6 czynników będących kluczem do sukcesu Zary

6 czynników będących kluczem do sukcesu Zary

[ 2- 3 min czytania]

Chyba nie ma wśród nas ani jednej osoby, która choć raz nie odwiedziłaby sklepu Zara, a przynajmniej nie słyszałaby o marce. Czy wychodząc z kolejną zdobyczą od Zary, zastanawiałyście się kiedyś, jak to się stało, że marka ta stała się jedną z Waszych ulubionych i osiągnęła tak ogromny sukces?

Zara, słynna marka odzieżowa, została stworzona w 1975 roku przez Amancio Ortega. Jest częścią grupy Inditex, do której należą też: Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home i Uterqüe. Jednak najbardziej dochodową, rocznie sprzedającą 450 milionów sztuk odzieży marką, jest właśnie Zara.

Jak udało się tego dokonać i osiągnąć tak niesamowite wyniki?

 

6 czynników będących kluczem do sukcesu Zary

 

1. Aktywne wykorzystanie sklepów.

Wizytówką Zary są jej butiki. Zara nie inwestuje w popularną reklamę na billboardach, w telewizji, prasie, internecie, czy też w innych mediach. Srategią marketingową Zary jest otwieranie sklepów w samym centrum i tylko w najlepszych miejscach w danym mieście (widoczne i znane ulice, pasaże handlowe). Bardzo dużą uwagę przywiązuje też do wyglądu butików, wystaw i wytryn sklepowych. Zmiana układu, aranżacji i wyposażenia sklepu odbywa się co 2 tygodnie.

Powiązane: Język sukcesu – dla KOBIET. Od skutecznej komunikacji do przywództwa.

2. Stałe badania rynku.

Sklep Zary przy Champs Elysees w Paryżu

Sklep Zary przy Champs Elysees w Paryżu

Zara wytwarza 3 linie produktów w sezonie (dla kobiet, mężczyzn i dzieci), będących odpowiedzią na potrzeby i pragnienia klientów. Dane i informacje od klientów zbierane są już w sklepach, których pracownicy skrupulatnie dokumentują, o co klienci pytają, co kupują najczęściej i czego szukają. Młody, międynarodowy personel Zary rozwija też produkty, szukając nowych trendów i prowadząc badania rynku poza sklepem, poprzez obserwację na uczelniach, ulicach i w klubach na całym świecie. Uzyskane w ten sposób dane wysyłane są do centrali Zary, znajdującej się w Hiszpanii. Silna orientacja na klienta umożliwa szybką reakcję na potrzeby i zmieniające się trendy.

3. Krótki okres przygotowania.

Odzież, którą klienci aktualnie chcą kupować, dostarczana jest do sklepów w niezwykle szybkim tempie. Czas liczony od momentu przeprowadzenia researchu do sprzedaży w sklepie wynosi… 2 tygodnie! Dla porównania, standardowo wynosi on 6 miesięcy. Dzięki zastosowaniu pionowej linii produkcji – samodzielne projektowanie, produkowanie i dystrybuowanie produktów – Zara maksymalnie go skróciła. Zaledwie 2 tygodniowy proces obejmuje takie etapy jak: badanie rynku (1 dzień), projektowanie, produkcja, transport (małe ilości produktów), wystawa.

Powiązane: Moda na sukces – jak (nie) ubierać się do pracy latem

4. Zasada małej produkcji seryjnej.

Mała produkcja seryjna to bardzo istotny czynnik wpływający na wysoką sprzedaż w Zarze. Strategia wygląda następująco:

  1. Maksymalizujemy niedobór towaru;
  2. Zachęcamy klientów do natychmiastowego zakupu produktu;
  3. Zwiększamy częstotliwość odwiedzania sklepu przez klientów;
  4. Klienci otwierają portfele.

Krótkie serie produkowane są przez cały rok, więc nawet jeśli coś się nie sprzeda, straty są niewielkie.

5. Tworzenie wartości od zróżnicowania produktów.

Ze względu na szybki wskaźnik obrotów, klientom trudno jest znaleźć to samo ubranie na ulicy. Kupujących cieszy niedobór modnych produktów, charakteryzujących się rozsądną jakością, za rozsądną cenę. Zara zatrudnia ponad 200 projektantów, rocznie tworzących ponad 30 tysięcy sztuk odzieży! Odzież przetrzymywana jest w magazynach najdłużej przez trzy dni, a przesyłki do wszystkich sklepów dokonywane są dwa lub trzy razy w tygodniu.

6. Wykorzystywanie przewagi warunków geograficznych.

Od początku istnienia marki Zara zatrudniała Hiszpanów i Portugalijczyków, nie zaś ludzi mieszkających w krajach trzeciego świata. Wykorzystywała w ten sposób przewagę, wynikającą z warunków geograficznych. Poprzez umiejscowienie designu, produkcji i większości dostawców blisko siebie, możliwa stała się błyskawiczna reakcja na sytuację rynkową.

Powiązane: Nie twórz po prostu startupu – rozwijaj biznes z duszą

Po dodatkową dawkę ciekawych informacji sięgnij do filmu Radzki:

Powiązane:

Zara: Fast Fashion

Zara, key success factor and issues

In the success stories od H&M, Zara, Ikea and Walmart, luck is not a key factor

Komentarze

Może Ci się również spodoba