Czy warto uczyć się języka obcego w wieku dorosłym – 5 korzyści biznesowych i nie tylko

Czy warto uczyć się języka obcego w wieku dorosłym – 5 korzyści biznesowych i nie tylko

[ 4 min czytania]

Spaceruje sobie dwóch kolegów. Nagle mężczyzna idący z naprzeciwka, zagaduje ich:

– I’m sorry do you speak English?

Zdezorientowana dwójka odpowiada:

– Yhyhyyyyy, hmmyyymmmmyyhhhyyy

Obcokrajowiec pyta dalej:

– Vous parlez français?

– Yhyhyyyyy, hmmyyymmmmyyhhhyyy…

– Sprechen Sie Deutsch?

– Yhyhyyyyy, hmmyyymmmmyyhhhyyy…

– Вы говорите по-русски?

– Yhyhyyyyy, hmmyyymmmmyyhhhyyy…

W końcu obcokrajowiec machnął ręką i poszedł. Kumpel do kumpla mówi:

– Ty wiesz co? Może nauczymy się jakiś języków?

– A niby po co? Ten znał cztery, a i tak się nie dogadał! 🙂

 

Gdybym mogła posiąść jedną supermoc, z pewnością byłoby to porozumiewanie się wszystkimi językami świata. Znam setki powodów, dla których dokonałabym właśnie takiego wyboru. Płynnie mówię jednak tylko dwoma, nad innymi stale pracując.

„Chciałabym komunikować się w innym języku, ale…”

Ileż to razy słyszałam tego typu westchnienia, a zaraz potem liczne wymówki. Znamy je wszyscy. A co z dobrymi stronami uczenia się obcego języka, czy warto zacząć, będąc już w wieku dorosłym? Po co w ogóle podejmować trud uczenia się innego języka?

Powiązane: Jak to powiedzieć? Kobieto, pozbądź się słabej mowy i wprowadź języku sukcesu

Każdy uczący się może mieć inne, osobiste ku temu powody. Znajomość języków obcych może wnieść wiele korzyści zarówno do Twojego życia prywatnego (poznawanie nowych ludzi, kultur, bycie bardziej interesującą osobą w oczach innych, wszystko co wiąże się ze swobodną komunikacją za granicą), jak i zawodowego. Oto jedne z najlepszych powodów, które znam, pozytywnie wpływające na perspektywy zawodowe i nie tylko.

 

Czy warto uczyć się języka obcego w wieku dorosłym – 5 korzyści biznesowych i nie tylko

 

  1. Nowe możliwości zawodowe i większe szanse na zatrudnienie.

Jeśli potrafisz mówić dwoma (a tym bardziej trzema!) językami, oznacza to, że będziesz miała więcej możliwości pracy w porównaniu do jednojęzycznych kandydatów. Liczba stanowisk pracy, na których znajomość języka obcego jest konieczna, ciągle wzrasta. Język angielski w wielu krajach jest już dziś standardem. W grupie kilkunastu kandydatów o podobnych zdolnościach, już na starcie zyskuje osoba, która może pochwalić się znajomością innego, dodatkowego języka.

Znaczna ilość firm, chcących robić interesy za granicą, nie jest w stanie tego dokonać z powodu barier językowych. Kandydat do pracy potrafiący komunikować się w pożądanym języku obcym, automatycznie stanie się bardziej wartościowy dla każdej organizacji, chcącej zaistnieć w innym kraju.

  1. Więcej wartościowych pracowników.

Doświadczeni menedżerowie i osoby odpowiedzialne za zatrudnianie nowych pracowników, zauważają, że istnieje związek pomiędzy zwiększoną wrażliwością kulturową, a umiejętnością mówienia w obcym języku. Znajomość języka nie tylko oznacza, że potrafisz się nim porozumiewać – proces uczenia się innego języka powoduje też otwarcie się na inną kulturę, inny sposób myślenia, inną mentalność. Buduje to zrozumienie dla kultury kraju i jego mieszkańców oraz pomaga pracownikom na lepszą interakcję z innymi – element niezwykle istotny w środowisku pracy.

