12 porad na skuteczną pracę w domu

[ 6-7 min czytania]
Ilekroć myślisz o pracy w domu, wyobrażasz sobie siebie wylegującą się w piżamie, cieszącą się wydłużonymi godzinami snu i większą ilością czasu dla rodziny. Jednak rzeczywistość jest od tego całkowicie odmienna. Warto uświadomić sobie, że praca w domu, nawet jeśli zapewnia pewną dozę elastyczności, w dalszym ciągiu pozostaje profesjonalną pracą zawodową i w taki właśnie sposób należy do niej podchodzić.
Dla wielu osób praca w domu może być prawdziwym wyzwaniem. Jeśli chcesz, by była skuteczna, a Twoje wysiłki nie poszły na marne, musisz wiedzieć, jak się do niej przygotować, jak być profesjonalną, skoncentrowaną i zorganizowaną. Oto kilka sprawdzonych porad na sukces dla tych, które zdecydowały się utworzyć stanowisko pracy w domu.
1. Przygotuj się.
Ubierz się tak, jak gdybyś wychodziła z domu, a jeśli w profesjonalnym otoczeniu zazwyczaj jesteś umalowana, zrób choćby delikatny makijaż. Dzięki takim drobnostkom łatwiej przełączysz się z „trybu domowego” na „tryb zawodowy” i utrzymasz postawę pracy. Pozostanie w piżamie i kapciach może zmotywować Cię jedynie do powrotu do łóżka.
Przed rozpoczęciem pracy, zjedz zdrowe śniadanie, które doda Ci energii. Nie budź się zbyt późno i nie jedz przy komputerze. „Wielozadaniowość” w takiej formie rozproszy Cię i spowolni.
Powiązane: 7 sekretów super- produktywnych kobiet biznesu
2. Zorganizuj stanowisko pracy.
Postaraj się wydzielić w domu miejsce przeznaczone tylko do pracy – niezależnie od tego czy będzie to pokój stanowiący odrębne biuro, czy tylko kącik do pracy. Idealnie, jeśli jest to przestrzeń z drzwiami, które można zamknąć. Na biurko utrzymuj czystość i organizację. Postaw na nim jedynie te przedmioty i osobiste rzeczy (zdjęcia, pamiątki), które miałabyś pracując w biurze poza domem. Biurko powinno być na tyle przestronne, abyś mogła swobodnie umieścić na nim komputer oraz urządzić miejsce na dokumenty i materiały biurowe. Rzeczy ze stanowiska pracy nie powinny go opuszczać. Ustal sytem przechowywania dokumentów (wyraźnie oznakowane foldery i teczki) i wyposaż się w przybory biurowe (zszywacze, długopisy) – miej je w zasięgu ręki, abyś nie traciła czasu na ich szukanie. Jeśli przy biurku spędzasz cały swój czas i dużo piszesz, zadbaj o ergonomiczne krzesło oraz zestaw klawiatury i myszy.
3. Zapisz swój harmonogram dnia, tygodnia i miesiąca.
Jeśli pracujesz w pełnym wymiarze godzin, niech Twoim celem będzie praca w regularnych godzinach, na przykład od 9:00 do 17:00. Pracę możesz zacząć i kończyć nieco wcześniej, ale Twoi partnerzy, zleceniodawcy lub współpracownicy przebywający w biurze, powinni mieć możliwość skontaktowania się z Tobą. Na biurku miej planer z zaznaczonymi godzinami pracy, zaplanowanymi posiłkami, spotkaniami, a nawet przerwami. Każdego ranka, przed rozpoczęciem pracy, przejrzyj go, aby przypomnieć sobie, jak Twój tydzień i miesiąc będą wyglądać. Jeśli pod koniec tygodnia czeka Cię dużo spotkań, staraj się w poprzednie dni pracować nieco intensywniej.
4. Prowadź listę rzeczy do zrobienia.
Mając listę rzeczy do zrobienia, będziesz bardziej zorganizowana i mniej skłonna do rozproszeń. Najlepiej, aby lista posiadała trzy oddzielne kategorie: zadania do wykonania w danym dniu, sprawy, które trzeba załatwić następnego dnia i wreszcie te, które musisz zamknąć do końca tygodnia. Poszczególne działania możesz przyporządkować do danych dni. Przykładowo, poniedziałki przeznacz na komunikację z klientami i aktywność handlową, a we wtorki rozpoczynaj nowe projekty. Dzięki liście rzeczy do zrobienia zyszkasz szybki start na początku dnia pracy, by stopniowo skreślać z niej kolejne, wykonane zadania.
