Jak korzystać z kolorów w biznesie

[ 5- 7 min czytania]
Każda z nas ma gamę swoich ulubionych barw i często kolejne stroje kupujemy, kierując się właśnie tymi upodobaniami. Warto jednak wiedzieć, że kolory mają także swoją symbolikę, a co więcej potrafią oddziaływać zarówno na otaczających nas ludzi, jak i na nas same. Może to wydawać się dziwne, ale strojem i jego kolorem możemy skutecznie wzmocnić swój przekaz lub go osłabić. W biznesie odgrywa to często niebagatelną rolę – wszak „pierwszego wrażenia” nie da się już zrobić drugi raz. Na szczęście nie istnieją kolory „dobre” i „złe”. Każdy z nich może nam pomóc we wzmocnieniu przekazu, jeśli zachowamy tzw. zasadę harmonii (polegającą na odnalezieniu równowagi pomiędzy kolorem, fasonem, a naszą osobowością i postawą). Jak w wielu innych działaniach, także przy komponowaniu biznesowego stroju ważne jest, aby wszystkie elementy ze sobą współgrały. Przypatrzmy się zatem podstawowym kolorom i ich oddziaływaniu.
Jak korzystać z kolorów w biznesie
KOLORY PODSTAWOWE
Szarości to najbardziej neutralna paleta barw, współcześnie najczęściej stosowana w biznesowym dress codzie (budzą szacunek, podkreślają niezawodność i profesjonalizm). Można je zestawiać praktycznie z każdym żywszym kolorem. W ciemnych odcieniach doskonale sprawdzają się jako kolor kostiumów i garniturów, ocieplone błękitem stworzą odcień gołębi – idealny dla damskich i męskich koszul.
Ciekawostka:
Jeśli masz trudne spotkanie, nie chcesz drażnić swojego rozmówcy, chcesz wpłynąć na dobrą komunikację między wami i podkreślić Twoją otwartość na merytoryczną dyskusję – załóż ciemnoszary kostium lub sukienkę w tym kolorze.
- Granat
Król biznesowej garderoby. Jeden z najważniejszych, profesjonalnych kolorów (wzbudza szacunek, respekt i zaufanie). Kojarzy się z zarządzaniem, dyplomacją, finansami, prawem. Ciemny odcień jest idealny na stroje uroczyste, jaśniejszy jest najbezpieczniejszym kolorem dla biznesowych garniturów i kostiumów. W biznesie granat jest zdecydowanie najlepszym kolorem.
Powiązane: Kobiecy dress code – jak wzmacniać profesjonalny wizerunek
- Niebieski
Kolor spokoju. Działa łagodząco i wyciszająco, a jednocześnie wiąże się z subtelną elegancją. Jest ciekawym kolorem. Z jednej strony – postrzegany jako konserwatywny, z drugiej – łączony z kreatywnością. W biznesie jest kolorem wzmacniającym autorytet i budzącym zaufanie. Występuje najczęściej na koszulach (w wielu tonacjach) i doskonale sprawdza się w stroju dziennym.
Ciekawostka:
Jasnoniebieska koszula może niekorzystnie wpływać u kobiet na koloryt twarzy. Zakładając ją warto czasami dobrać bardziej ożywiający makijaż.
- Biały
Jeden z bardziej eleganckich, a jednocześnie bezpiecznych kolorów. Bardzo dobrze komponuje się praktycznie z każdym innym. Kojarzony jest z elegancją, prostotą i dobrym stylem. W codziennym stroju biznesowym powinien być stosowany przede wszystkim na damskich bluzkach (białe męskie koszule powinny być zarezerwowane na wyjątkowe okazje). Jest również doskonałym kolorem na popołudniowe, a także wieczorne spotkania.
I niezaprzeczalnie świetnie sprawdza się w dodatkach np. w postaci pereł.
