Jak wygłaszać świetne prezentacje, będąc introwertykiem?

[ 4-5 min czytania]
Wystąpienia publiczne mogą piastować pierwsze miejsce na liście naszych największych lęków i koszmarów. Te właśnie lęki często prowadzą do niemiłych doświadczeń. Jednych zawodzi ciało (brak tchu, drżący głos, trzęsące się kolana), innym umysł płata figle i w głowie pozostaje pustka.
Istnieją jednak sytuacje, kiedy od wygłoszenia prezentacji, zależy nasza dalsza kariera. Dobra wiadomość dla wszystkich introwertyków lub osób, które zwyczajnie nie lubią przemawiać jest taka, że pewność siebie na scenie można rozwinąć. Nawet osoba bardzo nieśmiała, może wygłaszać niesamowite prezentacje i stać się mistrzynią wystąpień publicznych.
Oto wskazówki, dzięki którym pokonasz strach przed wystąpieniami publicznymi i świetnie się do nich przygotujesz.
Jak wygłaszać świetne prezentacje, będąc introwertykiem?
Przeanalizuj swoje „wymówki”.
Akceptacja problemu jest początkiem do jego rozwiązania. Niektórzy ludzie znajdują tysiące powodów, dla których nie mogą wygłosić prezentacji. Przeanalizuj swoje wymówki i zadaj sobie pytanie, co jest ich źródłem. Może po prostu boisz się przemawiać. Dopiero, gdy zrozumiesz, że źródło dyskomfortu nie tkwi w widowni, komentarzach innych osób, ale w Tobie, będziesz mogła sie z nim zmierzyć i rozprawić. Staw czoło lękowi i zaakceptuj fakt, że wystąpienie i tak Cię nie ominie.
Zadbaj o nastawienie.
Przede wszystkim zdaj sobie sprawę z tego, że tu nie chodzi o Ciebie, a wiadomość, którą masz do przekazania. Z drugiej strony, podejdź do tego jak do wielkiej szansy i świetnej okazji ku temu, by wreszcie móc się w pełni wypowiedzieć, podzielić swoimi dokonaniami i wypromować od najlepszej, może nawet zaskakującej, strony.
Powiązane: 3 rzeczy, o których dziewczyny wchodzące w świat biznesu, powinny wiedzieć
Ćwicz, ćwicz, ćwicz.
Nie ma nic gorszego, niż bycie nieprzygotowaną. Przygotowanie jest tym, dzięki czemu introwertycy mogą zabłysnąć! Zacznij wcześniej niż Twoi pewni siebie koledzy i koleżanki. Stwórz projekt, świetną prezentację i zgłębij wiedzę na temat, którego ona dotyczy. Wygospodaruj czas na ćwiczenie. Większość ludzi nie ćwiczy wystarczająco dużo. Napisz swoje przemówienie, a potem ćwicz przed lustrem, wygłaszając je na głos – tyle razy, ile razy jest to potrzebne. Poproś też kogoś z rodziny lub przyjaciół, aby Cię wysłuchał. Nie wstydź się. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowana do spotkania z prawdziwą publicznością. Ćwicz, ćwicz, ćwicz nawet, jeśli ma to być tylko 5- minutowe przemówienie. Wiedząc, że jesteś przygotowana, zyskasz większą pewność siebie i zaufanie wobec tego, że potrafisz wyrazić każdą myśl, idę i słowo.
Mów do ludzi.
Przemawiaj głośno i wyraźnie. Unikaj efektu mamrotania czegoś pod nosem, ze wzrokiem utkwionym w podłodze. Ucz się tego od innych. Słuchając prezentacji świetnego mówcy, zwróć uwagę na to, jak jego przemowa została zbudowana. Jakie środki retoryczne (pauzy, powtórzenia, pytania) dodały mu dynamiki? Jakiego rodzaju otwarcia i zamknięcia zastosowano? Jak zostały przedstawione przykłady? Jak mówca angażował, inspirował i edukował publiczność?
Rozwijaj mowę ciała.
Im bardziej monotonnie mówimy, tym szybciej zainteresowanie słuchaczy spada. Choć introwertycy nie są w tym najlepsi, warto popracować nad postawą, gestykulacją i umiejętnością zmiany natężenia głosu. Jeśli jest to możliwe, weź kamerę i nagraj się, aby zobaczyć, co warto skorygować, nad czym zapanować, co doszlifować.
