Jak wstawać wcześnie i czuć się świetnie?

[ 2- 3 min czytania]
Kto wstaje wcześnie? Ręka w górę! Dla wielu osób ranek to pora, w której skupiają się najlepiej. W godzinach rannych wykazują najsilniejszą koncentrację, dlatego najważniejsze zadania lubią wykonywać właśnie w tych momentach. Do południa potrafią zrobić znacznie więcej, niż w ciągu reszty dnia.
Powiązane: Jak utrzymać koncentrację
To co postanawiamy wykonać rano, ma większą szansę realizacji, niż zadania zaplanowane na później. Dzień dopiero się zaczyna, więc rzadko kiedy wydarza się coś nieprzewidzianego. Jesli jesteś “sową” (śpisz do późna), ale nie jest Ci z tym dobrze i chcesz to zmienić, poniższe wskazówki z pewnością okażą się pomocne.
Jak wstawać wcześnie i czuć się świetnie?
- Określ cel.
Znajdź powód, dla którego chciałabyś wstawać wcześnie. Zwiększy to Twoją motywację. Najlepiej, jeśli jest to coś pozytywnego. Może chcesz pobiegać, sprzątnąć mieszkanie, nadrobić zaległości lub poczytać książkę, jedząc wolno śniadanie. Motywacja sprawi, że chętniej wyłączysz budzik i zaczniesz działać.
- Kładź się wcześniej.
Czy to co robisz wieczorem, naprawdę jest takie ważne i konieczne? Przyjrzyj się swojej wieczornej aktywności. Czy w jakiś sposób Cię to rozwija lub realnie relaksuje? A może wręcz przeciwnie, tracisz czas na mało przydatne sprawy. Jeśli do późna skrolujesz Facebook’a lub oglądasz TV, powinnaś wiedzieć, że nie jest to najlepszy wybór. Światło emitowane przez monitory sprzętów elektronicznych nie sprzyja wyciszeniu i relaksacji.
- Zaplanuj godziny snu i pobudki.
Ustal, kiedy chcesz się budzić. Najlepiej, jeśli pora wstawania będzie zawsze taka sama. Jest duża szansa, że po kilku tygodniach organizm przyzwyczai się na tyle, iż zaczniesz budzić się bez budzika. Tak samo ważne jak planowanie pobudki, jest ustalenie godziny spania. Co z tego, że nastawiasz budzik na 7:00 rano, skoro jest już 3:00 w nocy, a Ty nadal surfujesz po sieci?
- Pij wodę.
Gdy tylko budzik przestanie dzwonić, wypij szklankę letniej wody z cytryną. Możesz ją przygotować poprzedniego wieczora i postawić na nocnym stoliku. Dzięki temu zaraz po przebudzeniu, automatycznie po nią sięgniesz i natychmiast wypijesz.
- Zapomij o drzemce.
Nie nastawiaj w swoim smartphonie opcji „drzemka”. Budzik dzwoni, wstajemy! Badania pokazują, że jesteśmy bardziej energiczni i łatwiej jest nam wstać za pierwszym razem, gdy tylko się obudzimy. Jeśli jest Ci bardzo ciężko wstać, porozciągaj się trochę, leżąc. Następnie pościel łóżko, otwórz okno i idź do łazienki.
- Weź naprzemienny prysznic.
Gdy już wstałaś, nadal możesz czuć się słabo. Pomoże szybki, energetyzujący prysznic. Najlepiej, jeśli będzie to naprzemienny prysznic. Zacznij od chłodnej (ale nie lodowatej) wody. Co prawda, nie jest to całkiem przyjemne, jednak nie tylko Cię orzeźwi, ale i pozytywnie wpłynie na Twoją skórę i układ odpornościowy. Po 30 sekundach zacznij polewać ciało ciepłą wodą (nie gorącą – zbyt wysoka temperatura nie jest dobra ani dla Twojej skóry, ani dla włosów) przez ok. 1 minutę. Następnie z powrotem wróć do chłodnej wody.
Powiązane: Jak wyglądają poniedziałkowe poranki 7 liderek w branży technologicznej?
- Dostarcz ciału energii.
Zanim wyjdziesz z domu, koniecznie zjedz zdrowe i smaczne śniadanie. Pożywną miskę owsianki lub pyszne smoothie możesz przygotować poprzedniego dnia, przed pójsciem spać. Dobre śniadanie doda Ci energii i pozytywnie nastroi.
Jeśli przed wyjściem z domu oglądasz telewizję śniadaniową lub inne, poranne programy rozrywkowe, spróbuj zamienić to na lekkie ćwiczenia. Wykonaj kilka pajacyków, skłonów i przysiadów. Polecam też delikatną, poranną jogę. Ćwiczenia świetnie Cię rozruszają.
Popracuj nad swoją poranną (i wieczorną!) rutyną, a już po kilku tygodniach z “sowy” przeistoczysz się w “rannego ptaszka” 🙂
Śledź