Jak pozyskać dofinansowanie do działalności gospodarczej z urzędu pracy

[ 4- 6 min czytania]
Dofinansowanie z urzędu pracy przysługuje osobom zarejestrowanym jako bezrobotne. Wysokość środków na podjęcie indywidualnej działalności gospodarczej nie może przekroczyć 6- krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia. W praktyce, w zależności od regionu, w którym urząd się znajduje, zwykle plasuje się to na poziomie od 20.000 do 22.000 zł.
Jak pozyskać dofinansowanie do działalności gospodarczej z urzędu pracy
Jeśli planujesz złożyć wniosek o dofinansowanie, musisz rozwiązać wszelkie umowy, które posiadasz z pracodawcą/ zleceniodawcami/ zamawiającymi etc. Zadbaj także o to, by owe podmioty wyrejestrowały Cię z ZUS, ponieważ w momencie rejestracji w Urzędzie Pracy sprawdzone zostanie, czy na pewno nikt już nie opłaca za Ciebie składek. Bowiem z chwilą zarejestrowania Cię w Urzędzie Pracy jako osoby bezrobotnej, to urząd będzie opłacał za Ciebie składkę do ZUS.
Na spotkanie w sprawie rejestracji osoby bezrobotnej weź wszystkie dotychczasowe umowy, świadectwa pracy, referencje, dyplomy ukończenia szkół, certyfikaty ukończenia kursów i szkoleń. Wszystko co dostarczysz, zostanie wpisane do systemu, by wskazać Twoje doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie.
Następnie musisz się udać do doradcy zawodowego w urzędzie pracy, który określi Twój profil oraz potrzebę wsparcia. Warto wówczas powiedzieć, iż planujesz założenie działalności gospodarczej i będziesz się starać o dofinansowanie z urzędu pracy. Wskaż zatem, iż fakt założenia działalności wiąże się dla Ciebie z dużymi kosztami, których nie jesteś w stanie sama ponieść i niezbędna będzie pomoc finansowa ze strony urzędu.
Co dalej?
Ciężka praca 🙂
Wniosek o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej zamieszczony jest na stronie Urzędu Pracy (np. PUP Białystok ma wniosek tutaj>>)
Pamiętaj, że najważniejszy jest pomysł i odpowiednia umiejętność, by go opisać.
Urząd Pracy rozpatrując wnioski, bierze pod uwagę Twoje wykształcenie i doświadczenie zawodowe – im profil Twojej działalności będzie bardziej spójny z Twoim wykształceniem i doświadczeniem zawodowym – tym lepiej.
Oto kilka najważniejszych wskazówek w zakresie uzupełniania wniosku o dofinansowanie:
1. Sekcja wniosku dotycząca wykształcenia:
– wskaż swoje wykształcenie zaczynając od ostatniego,
– dołącz kserokopię dyplomu/ zaświadczenia,
– opisz w kilku zdaniach, jak fakt ukończenia danej szkoły/ studiów wpłynie pozytywnie na Twoją działalność;
2011-2014 – Uniwersytet w Białymstoku – Filologia angielska – licencjat – dyplom na ocenę bardzo dobrą (kopia dyplomu w załączeniu)- Jako lektor języka angielskiego pracuję od 5 lat w szkołach językowych. Jestem w stanie pracować jako lektor na najwyższym poziomie. Specjalizuję się w prowadzeniu zajęć metodami komunikatywnymi, a także przygotowuję uczniów do matury i posiadam doświadczenie w pracy w przedszkolach językowych.
– w dziale dotyczącym innych kwalifikacji wskaż kursy, szkolenia etc. mając na uwadze powyższe wskazówki;
Np. 2015 – ECDL Core – kurs komputerowy –120 h – Kurs dał mi możliwość zdobycia praktycznych umiejętności w zakresie obsługi pakietu Office (word, excel, power point) – dzięki czemu sprawnie poruszam się obsługując programy biurowe.
2. Sekcja wniosku dotycząca doświadczenia zawodowego:
– wskaż swoje doświadczenie, zaczynając od ostatniego miejsca pracy,
– w kilku zdaniach opisz zakres obowiązków na swoim stanowisku.
3. Charakterystyka planowanej działalności:
– postaraj się opisać swoją działalność jako historyjkę, opowieść (polecam zapoznać się z tzw. „storytelling”,
– bądź kreatywna,
– wskaż, dlaczego właśnie Twoja działalność jest niezbędna na rynku,
– wykaż się pasją i zaangażowaniem,
– opisz, co chcesz konkretnie robić – możesz podać przykład, opisać swoją wizję firmy,
– koniecznie nawiąż do swojego wykształcenia i doświadczenia zawodowego, które bezsprzecznie zbudowały Twoją pewność siebie w zakresie powodzenia Twojej przyszłej działalności,
– opisz plusy i minusy planowanej działalności (co się uda, a co może się nie powieść, wskaż na konkurencję na rynku etc.).
4. Dystrybucja i promocja produktu/ usług – opisz, jak będziesz reklamować swoją firmę, np.:
– Internet (strona internetowa, Facebook, Instagram, Google+, ogłoszenia w Internecie),
– ulotki i wizytówki,
– prezentacja na YouTube,
– roll-up, banner reklamowy.