Oswój się z widownią.
Oglądaj filmy z wystąpieniami publicznymi, w których znajdziesz ujęcia z punktem widokowym mówcy – tak, abyś mogła zobaczyć, jak to jest, stać twarzą do publiczności (dobrym wyborem mogą być wystąpienia TED). Patrząc, wyobrażaj sobie, że to Ty jesteś prelegentką. Dzięki temu szybciej oswoisz się z sytuacją, w której wszystkie oczy zwrócone są na Ciebie. Jeśli możesz, odwiedź też miejsce, w którym będziesz wygłaszać prezentację. Przećwicz ją, stojąc na podium i patrząc na rzędy siedzeń.
Wykorzystuj swoje mocne strony.
Przeanalizuj swoje mocne i słabe strony jako mówcy, by podkreślać pozytywy. Jeśli masz duże poczucie humoru, użyj go. Jeśli nie jesteś naturalna w sypaniu żartami jak z rękawa, nie staraj się dowcipkować. Zamiast tego skup się na tym, co robisz najlepiej. Czy masz wielką historię do opowiedzenia? Ciekawy pomysł, ważną informację, którą publiczność musi usłyszeć? Obuduj swoje występienie wokół komunikatu i tego, kim jesteś jako osoba. Zaplanowana i zmuszająca do myślenia prezentacja, ma taką samą siłę jak dynamiczne i zabawne wystąpienie.
Jeśli interakcje ze słuchaczami bardzo Cię stresują, już na początku wystąpienia, poinformuj ich, że będziesz dostępna jeszcze przez pół godziny po zakończeniu prezentacji. Będzie to czas na ewentualne pytania i indywidualną rozmowę. Podaj też adres mailowy i zachęć do wysłania wiadomości.
Upewnij się, że wszystko działa.
Sprawdź, czy laptop i rzutnik jest sprawny. Introwertycy niezbyt dobrze radzą sobie z improwizacją. Jeśli zatem Twoja prezentacja bazuje na sprzęcie technologicznym, przygotuj „plan B” na wypadek, gdyby pojawiły sie problemy. Mogą to być wydrukowane materiały do rozdania słuchaczom.
Ładnie wyglądaj.
Ubierz się ładnie, profesjonalnie i zrób makijaż. Uśmiechaj się do widowni, kiedy goście wchodzą do sali i gdy zaczynasz mówić. Takie drobnostki sprawią, że będziesz zrelaksowana i pewna siebie.
Bądź skupiona.
Kiedy jesteś na scenie, skup się na informacji, którą przekazujesz, jej znaczeniu i wartości, jaką może mieć dla każdej osoby na widowni. Dzięki temu zachowasz łączność nie tylko z prezentowaną treścią, ale też jej odbiorcami. Bądź skoncentrowana na pozytywnych aspektach swojej prezentacji, a nie zostaniesz wybita z rytmu przez dziewczynę sprawdzają smartphone’a lub mężczyznę wyglądającego, jakby zasypiał. Zamiast tego utrzymaj kontakt ze słuchaczami, którzy zyskują wartość z Twojego wystąpienia.
Powiązane: Jak utrzymać koncentrację
Pogratuluj sobie.
Po zakończeniu nie stroń od pochwał i gratulacji. Sama również pogratuluj sobie odwagi, że zdobyłaś się na wejście na scenę, by przemawiać do żywej publiczności. Nie skupiaj się na rzeczach, których nie zrobiłaś lub które chciałaś powiedzieć inaczej. Nikt nie oczekuje od Ciebie, że będziesz idealna. Skoncentruj się na osiągnięciach, które zaprezentowałaś. Towarzyszące temu poczucie spełnienia, zachęci Cię do przyjęcia kolejnej okazji do wystąpienia.
Zregeneruj się.
Introwertycy tracą energię w interakcjach społecznych i wystąpieniach publicznych. Po prezentacji regeneruj się tak długo, jak jest to potrzebne. Być może będzie to oznaczało kilka dni samotności lub dłuższą przerwę w aktywnościach społecznych.
Powyższe rady mogą sprawić, że staniesz się pewną siebie prelegentką. Ćwicząc i praktykując podane techniki, będzie coraz lepiej. Czasem to właśnie obawy i lęk przed wystąpieniami paradoksalnie doprowadzają do perfekcji, mistrzostwa w wystąpieniach publicznych i ścieżki, która przekracza najśmielsze oczekiwania.
Śledź