Powiązane: 10 powodów, dla których warto zatrudniać osoby, które podróżują

Pracownicy posługujący się obcymi językami, przydatni są też w firmie z oczywistych powodów – potrafią bezpośrednio porozumiewać z obcojęzycznymi klientami, obniżając w ten sposób koszty tłumaczenia, niwelując stres i opóźnienia podczas pilnych tematów.

Czy warto uczyć się języka obcego w wieku dorosłym –korzyści biznesowe i nie tylko

  1. Wyższe zarobki

Mówienie obcymi językami powoduje, że wartość pracownika na rynku wzrasta, dlatego często cieszy się on wyższym wynagrodzeniem. Te dodatkowe 10 – 15% wynagrodzenia spowodują, że  pokryjesz już roczne płatności związane z utrzymaniem samochodu lub pozwolisz sobie na miłe wakacje.

  1. Awans i dodatkowe korzyści.

Znajomość języka obcego, znajomość innych kultur i doświadczenia z tego wynikające, powodują, że stajesz się dobrym kandydatem do awansu/ na stanowiska o większej odpowiedzialności. W przypadku dużej firmy, potrzebny może być kierownik do podróży za granicę w celu zakończenia procesu sprzedaży i domknięcia kontraktu. W  mniejszej firmie przydatny będzie menedżer, który otworzy oddział za granicą.

Powiązane: Wywiad z Angeliką M. Talagą (Gąsior)

  1. Trening mózgu

Trudno zliczyć wszystkie badania udawadniające, że uczenie się  języka, usprawnia zdolności poznawcze, bez względu na to, ile masz lat. Poprawa pamięci, dłuższy czas koncentracji i zmniejszenie ryzyka związanego ze spadkiem zdolności poznawczych wraz z wiekiem, to tylko niektóre z pozytywnych efektów uczenia się i mówienia obcymi językami. Mają one ogromne znaczenie nie tylko w kontekście Twojej skuteczności w pracy, ale i jakości Twojego życia w ogóle.

No dobrze, a co z faktem, że „jesteś za stara”?

Potencjał dorosłego do nauki języka obcego jest ogromny! Warto mieć na uwadze, że w uczeniu się działa prawo obfitości. Dorosły uczy się, budując niejako na tym, co już zna i potrafi. Im więcej wie, tym więcej może się więc nauczyć. Nowe wiadomości odnosi do tego, co już zna. Mówiąc inaczej, dorosła osoba posiada już pewne zaplecze, kontekst, wiedzę, doświadczenia, dlatego sprawnie uczy się innego języka.

Poza tym za nauką języka obcego przez osobę dorosłą przemawia jeszcze jeden, kluczowy argument. Na pewno wiesz, co mam na myśli. Jest to coś, czego bardzo często brakuje młodszym uczniom: MOTYWACJA. Dzieci czy gimnazjaliści często bardzo słabo radzą sobie z nauką języka obcego. Brakuje im motywacji. Nie rozumieją jeszcze, że naprawdę kiedyś może im się to przydać – nie szukają pracy, nie rozwijają własnego biznesu za granicą. Zwykle też nawet jeszcze nie podróżują. W przeciwieństwie do Ciebie. Ty wiesz już bardzo dobrze, jak wielką wartością jest znajomość  obcego języka.

Odkryj, że potrafisz!

Jak wspomniałam wcześniej, słyszałam wiele wymówek, z powodu których dorośli nie podejmują nauki języka obcego. „Za stara”, „za mało czasu”, „złe geny”, „brak talentu do języków” itp. itd. Bez względu na to, jakie jeszcze masz wątpliwości, naprawdę możesz nauczyć się innego języka. Już sam proces nauki i korzyści z niego wynikające powodują, że gra jest warta świeczki.

Powiązane: Wywiad z Ewą Glińską, właścicielką HappyHours

 

To jak? Jakiego języka postanawiasz się nauczyć? 🙂

Komentarze

Może Ci się również spodoba