5. Firmy konkurencyjne:
– wyszukaj kilka firm, które zajmują się tym samym profilem działalności jak ta, planowana przez Ciebie,
– opisz ich profil działalności, wskaż ceny – jeśli to możliwe tak, by można było je porównać do działalności planowanej przez Ciebie.
6. Sekcja E – ZAKUPY – koniecznie opisz, dlaczego potrzebujesz danego urządzenia do prowadzenia swojej działalności – uzasadnienie musi być przekonywujące:
– dział maszyny, urządzenia – wskaż np. laptopa, Windows i MS Office, antywirus, Pendrive, drukarkę, aparat cyfrowy, projektor, literaturę specjalistyczną (np. słowniki, podręczniki edukacyjne),
– dział materiały i surowce – np. papier do drukarki, toner, segregatory, zszywacz,
– dział reklama – wizytówki, ulotki, baner, strona internetowa (UWAGA! PUP Białystok pozwala jedynie na kwotę 1.000 zł za wykonanie strony internetowej, więc nie wnioskuj o wyższą kwotę, bowiem zostanie zmniejszona do 1.000 zł),
– dział koszt pomocy prawnej – skontaktuj się z prawnikiem, poproś by przesłał Ci ofertę w zakresie udzielania pomocy prawnej w zakresie prowadzonej przez Ciebie działalności i dołącz kserokopię tego pisma do wniosku.
7. Inne wskazówki:
- Do wniosku dołącz kserokopie umów z poprzednimi pracodawcami/ zleceniodawcami/ zamawiającymi,
- Dołącz także kserokopie dyplomów/ certyfikatów w zakresie wykształcenia,
- Zdobądź kilka potwierdzeń potencjalnej współpracy po założeniu przez Ciebie działalności (np. napisz maila do potencjalnego odbiorcy Twoich usług z zapytaniem, czy jest chętny na współpracę, jak tylko zaczniesz prowadzić swoją firmę) – i załącz jego odpowiedź do wniosku (wydruki z maila, skany pism etc.); możesz poinformować potencjalnego kontrahenta, iż taki mail/ pismo nie są zobowiązujące,
- Każdy zakup, którego konieczność wskazujesz we wniosku, musi być potwierdzony ofertą – skontaktuj się np. z firmą, która sprzedaje sprzęt elektroniczny z zapytaniem ofertowym o konkretny model laptopa, drukarki, rzutnika itp. i otrzymaną ofertę załącz do wniosku (pamiętaj, że wnioskowana kwota musi się zgadzać CO DO GROSZA z kwotą w ofercie).
Powiązane: 3 mity dotyczące pracy „na swoim” czyli rozmowy o blaskach i cieniach bycia freelancerem
Urząd pracy ma 30 dni na rozpatrzenie Twojego wniosku.
Jeśli decyzja będzie pozytywna (tzn. treść wniosku zostanie zaakceptowana oraz wszystkie wnioskowane zakupy zostaną uznane za niezbędne do prowadzenia Twojej działalności), Urząd Pracy wskaże Ci termin na podpisanie umowy o dofinansowanie.
Po podpisaniu umowy, do urzędu muszą się zgłosić dwie osoby, które poręczą Ci to dofinansowanie. Jak tylko te formalności zostaną dopełnione, w ciągu 7 dni otrzymasz na swoje konto bankowe przelew na wnioskowaną kwotę i – zgodnie z zawartą umową z urzędem – dopiero NASTĘPNEGO DNIA możesz zacząć robić zakupy (zakupy dokonane w dniu otrzymania przelewu mogą zostać niezaakceptowane przez urząd).
Działalność gospodarczą możesz założyć już następnego dnia. Polecam jednak zakładać działalność co najmniej 2 dnia miesiąca, dzięki temu będziesz mieć 25 miesięcy niższego ZUSu.
Pamiętaj, że zakupów musisz dokonać w ciągu 30 dni od otrzymania dofinansowania. Możesz kupić coś taniej lub drożej o jedynie 10%. Jeśli zatem dana oferta, którą załączyłaś do wniosku jest już nieaktualna, znajdź inną, mając na uwadze wspomniane 10% różnicy cenowej. Jeśli kupisz coś np. po 6 tygodniach, Urząd nie uzna Ci tego zakupu i będziesz musiała zwrócić wnioskowaną kwotę za ten zakup. Pilnuj zatem terminów.
W ciągu 2 miesięcy od założenia działalności musisz rozliczyć się z Urzędem Pracy z dokonanych zakupów – otrzymasz formularz, w którym będziesz musiała wskazać każdy dokonany zakup, który musi być zgodny z zawartą umową i złożonym przez Ciebie wnioskiem.
Powiązane: 5 zasad, które pozwolą Ci wejść na rynek i działać z odwagą
Mając na uwadze powyższe wskazówki, wniosek o dofinansowanie z Urzędu Pracy nie będzie się wydawał już taki straszny. Jeśli jednak uznasz, że nie poradzisz sobie sama, skontaktuj się z doradcą zawodowym, który często zajmuje się sporządzaniem takich wniosków odpłatnie.
Powodzenia! 🙂
Śledź