- Beż
Kolor wyrafinowanej elegancji (szczególnie w zestawieniu z granatem), ale zdecydowanie w kobiecym wydaniu. Ma właściwości odmładzające i budzi zaufanie.
Ciekawostka:
W biznesowym dress codzie nie ma miejsca na męskie garnitury w odcieniach beżu. Niestety ta zasada bywa czasami łamana nawet na najwyższych szczeblach.
- Czarny
Ponadczasowy symbol elegancji, wyrafinowania i luksusu. Współgra ze wszystkimi
kolorami, a w zestawieniu z bielą tworzy najdoskonalsze w możliwych połączenie. Dodaje autorytetu, ale może także zwiększać dystans.
Ciekawostka:
W kobiecych ubiorach biznesowych powinien być zarezerwowany raczej na wyjątkowe okazje, biznesowe kolacje oraz bankiety (po godzinie 19.00). W ciągu dnia kostiumy w czarnym kolorze (lub czarne sukienki z marynarką) są właściwe wyłącznie dla kobiet na mocno eksponowanych stanowiskach.
KOLORY UZUPEŁNIAJĄCE
- Brąz
Nie jest kolorem biznesu (u kobiet z wyjątkiem czekoladowej odmiany). Polecany jedynie w formie dodatków. Brązowe garnitury i kostiumy są zdecydowanie odradzane we wszystkich działaniach związanych z biznesem (obniżają autorytet).
Ciekawostka:
W kulturze brytyjskiej brąz od lat zarezerwowany był dla służby. Inne osoby nosiły go wyłącznie podczas polowań. Warto jednak dodać, że niektórzy koloryści zalecają noszenie ubrań w tym kolorze w sytuacjach, gdy zależy nam na zmniejszeniu dystansu i uzyskaniu porozumienia np. z pracownikami na niższych stanowiskach.
- Zielony
Z reguły odbierany pozytywnie (stwarza poczucie spokoju i łagodności). Nie jest jednak kolorem szczególnie korzystnym i zalecanym w strojach biznesowych jako dominujący. Osoby noszące stroje w ciemniejszych odcieniach zieleni często odbierane są jako… nudne, a „zgaszona” zieleń może powodować, że będziemy wyglądać na chore. Jeśli zatem koniecznie chcemy użyć zielonego koloru w swojej garderobie, wybierzmy jego żywszy odcień i połączmy z innymi barwami. Albo kupmy sobie zielony płaszcz.
Kolor mocno kontrowersyjny, a w biznesie powinien być traktowany wyjątkowo ostrożnie. W przypadku kobiecych strojów może być odbierany jako swoista manifestacja siły. Zawsze dobrze będzie sprawdzał się jednak w postaci dodatków i drobnych akcentów, szczególnie w połączeniu z szarym ubraniem.
Ciekawostka:
Unikajmy czerwieni gdy jesteśmy zmęczone lub zestresowane (nie doda nam wtedy energii, a jedynie wzmocni złe samopoczucie). Czerwień świetnie sprawdzi się jednak, gdy będziemy przemawiać do dużej grupy i będzie nam zależało na skupieniu jej uwagi.
- Różowy
Ciekawe, ale jest to kolor coraz częściej spotykany w biznesie. Dobrze komponuje się z szarościami i czernią np. w postaci bluzek, czy koszul.
- Pomarańczowy
Tak, ale bardzo delikatnie. Kolor ten dodaje energii i symbolizuje dążenie do celu. W biznesie postrzegany jest jako barwa ludzi aktywnych, dynamicznych oraz optymistów. Nie należy jednak (podobnie jak różowy) do kolorów eleganckich, zatem należy stosować go bardzo ostrożnie, głownie w postaci dodatków do stroju.
- Pastele
Postrzegane jako wyraz delikatności i finezji. Najlepiej prezentują się na bluzkach i koszulach.
