8 narzędzi internetowych, które warto znać

[ 3- 5 min czytania]
Internet kryje w sobie multum narzędzi, które mogą ułatwić życie, naukę i pracę. W swoim ostatnim tekście pisałam o wolnym oprogramowaniu. Tym razem przedstawię przykłady narzędzi online. Chcesz stworzyć ciekawą prezentację, a opcje dostępne w PowerPointcie to dla Ciebie za mało? Lubisz uczyć się języków obcych, ale nie masz czasu i funduszy na kursy? Szukasz sposobu na stworzenie infografiki bądź plakatu, ale nie dysponujesz programami graficznymi? A może szukasz darmowych i legalnych ebooków do pobrania? W Internecie wybór narzędzi dla firm, rozrywki, nauki czy tworzenia jest przeogromny.
Powiązane: 6 programów na wolnej licencji, które warto mieć w swoim komputerze
8 narzędzi internetowych, które warto znać
1. Zamiast PowerPoint – Prezi
Prezi – jest to platforma służąca do tworzenia prezentacji multimedialnych. Do slajdów, oprócz tekstu i obrazu można wykorzystywać np. filmik z YT. W przeciwieństwie do prezentacji w PowerPointcie, w Prezi slajdy można układać w przeróżne konfiguracje niczym mapy myśli, podczas gdy w narzędziu od MS Office slajdy poruszają się wyłącznie liniowo. Bloki także można powiększać, zmniejszać, przesuwać w dowolne miejsce, używać opcji zoom. Możliwości zdecydowanie jest więcej niż w PowerPoint. Prezi świetnie sprawdza się do tworzenia prezentacji zarówno dla szkół (świetna rozrywka i możliwość wykazania się dla uczniów), jak i firm (doskonały sposób na ciekawe przedstawienie swego projektu, bądź wyników pracy).
2. Dla portrecistów i nie tylko – Posemaniacs
Posemaniacs – to bardzo użyteczne, darmowe narzędzie dla rysowników i osób, które chcą nauczyć się tworzenia portretów i rysowania ludzkich sylwetek w ruchu. Strona oferuje trójwymiarowe zdjęcia modeli ludzkich: żeńskich, męskich oraz dziecięcych w różnorodnych pozycjach. Zdjęcia można zrzucać w tryb pełnego ekranu, używać siatki. Natomiast przedstawiony model sylwetki można obracać.
Oprócz zdjęć modeli Posemaniacs oferuje ćwiczenia dla rysowników:
- 30 Second Drawing – ćwiczenie, podczas którego można nauczyć się rysowania modeli sylwetek w krótkim czasie. Do wyboru 3 poziomy trudności oraz czas od 10 do 90 sekund.
- Negative Space Drawing – polega na wyćwiczeniu rysowania konturów z cienia postaci.
- Random Pose Viewer – w tym ćwiczeniu można nauczyć się rysowania konturów za pomocą linii prostych.
- Hands for Drawing – trójwymiarowe modele korpusów, twarzy i dłoni w różnych gestach.
3. Stwórz swoją aplikację na system Android z AppsGeyser
AppsGeyser – jest to strona, gdzie w prosty sposób oraz za darmo można stworzyć swoją własną aplikację mobilną. Do wyboru: przeglądarka, gry, Messenger, aplikacje dla blogów oraz wiele innych. Żeby stworzyć swoją własną aplikację nie musisz znać języków programowania. Twórcy strony dodali dość szeroki wybór szablonów i możliwości. Utworzone ,,apki” można pobrać na swój telefon oraz udostępniać innym użytkownikom.
4. Interaktywny plakat – Glogster
Glogster – to platforma do tworzenia tzw. interaktywnych plakatów. Jeśli pracujesz jako nauczyciel, wykładowca akademicki, bądź studiujesz, Glogster będzie jak znalazł – oferuje całą gamę narzędzi do stworzenia ciekawego plakatu. W przypadku konta nauczycielskiego można pod nie podpiąć także uczniów. Praca z Glogsterem na pewno sprawi frajdę dzieciom i nastolatkom.
5. Klasyka literatury za darmo na komputery i czytniki ebooków, czyli Project Gutenberg
Project Gutenberg – jest to witryna, gdzie można za darmo pobrać na swój komputer lub czytnik ebooków utwory literackie, do których prawa autorskie już wygasły. Od traktatów starożytnych filozofów do niezapomnianych dzieł królowej kryminałów Agathy Christie. Można pobrać i przeczytać w oryginale m.in. Alicję w Krainie Czarów, czy powieści Jane Austen. Ilość dostępnych pozycji wciąż się zwiększa.
W ofercie dostępne są dzieła literackie polskich pisarzy i poetów przetłumaczone na język polski.
6. Bardziej efektywna nauka dzięki Brainscape
Brainscape – to niezwykle inspirujące i przydatne narzędzie wspomagające efektywną naukę. ,,Usprawnianie” procesów przyswajania wiedzy polega na systemie specjalnych kart do nauki w formie pytań i odpowiedzi lub pojęć, i definicji. Karty można konstruować samodzielnie bądź korzystać z gotowych. Na początku należy wprowadzić pojęcie, pytanie z danej dziedziny, a następnie na nie odpowiedzieć. Z czasem program definiuje częstotliwość wyświetlania kart oraz grupuje od najłatwiejszych do najtrudniejszych. Później pozostaje tylko robienie powtórek z powtarzaniem materiału – program zadaje pytanie, a Tobie pozostaje udzielenie poprawnej odpowiedzi. Następnie program pokazuje prawidłową odpowiedź, należy zaznaczyć, na ile była ona prawidłowa i przejść do kolejnych pytań. Powtórki można robić aż do całkowitego opanowania materiału. Aplikację na telefon można pobrać systemem iOS.
7. Efektywna nauka języków obcych z Duolingo i Memrise
Duolingo i Memrise to bardzo popularne platformy wspomagające naukę języków obcych. Obie platformy wzajemnie uzupełniają się – o ile Duolingo jest do ogólnej nauki, tak Memrise, służy do przyswajania słówek. Obie strony oferują naukę poprzez zabawę oraz triki wspomagające zapamiętywanie. Można uczyć się zarówno z komputera, jak i aplikacji mobilnej. W polskiej wersji Duolingo można uczyć się jak na razie tylko angielskiego (więcej języków do nauki, jest dostępnych na angielskiej wersji). Natomiast Memrise ma większy wybór kursów językowych.
8. Zaprojektuj efektowne logo z Designmatic.com
Designmatic.com to proste i ciekawe narzędzie, dzięki któremu można szybko, za darmo i bez wysiłku, zaprojektować firmowe logo. Wystarczy wpisać nazwę firmy, wybrać branżę, a następnie przebierać w projektach.
Powiązane: Lady Ada Lovelace – jak kobieta została “pierwszą programistą”
Internet obfituje w nieograniczoną liczbę mniej lub bardziej przydatnych narzędzi. Starałam się wybrać spośród nich kilka – moim zdaniem – najciekawszych, choć wybór ten był naprawdę ciężki. Codziennie powstają coraz nowsze strony i aplikacje internetowe, które ułatwiają naukę, pracę i realizowanie pasji.
Jakie Wy znacie ciekawe narzędzia internetowe?
Śledź