8 pytań, które musisz sobie zadać zanim zaczniesz kreatywny biznes

[ 2-3 min czytania]
Czy marzysz o założeniu własnego przedsiębiorstwa związanego z rękodziełem? Czujesz się jednak całkowicie zagubiona i nie wiesz od czego zacząć?
Jestem pewna, że nie jesteś jedyną osobą szukającą magicznej pigułki, która otworzy Ci drzwi do świata kreatywnego biznesu. Musisz niestety wiedzieć, że taka pigułka nie istnieje. W zamian za to mam dla Ciebie kilka bardzo ważnych pytań, na które musisz odpowiedzieć, by zrozumieć, czy jesteś naprawdę gotowa do rozpoczęcia tej fascynującej przygody, jaką jest kreatywny biznes.
Weź kartkę i długopis i zapisz odpowiedzi:
1. Dlaczego chcę otworzyć kreatywny biznes?
Jakie są Twoje motywacje do otworzenia własnego przedsiębiorstwa? Jeśli Twoją odpowiedzią są „pieniądze”, to od razu powinnaś porzucić pomysł stworzenia kreatywnego biznesu. Pomyśl o swojej pasji oraz o tym, co Twój biznes przyniesie innym osobom.
2. Jakie produkty/usługi mam zamiar sprzedawać i czy stanowią one moją wielką pasję ?
Nie możesz sprzedawać czegoś, co Cię w ogóle nie inspiruje lub czego nie lubisz tworzyć. To nie ma sensu i inni wyczują natychmiast Twoją niechęć do danych rzeczy (klient nie jest głupi). Jeśli natomiast działasz z wielkim zamiłowaniem, będzie to widoczne w Twoich pracach, a nawet zaraźliwe!
3. Komu mam zamiar sprzedawać moje produkty/usługi?
To jest pytanie za 10 punktów! Jeśli znajdziesz swojego idealnego klienta, wygrałaś w Lotto! Przemyśl to pytanie dokładnie. Postaraj się stworzyć szczegółową charakterystykę Twego typowego klienta (płeć, wiek, zainteresowania, styl życia, praca, w związku lub nie, itp.). Bowiem to właśnie do niego będziesz kierowała swoje produkty.
4. Czy jestem gotowa zaangażować się „zawodowo” w moją działalność?
Musisz zdać sobie sprawę, że marzenie o kreatywnym przedsiębiorstwie, które odnosi sukcesy, związane jest z ciężką pracą. W tym momencie nie jest to już Twoje „hobby”, ale prawdziwa zawodowa działalność, na którą poświęcasz określoną ilość czasu w tygodniu, odpowiednią organizację i planowanie.
5. Czy jestem gotowa zainwestować pieniądze w moją działalność?
Fakt, zakładając działalność w internecie, nie musimy inwestować wielkich pieniędzy. Zawsze jednak pozostaje nam opłata za domenę strony internetowej i jej hosting, jak również za dodatkowe szkolenia. Nie zapomnijmy też o pieniądzach wydanych na dodatkowe rzeczy związane z wysyłką naszych produktów do klienta (pudelka, czy koperty, karty wizytowe i inne drobiazgi), jak i, oczywiście, na materiały potrzebne do tworzenia rękodzieła.
6. Jakich środków promocji będę używać?
MUSISZ promować swoją działalność, inaczej Twoi potencjalni klienci nigdy Cię nie znajdą w tej ogromnej dżungli internetowej. Polecam przede wszystkim założenie bloga oraz używanie mediów społecznościowych (Facebook, Twitter, Pinterest). Stwórz też plan marketingowy: gdzie chciałabyś „być”, by promować swoje produkty/usługi, ile dni w tygodniu, ile razy w ciągu jednego dnia, o czym chciałabyś pisać.
7. Czy dam radę zaakceptować i przebrnąć przez wszystkie chwile zwycięstwa i porażek?
W działalności biznesowej (którą jest również rękodzieło) zdarzają się piękne chwile (pierwsza sprzedaż, cudowne komentarze od klientów, artykuły na innych blogach), jak i okropne dni, o których chciałoby się natychmiast zapomnieć (złośliwa krytyka, niezadowolony klient, strajki na poczcie). Czy dasz radę unieść ten ciężar?
Powiązane: Jak przygotować się do przejścia na “swoje”
8. Czy jestem wystarczająco cierpliwa by odnieść sukces?
Na odniesienie sukcesu w kreatywnym biznesie (i nie tylko tu) potrzeba czasu, czasami miesięcy, a czasami lat. Nic nie zdarza się w jedną noc; nie staniesz się słynną artystką sprzedającą od pierwszego dnia po stworzeniu swego sklepu internetowego, czy zapisaniu się na Etsy. Cierpliwość i ciągła praca w stronę marzeń, to prawdziwa droga do sukcesu!
Śledź