5 zasad, które pozwolą Ci wejść na rynek i działać z odwagą

[ 5- 7 min czytania]
Działania rynkowe stanowią integralną część każdego biznesu i to niezależnie od etapu, na jakim znajduje się projekt. To klienci są ostatecznym i najważniejszym weryfikantem pomysłów biznesowych. To zainteresowanie ze strony rynku przesądza o tym, czy usługa lub produkt mają funkcjonalne zastosowanie. Zresztą każdy przedsiębiorca potrzebuje mieć pewność, że to co robi jest potrzebne i wartościowe dla klienta. Tylko wtedy może z pełnym przekonaniem sprzedawać swoje rozwiązania i z determinacją propagować je wśród swojej grupy docelowej.
Pracując ze startującymi przesiębiorcami, którzy wdrażają właśnie swoje projekty biznesowe, obserwuję jak wielkim wyzwaniem jest dla nich pokazanie światu tego, co robią, znalezienie konsensusu między własnym zdaniem, a opinią rynku oraz zbudowanie w sobie przekonania, że mój pomysł na biznes ma sens i może przynosić mi dochody.
Powiązane: Wywiad z Joanną Stopyrą
Dziś chcę zachęcić Cię do tego, abyś nie unikała kontaktu z rynkiem, abyś nie popadała w pułapkę nieustannego szlifowania swoich kompetencji, swojej oferty bez zmierzenia się z reakcją potencjalnych odbiorców. Im wcześniej zdobędziesz tę umiejętność, tym szybciej będziesz tworzyć praktyczne produkty i usługi, a na dodatek unikniesz wielu niepotrzebnych rozczarowań.
5 ZASAD, KTÓRE POZWOLĄ CI WEJŚĆ NA RYNEK I DZIAŁAĆ Z ODWAGĄ
Zatem jak się zmobilizować, jak znaleźć w sobie odwagę, by wyjść na rynek i działać na nim pewnie? W tym artykule podzielę się z Tobą 5 zasadami, które sprawdzają się u wielu moich klientów (i u mnie też). Na dobrą sprawę pewnie znasz je wszystkie, ale w obliczu presji nie zawsze wybieramy to, co konstruktywne. Od Twojego nastawienia w decydującej mierze zależy, czy i jak duży sukces osiągniesz. Dlatego zadbaj o to, aby Twoja postawa wspierała Cię w Twoich biznesowych zamierzeniach i przynosiła Ci satysfakcjonujące efekty.
1. Pamiętaj, że realizujesz projekt przede wszystkim dla siebie
Jest wiele dobrych pomysłów na biznes- wybierz ten, który jest najlepszy dla Ciebie. Na wiele sposobów można pomagać klientom- liczy się to, w jaką metodę najbardziej wierzysz Ty. Poprzez to co robisz, wyrażasz siebie, przyjmujesz odpowiedzialność za swoją usługę, dlatego Twoja wewnętrzna potrzeba jest tak samo ważna jak ta rynkowa. Nie realizuj zewnętrznych oczekiwań. Nie chodzi też o to, abyś za wszelką cenę starała się udowodnić sceptykom, że Twój pomysł ma sens. Pomyśl, jak Ty w ogóle chcesz, żeby wyglądał Twój biznes. To, co sprawdza się u innych, nie musi działać u Ciebie. Poznawaj różne możliwości, ale wybieraj tylko te, które są z Tobą spójne, które możesz przekuć w swój własny, unikatowy patent. I to niezależnie czy chodzi o marketing, o wykonywanie usługi, czy też o organizację Twojej pracy.
2. Koncentruj się na tych klientach, którzy chcą, a nie na tych, którzy nie są zainteresowani
Oczywiście, że spotkasz się z różnymi reakcjami. Nie wszyscy będą wierzyć w Twój pomysł, nie wszystkim będzie się on podobał, ale to Ty wybierasz, na kim się koncentrujesz. To ludzie, którzy odpowiedzą Ci pozytywnie, pomogą Ci rozwinąć skrzydła, to oni powinni być w centrum Twojej uwagi. Nie mówię, że masz się nie przygotowywać na obiekcje potencjalnych klientów. Jak najbardziej tak, Twoją rolą jest odpowiedzieć na wszelkie ich wątpliwości. Niemniej niech Twoja strategia promocji nie polega jedynie na bronieniu się. Nie szukaj akceptacji u innych, nie szykuj się jedynie na krytykę. Pozbawiasz się w ten sposób cennej energii i pewności siebie. Tracisz entuzjazm, który jest Ci tak potrzebny, żeby zainteresować klientów.
