„Kobiety na stanowiskach informatycznych: chodzi o coś więcej niż tylko edukację” czyli raport TMT Predictions 2016

[ 3- 5 min czytania]
Kilka dni temu miałam okazję uczestniczyć w konferencji TMT Predictions 2016. Jest to już piętnasta odsłona raportu prezentującego perspektywy na najbliższe 12 – 18 miesięcy w dziedzinie sektora technologii, mediów i telekomunikacji na świecie. We właściwy sobie (niesamowity!) sposób zaprezentował je haryzmatyczny Duncan Stewart, Dyrektor TMT Research w Deloitte Kanada.
Kilka słów wprowadzenia o TMT Predictions
Raport TMT Predictions to seria prognoz oparta o informacje pochodzące od klientów firm członkowskich Deloitte z całego świata, jak również o informacje wewnętrzne, dane przekazane przez partnerów i menedżerów specjalizujących się w zagadnieniach TMT oraz dyskusje z analitykami branżowymi i rozmowy przeprowadzone z organizacjami handlowymi. TMT Predictions cieszy się bardzo wysoką trafnością.
„Kobiety na stanowiskach informatycznych: chodzi o coś więcej niż tylko edukację” czyli raport TMT Predictions 2016
Za mało kobiet w IT
Kwestie, na które raport kładzie szczególny nacisk dotyczą wielu zagadnień, jednym z nich są kobiety w IT. Okazuje się, że do końca 2016 roku w krajach rozwiniętych kobiety będą zajmowały mniej niż 25 proc. stanowisk związanych z informatyką. Liczba ta jest taka sama, a może nawet mniejsza niż w roku 2015!
Brak zróżnicowania płci w IT stanowi istotny problem zarówno pod względem społecznym, jak i ekonomicznym. Koszty globalne takiego stanu rzeczy mogą wynosić dziesiątki miliardów dolarów. Trudno wymienić liczbę wszystkich badań udawadniających, że najskuteczniejszymi zespołami są zespoły mieszane (pod kątem płci). Z punktu widzenia kobiet jest też istotne, że zapotrzebowanie w zawodach, w których pracują głównie panie w przyszłości będzie topniało (stopniowo będą zastępowane przez roboty). Kobiety będą więc szczególnie narażone na brak pracy, zasilając grupy bezrobotnych.
Powiązane: Jak kobieta została „prawą ręką” Steve’a Jobsa czyli Joanna Hoffman, współtwórczyni Apple
Wyzwania w edukacji
Biorąc pod uwagę, że liczba kobiet na uniwersytetach, na kierunkach inormatycznych jest niewielka i od 1983 roku właściwie spada, edukacja z pewnością jest jednym z obszarów, w którym wiele jest do zrobienia. Różnica między płciami na etapie edukacji poprzedza jednak wykształcenie wyższe. Niektórzy twierdzą, że o zmianę sytuacji należy starać się już w szkole podstawowej, kiedy dziewczyny często kierunkowane są z dala od nauk ścisłych i kursów matematyki. Eksperci podkreślają też, że rolą rodziców powinno być zachęcanie dziewcząt do zainteresowania nauką i technologią już we wczesnym wieku szkolnym.
Wyzwania poza edukacją
Rekrutacja
Według badań przeprowadzonych w 2014 w Wielkiej Brytanii, połowa wszystkich przedsiębiorstw zatrudniających specjalistów IT stwierdza, że na dwudziestu kandydatów do pracy przypada tylko jedna kobieta.
Neutralne opisy ofert i stanowisk pracy są ważnym pierwszym krokiem, aczkolwiek niewystarczającym. Okazuje się, że algorytmy sterujące kampaniami rekrutacyjnymi on-line mogą wykluczać kobiety z grupy docelowej. Naukowcy twierdzą, że oprogramowanie wyświetlające oferty dotyczące wyższych stanowisk pracy, targetuje użytkowników otagowanych jako „mężczyzna” prawie sześć razy częściej niż użytkowników z atrybutem „kobieta”.
