Ci wejść na rynek i działać z odwagą

Inaczej wygląda sytuacja spółki. Nie dostaniesz zachęty na początek. Ale z punktu widzenia państwa, zakładasz firmę nie po to, aby znaleźć zatrudnienie dla siebie, ale po to, aby ją rozwinąć i zatrudniać kolejnych pracowników. Widzisz różnicę? Rząd się cieszy – nie tylko będzie miał z głowy Ciebie, ale jeszcze kolejne osoby (a nóż zatrudnisz kilku bezrobotnych). Opłacisz im składki, ubezpieczenia, zapłacisz podatki. Dlatego dla spółek przewidziane są inne formy wsparcia – ulgi podatkowe, dofinansowania do nowych miejsc pracy i wiele innych.

 

Zanim podejmiesz decyzję  sprawdź, co jest lepsze dla Ciebie.

Najważniejsze jest to, aby wybrana przez Ciebie forma odpowiadała Tobie i Twoim oczekiwaniom. Nawet jeśli obliczenia powiedzą jedno, a Tobie w tym wyborze coś nie będzie odpowiadało – zastanów się jeszcze raz. Jeśli boisz się prowadzić spółkę, przerastają Cię formalności z nią związane i obowiązki – porozmawiaj z doradcą podatkowym, dowiedz się wszystkiego i dopiero wtedy zdecyduj.

Nie decyduj się na formę, która w jakimś sensie Ci nie odpowiada – będzie Cię to hamowało w podejmowaniu potrzebnych działań i pewnie nie osiągniesz zamierzonego efektu.

Komentarze
Autorka Bogatych Myśli - o dążeniu do wolności finansowej, eliminowaniu negatywnych przekonań, dotyczących pieniędzy i bogactwa oraz matematycznych podstawach prowadzenia biznesu.

Może Ci się również spodoba