Powiązane: Jak rozpocząć biznes oparty na pasji, bez rzucania pracy
Ustal, kogo szukasz? Dla jakich ludzi chcesz pracować i dlaczego właśnie dla takiej, a nie innej grupy? Jest to bardzo ważne, bo tylko w ten sposób możesz skupić swoje działania na konkretnym segmencie klienta, a nie na wszystkich. Poza tym dostajesz o wiele większą motywację. Prawdopodobnie sama należysz do swojej grupy docelowej. Przecież rozumiesz tych ludzi, wiesz, co myślą, jakie mają poglądy. Zapewne bez problemu znajdziesz z nimi wspólny jężyk komunikacji. Już samo uświadomienie sobie tego, daje dużą moc. Zamień strach na ciekawość i działaj. A co najważniejsze- pamiętaj, że nie musisz być doskonała.
3. Dopóki Twoi potencjalni klienci nie osiągają swoich celów- masz co robić!
Ile razy wycofałaś się, bo stwierdziłaś, że konkurencja i tak jest lepsza? Jak często zdarza Ci się nie wysłać oferty, gdyż dochodzisz do wniosku, że nie jesteś wystarczająco kompetentna? Powiem Ci tak, jeżeli powyższy scenariusz dotyczy Ciebie, to zdecydowanie za dużo analizujesz i za dużo od siebie wymagasz. Prawdopodobnie za bardzo jeszcze koncentrujesz się na sobie i/lub na swojej konkurencji, a za mało na samym kliencie.
Przede wszystkim nie porównuj się. Zawsze znajdziesz kogoś, kto osiągnął więcej i kto osiągnął mniej niż Ty. Realizuj swoje własne cele. Szukaj najlepszych metod dla siebie. Po prostu bądź sobą. Owszem, pewnie jest wiele innych, konkurencyjnych firm w Twojej branży. Ale zauważ też, jak wielu jest ludzi z Twojej grupy docelowej, którzy nadal nie osiągają tego, czego chcą albo którzy szukają jeszcze większych możliwości dla siebie. A dopóki tak jest, Ty masz co robić. Konkurencja będzie istniała zawsze. Takie są prawa biznesu. Jednak to Ciebie w niczym nie musi ograniczać. Nie stawiaj sama siebie na z góry przegranej pozycji. Jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia. Tylko od Ciebie zależy, ile wartości wniesiesz na rynek.
4. Nie ograniczaj się myśleniem, że sprzedaż, czy badanie rynku jest nie dla Ciebie
Moim zdaniem każdy kto prowadzi swój biznes, powinien umieć sprzedać własny produkt lub własną usługę i powinien mieć kontakt ze swoją grupą docelową. Nawet jeżeli są to rzeczy, które zlecisz komuś innemu. Ty też masz obowiązek wiedzieć, o co w tym wszystkim chodzi. Jesteś odpowiedzialna wobec projektu, jaki tworzysz. Wielu przedsiębiorców uważa, że ich rolą jest zajmowanie się tym, co lubią robić, w czym są dobrzy. I słusznie. Tyle tylko, że w biznesie nie da się oddzielić sfery produktu od sfery rynku czy sprzedaży. Te wszystkie procesy wzajemnie się przenikają i uzupełniają. Wszystkie składają się na jedną całość, jaką jest przynosząca dochody firma. I wszystkie mogą dawać Ci taką samą satysfakcję. Jako właścicielka biznesu musisz myśleć i działać kompleksowo.