Powiązane: Moda na sukces – jak (nie) ubierać się do pracy latem
- Kolory jaskrawe
Przyciągają wzrok (m.in. żółty, zielony, fioletowy, i wspomniany już wcześniej pomarańczowy) ale traktujemy je jako dodatki (np. apaszka, czy męski krawat). W zbyt dużej ilości mogą rozpraszać rozmówcę, ale także wywołać agresję. W biznesowej etykiecie nie ma miejsca na stroje w barwach jaskrawych.
O CZYM JESZCZE WARTO PAMIĘTAĆ?
- „Blade” kolory – Zawsze podkreślą zmęczenie. Jeśli wiemy, że czeka nas trudna, stresująca rozmowa zrezygnujmy z takich kolorów. Najlepiej łączmy stroje w ciemnych kolorach z dodatkami w odcieniach cieplejszych.
- Kolory ciemne – optycznie wysmuklają sylwetkę, a jasne –pogrubiają ją.
- Pasy poprzeczne – optycznie poszerzają sylwetkę, a podłużne – wydłużają ją.
- Kolory jaśniejsze – najlepiej sprawdzają się wiosną i latem i w plenerze, a kolory ciemniejsze – dobre są jesienią i zimą, w pracy i podczas spotkań towarzyskich
-
- Unikajmy – brązu (poza odcieniem czekoladowym), „zgniłej zieleni”, filetu, różu – zawsze „ujmują nam elegancji”.
NA ZAKOŃCZENIE: „GRA W KOLORY”
Wykorzystując „mowę kolorów” możemy także wpływać na to, jak będą postrzegali nas inni. Czasami warto skorzystać z wyników wieloletnich prac specjalistów. Dlatego, jeśli:
- zależy Ci, aby podczas spotkania postrzegano Cię jako elegancką kobietę odnoszącą sukcesy – wybierz kostium lub sukienkę z marynarką w kolorze silnym, ale subtelnym np. kremową lub w ciepłym odcieniu szarości lub w łososiowym.
- chcesz podkreślić swój profesjonalizm – wybierz stonowany, tradycyjny kolor, np. granat, grafit, ciemny szary. Pamiętaj – ciemny, głęboki granat to król w biznesowej palecie barw.
- zależy Ci na zwróceniu uwagi – elegancko „zagraj kolorem”. Wybierz kolor „profesjonalny” (czyli: granat, grafit lub ciemny szary) i połącz go z jasnym, i ostrzejszym np. intensywnie niebieską (lub w kolorze limonki) koszulą, czy bluzką. Lub wybierz klasyczny, elegancki kostium w „nietypowym kolorze”.
- chcesz odwrócić od siebie uwagę, „zniknąć w tłumie” – wybierz kolor neutralny np. jasny szary lub barwy o zimnym odcieniu (ograniczają chęć kontaktu).
- zależy Ci, by zrobić wrażenie osoby odpowiedzialnej i spokojnej – wybierz kolory pastelowe i bliskie naturze, np. beż przełamany szarością.
- chcesz, by postrzegano Cię jako osobę przyjazną? – wybierz błękit lub kolor brzoskwiniowy (kojarzą się z opanowaniem). Absolutnie nie używaj czerwieni, nawet w dodatkach.
- chcesz pokazać, że jesteś zdecydowana i nastawiona na rywalizację – wykorzystaj właśnie czerwony. Nie stosuj go jednak jako głównego elementu garderoby ( w ciągu dnia niekoniecznie będzie to dobre rozwiązanie) i połącz z zimną, i ciemną barwą (stworzy dodatkowy dystans). Możesz nawet połączyć czerń z mocnym czerwonym akcentem.
Powiązane: Etyka w biznesie – 6 praktycznych wskazówek dla kobiet (i nie tylko)
Pamiętajmy – kolory które mamy na sobie wpływają i na otaczających nas ludzi, i na nas same. Czasami warto skorzystać z tej wiedzy i doenergetyzować się lub uspokoić własną energię, komponując strój na dany dzień.
Śledź