9 skutecznych zwrotów na rozpoczęcie rozmowy networkingowej

9 skutecznych zwrotów na rozpoczęcie rozmowy networkingowej

[ 3- 4 min czytania]

Niedawno pisałam o tym, dlaczego warto wyjść z domu, wymieniając przykładowe eventy networkingowe dla kobiet.

Powiązane: 8 spotkań networkingowych dla kobiet, w których warto brać udział

Być może jednak poznawanie nowych osób, nawiązywanie nowych kontaktów jest dla Ciebie stresujące, wiąże się z przełamywaniem lodów i wychodzeniem poza strefę komfortu. Jeśli tak, za chwilę zobaczysz, że „nie taki diabeł straszny jak go malują”. Istnieje wiele zwrotów, których możesz użyć, aby śmiało rozpocząć rozmowę i nawiązać nowy kontakt – bez względu na to, czy bierzesz udział w korporacyjnej imprezie integracyjnej, czy też spotkaniu networkingowym. Oto one.

 

9 skutecznych zwrotów na rozpoczęcie rozmowy networkingowej

 

1. „Co Cię tu sprowadza?

Jest to bardzo proste pytanie, które sprawdzi się w niemal każdej sytuacji: podczas wydarzenia networkingowego, wystąpienia publicznego czy też zwykłego spotkania w kawiarni.

Pamiętaj, że nawet jeśli nic nie wiesz o danej osobie, znasz jej aktualną lokalizację. Założenie, że istnieje jakiś powód dla którego się tam znajduje, jest więc całkowicie racjonalne. Pytanie to jest zupełnie naturalne i może stać się początkiem interesującej rozmowy, podczas której dowiecie się czego więcej o sobie i swojej działalności.

2. „Powiedz mi coś więcej o …”

Takie bezpośrednie pytanie, może być świetnym sposobem, aby okazać swoje zainteresowanie tym, czym dana osoba się zajmuje. Pozwala też dowiedzieć się czegoś więcej na temat konkretnego projektu lub usłyszeć, jak udało jej się osiągnąć w karierze coś do czego sama dążysz i co podziwiasz.

Pytanie to bardzo dobrze sprawdza się w rozpoczynaniu konwersacji, ponieważ nie tylko okazuje komuś zainteresowanie, ale też umożliwia zdobycie wartościowych informacji i wskazówek. Kontynuując tak rozpoczętą rozmowę, możesz skorzystać z okazji, by następnie pochwalić się swoimi projektami.

9 skutecznych zwrotów na rozpoczęcie rozmowy networkingowej
3. „
Co jest najlepsze w …?”

Pytanie to dobrze sprawdza się w rozpoczynaniu romowy z kimś, kto piastuje wyższe od Ciebie stanowisko lub zajmuje się czymś zupełnie innym niż Ty. Osoba ta ma za pewne większe lub inne niż Ty doświadczenie, odpowiedzialności i zadania.

Zadając to pytanie, nie tylko okazujesz zainteresowanie daną osobą, ale także możliwościami wspinania się po kolejnych szczeblach kariery lub poruszania się w nowych obszarach pracy.

4. „Jak dostałaś się do …?”

Podobnie jak poprzednio, pytanie to prawdopodobnie zadasz komuś, kto specjalizuje się w innych niż Ty dziedzinach. Może natomiast stać się dla Ciebie punktem wyjścia do tego, by zaangażować się w podobną działalność. Pytanie to również pokazuje, że jesteś osobą, której zależy na rozwoju swojej kariery, otwartą i gotową na nowe wyzwania.

Powiązane: 3 rzeczy, o których dziewczyny wchodzące w świat biznesu powinny wiedzieć

5. „Jestem pod wrażeniem Twojego wystąpienia/ artykułu…”

Zwrot ten jest bardzo dobry, kiedy rozpoczynasz rozmowę z kimś kogo nie miałaś dotąd okazji poznać, ale słyszałaś jej/ jego przemowę, zauważyłaś podczas konferencji itp. Wypowiadając takie słowa, dajesz drugiej osobie znać, że interesuje Cię to o czym mówi lub pisze i że myślisz podobnie.

Jest świetnym „rozrusznikiem” networkingu, ponieważ uświadomia drugą osobę, że wiesz, czym się zajmuje, jesteś na bieżąco z jej działalnością i może nawet będziesz zainteresowana współpracą w przyszłości.

6. „Myślę, że skoro stoimy tu obie (bar, stolik, poczekalnia), powinnam się przedstawić. Nazywam się [imię], reprezentuję [firma]”

Przedstawienie się w ten sposób, może wymagać odwagi (zwłaszcza jeśli jesteś nieśmiała), jednak jest to jeden z najlepszych sposób na poznanie nowych osób. Niezależnie od tego czy chodzi o ludzi z Twojej firmy czy też inne osoby, podejście do kogoś, zaprezentowanie się i rozpoczęcie rozmowy – może dotyczyć danego projektu, obejrzanej prezentacji, opinii itd. – jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozyskanie nowych kontaktów.

9 skutecznych zwrotów na rozpoczęcie rozmowy networkingowej

7. „Jakie piękne miejsce. Byłaś tu wcześniej?”

Pytając kogoś o to, czy kiedykolwiek wcześniej był w tym miejscu, może dać Ci wyobrażenie na temat tego, jakie lubi rzeczy, miejsca, jakie ma zainteresowania itp.

Pytanie takie jest świetne w networkingu również dlatego, że umożliwia rozpoczęcie rozmowy na temat innych, ciekawych miejsc, w których miałaś okazję pojawić się bądź to w kontekscie biznesowym, bądź prywatnym. A jeśli rozmowa rozwinie się i dobrze potoczy, możesz zaaranżować z rozmówcą następne spotkanie w którymś z omawianych miejsc.

8. „Jest tu trochę ciszej? Po tamtej stronie auli trudno cokolwiek usłyszeć.”

Pytanie to może być być świetnym sposobem na przełamanie pierwszych lodów, wyrwanie się z tłumu, a następnie przedstawienie komuś z kim możesz nawiązać interesujący kontakt.

Prawdopodobnie uświadomi to też Twojemu rozmówcy, że preferujesz spokojniejsze i nieco bardziej kameralne miejsca od tych głośnych i przepełnionych. Przede wszystkim jednak tego rodzaju „zaczepka” da Wam możliwość rozpoczęcia realnej konwersacji i poznania się, zamiast stania gdzieś z boku i pasywnego przysłuchiwania się rozmowom innych.

Powiązane: 5 motywacyjnych cytatów inspirujących, nieszablonowych i nowatorskich kobiet

9. „Hej, czy Ty nie jesteś koleżanką/ nie pracujesz z [podaj imię, o którym myślisz]?”

Wspólny znajomy może być świetnym tematem, na rozpoczęcie rozmowy networkingowej, ponieważ da Wam to poczucie, że nie jesteście sobie całkiem obcy i że mogliście się już spotkać przy innej okazji. Jeśli rozmowa pójdzie gładko, w dalszej kolejności możecie przejść do tematów związanych z projektami, pracą, waszymi biznesami itd.

A jak Ty zaczynasz rozmowę networkingową?

Komentarze

Może Ci się również spodoba