Jasne, że istnieje coś takiego jak podział obowiązków i nie będziesz osobiście zajmować się wszystkim. Ale żeby dobrze wywiązać się ze swoich zadań, musisz rozumieć wszystkie mechanizmy. Żeby zwiększyć szanse powodzenia swojego biznesu, musisz umieć łączyć poszczególne jego obszary. Nawet jeśli nie odpowiadasz za sprzedaż, to uczestniczysz w wielu spotkaniach, gdzie spotykasz potencjalnych klientów i gdzie spokojnie mogłabyś sprzedawać- dlaczego z tego nie skorzystać? Nic nie da Ci większej pewności siebie i wiary w siebie niż poczucie, że mogę przekonać klienta do zakupu. Nieważne jak teraz oceniasz swoje możliwości sprzedażowe. Każdą umiejętność można trenować i rozwijać. Pod warunkiem, że się nie wycofasz. Jesteś fachowcem w swojej specjalizacji biznesowej. Sprzedaż, badanie rynku, czy wykonywanie usługi są tylko różnymi wymiarami tej samej działalności.
Powiązane: Jak my kobiety możemy lepiej negocjować
Nawet jeśli teraz musisz zrobić coś za darmo żeby zweryfikować rynek, to nie znaczy, że w dłuższej perspektywie na tym nie zarobisz. Spójrz na to jak na proces, w którym każdy etap ma swoją rolę i swoje nieocenione znaczenie. Nie etykietuj siebie, że coś jest nie dla Ciebie. Nie zniechęcaj się tylko dlatego, że być może nie od razu widzisz efekty finansowe. Wszystko zależy od tego, jakie cele sobie stawiasz na danym etapie swojego biznesu. Dzisiaj dana sytuacja może wydawać Ci się trudna, może nawet z jej powodu rozważasz rezygnację, ale jeżeli wytrwasz, to za kilka miesięcy zupełnie inaczej spojrzysz na to, co się dzieje teraz. Myślę, że to dzisiejsze wyzwanie nabierze dla Ciebie z czasem zupełnie innej rangi.
5. Pierwsza odmowa jeszcze o niczym nie przesądza
Wypracowanie modelu biznesowego, jak każdego innego systemu wymaga powtarzania. A będziesz powtarzać tak długo, aż odkryjesz właściwe wnioski. Tu niestety nie ma drogi na skróty. Niezależnie od tego, co się dzieje zawsze masz wpływ na dwie rzeczy: na to, co zrobisz i na to, jak zareagujesz. To co jest pewne to, że nie możesz brać odmowy, czy krytyki do siebie personalnie. Jeżeli jesteś na początku swojej biznesowej drogi, to dopiero budujesz swoją markę i zaufanie swoich odbiorców. Jeżeli nawet dzisiaj czujesz się pomijana, to jeszcze nie znaczy, że nie stworzysz tak dobrego rozwiązania dla klientów, że nie będą w stanie Cię zlekceważyć. Wszystko w Twoich rękach. Wiem, że nie jest łatwo, ale nie wolno Ci użalać się nad sobą. Taka postawa nie zaprowadzi Cię tam, gdzie chcesz dojść. Mały postęp, który dzisiaj być może wydaje Ci się bez znaczenia, prawdopodobnie stanowi cegiełkę pod ważny fundament, jakim jest Twoje miejsce na rynku. Najważniejsze, abyś nie poprzestała na tej jednej cegiełce, na tym jednym doświadczeniu, czy nawet na tej nie do końca satysfakcjonującej próbie. Doceń to, co już masz i idź dalej.
Powiązane: 6 najczęstszych wyzwań dla kobiet prowadzących firmy
Być może nie lubisz chwalić się swoją pracą, możliwe, że hamuje Cię to, że ludzie nie traktują jeszcze poważnie Twojej profesji. Jednak tylko Ty decydujesz o tym, jak daleko zajdziesz i jaką rangę osiągnie Twoja frma w branży. Można odnieść olbrzymi sukces i nadal pozostać skromną. Bo jeżeli realizujesz projekt dla siebie to, to co myślą inni, nie ma aż tak dużego znaczenia. Jeżeli Ty czerpiesz satysfakcję z tego, co robisz, to i inni ludzie jakoś chętniej z Tobą współpracują. Biznes polega na ciągłym rozwoju i doskonaleniu siebie. Nie ma nic cenniejszego w tym rozwoju niż praktyczne doświadczenia z klientami i z potencjalnymi klientami.
Wykonuj swoje zadania najlepiej jak to możliwe i działaj bez względu na wszystko!
Śledź