Zarudnianie
Zatrudnianie więcej rekruterek może pomóc, ale prawdopodobnie to za mało. Wiele badań pokazuje, że zarówno mężczyźni jak i kobiety dwukrotnie częściej skłonne są zatrudnić mężczyznę niż tak samo wykwalifikowaną kobietę. Zachowania te niekoniecznie są świadome: wydaje się, że istnieje wiele nieświadomych uprzedzeń w miejscu pracy, które powodują, że nawet kobiety- rekruterki chętniej od kobiet, wybierają kandydatów płci męskiej. Z pewnością inicjatywy uświadamiające uprzedzenia w miejscu pracy są konieczne, jednak niewystarczające.
Powiązane: Kobiety zarządzające mężczyznami – 9 wskazówek, które pomogą Ci kierować męskim zespołem
Zauważono też, że mężczyźni i kobiety w IT piszą swoje CV w wersjach, które różnią się w zależności od płci. Te właśnie stylistyczne różnice mogą być przyczyną tego, że rekrutujący rzadziej zatrudniają kobiety.
Retencja
Kobiety na stanowiskach IT są o 45 proc. bardziej od mężczyzn narażone na opuszczenie miejsca pracy w pierwszym roku, wynika z badań przeprowadzonych w 2014 roku. Problemy, które mogą przyczyniać się do braku retencji to m.in. kwestie wynagrodzenia i awansu (patrz: niżej). Wroga lub seksistowska kultura “brogrammer’a” również może być problemem: 27 proc. kobiet wskazuje dyskomfort w swoim środowisku pracy oraz jawną lub ukrytą dyskryminację, jako czynniki powodujące, iż zdecydowały się porzucić swoją pracę w IT. Nie pomaga też nie dostosowana do kobiet polityka firm, w tym oczekiwania wiążące się z nieposiadaniem dzieci i brakiem opieki nad dziećmi.
Amerykańskie web developerki zarabiają 79 centów za tę samą pracę, za którą mężczyźni otrzymują 1 dolara. Największa kategoria pracowników IT w USA, stanowiąca ponad jedną czwartą wszystkich pracowników IT, to „software developers, aplikacje i systemy oprogramowania” – różnica w wynagrodzeniu dla tej grupy wynosi 84 centów (kobiety) do dolara (mężczyźni).
Powiązane: Jak wyglądają poniedziałkowe poranki 7 liderek w branży technologicznej?
W USA jedna czwarta kobiet na stanowiskach informatycznych ma poczucie stagnacji w swojej karierze. W Indiach odsetek ten jest znacznie wyższy- plasuje się na poziomie 45 proc. Kobiety uważają, że nie otrzymały awansu z powodu ich płci. Sytuacja ta, podobnie jak odsetek kobiet w IT, wygląda różnie w zależności od specjalizacji oraz od kraju. Prawdopodobnie mają na to wpływ czynniki kulturowe.
Przyciągnięcie większej liczby dziewcząt i młodych kobiet do strumieni, które doprowadzą je do kariery w IT, prawdopodobnie będzie trudne. Oczywiście powstają inicjatywy kształtujące w mediach i opinii publicznej więcej pozytywnych wzorców kobiet na stanowiskach informatycznych. Jednak nawet, jeśli rzeczywisty postęp w poprawie parytetu płci w STEM (akronim dot. „Science, Technology, Engineering and Math education”) na płaszczyźnie edukacyjnej nastąpi natychmiastowo, mogą upłynąć dekady zanim ulepszenia te przełożą się na parytety w środowisku pracowniczym IT.
Powiązane: Dlaczego nigdy nie zorganizuję wydarzenia „tylko dla kobiet”
Szczegółowe informacje na temat raportu można znaleźć pod adresem: www.deloitte.com/tmtpredictions
Śledź