Powiązane: Jak tworzyć listy zadań, dzięki którym praca zostanie zrobiona?
5. Zaprzyjaźnij się z technologią.
Praca w domu oznacza podjęcie się zadania na własną rękę i jego wykonania w ustalonym terminie, bez możliwości proszenia innych o pomoc. Dotyczy to również Twojej stacji roboczej – komputera, telefonu, faksu czy drukarki. Upewnij się, że doskonale się nimi posługujesz, jeśli nie – naucz się. Dowiedz się, jak prowadzić rozmowy konferencyjne, jak szybko skanować dokumenty i zawsze miej u siebie zapas papieru do drukarki. Staraj się być na bieżąco z najnowszymi nowinkami technologicznymi. W wolnym czasie szukaj i dowiaduj się, co w trawie piszczy – nigdy nie wiesz, jaka aktualizacja oprogramowania lub sprzętu komputerowego może nagle okazać się potrzebna.
Powiązane: 6 programów na wolnej licencji, które warto mieć w swoim komputerze
6. Nie zajmuj się sprawami osobistymi.
Możesz czuć pokusę, aby w godzinach pracy załatwić prywatne sprawunki, jednak mieszanie spraw osobistych z pracą, nie jest profesjonalne. Być może da Ci to złudne poczucie oszczędzania czasu, ale w gruncie rzeczy robiąc wszystko naraz, tracisz go. Jeśli koniecznie musisz wysłać przesyłkę, odbyć rozmowę telefoniczną z przyjaciółką lub spotkać się ze znajomym, nie zrywaj się w środku dnia pracy, bo zboczysz z toru. Spróbuj załatwić to podczas przerwy na obiad. W godzinach pracy unikaj też czatowania i wysyłania niepotrzebnych wiadomości sms – czynności te niesamowicie Cię spowolnią.
7. Szlifuj swoje umiejętności komunikacyjne.
Chcąc efektywnie pracować w domu, Twoje umiejętności komunikacyjne muszą stać na bardzo wysokim poziomie. Nie chodzi tu o kontakt bezpośredni, ale wcale nie łatwą komunikację zdalną, realizowaną za pomocą wiadomości e-mail, telefonu czy Skype. Jeśli przewidujesz konferencję telefoniczną, bądź świetnie przygotowana, mów głośno i wyraźnie. Rozmowy zdalne prowadź w spokojnym miejscu, w którym żaden z członków rodziny nie będzie Ci przeszkadzał. Rozmawiając via Skype, wybierz przestrzeń z dużą ilością światła i przyjemnym tłem.
8. Nie pozwól, aby znajomi i rodzina kolidowali z harmonogramem pracy.
Znajomi i rodzina mogą nie rozumieć, że praca w domu oznacza „rzeczywistą pracę”. Mogą dzwonić bez większego powodu, zaprosić Cię na długi obiad, a nawet poprosić o przysługę, ponieważ nie rozumieją, że musisz być przy biurku i traktować swoją pracę poważnie. Poinformuj ich, że Twój harmonogram jest bardzo istotny i poproś, by dzwonili tylko wtedy, gdy jest to naprawdę ważne – tak, jak gdybyś pracowała w biurze. Jeśli masz dzieci, godziny pracy wyznacz w czasie, w którym nie trzeba odbierać ich ze szkoły, przygotowywać obiadu lub usypiać. Planując harmonogram, zadbaj o to, abyś nie wykonywała pracy w czasie, w którym opiekujesz się rodziną.
Powiązane: Jak pogodzić macierzyństwo z pracą w domu i nie zwariować?
9. Zmieniaj otoczenie, by pozostać skupioną.
Jeśli tak długo, jak masz przy sobie komputer, pracę możesz wykonywać wszędzie, spróbuj raz w tygodniu popracować w kawiarni. Być może odkryjesz, że w tego typu środowisku jesteś bardziej skoncentrowana i rzadziej rozpraszasz się innymi sprawami (prace domowe, porządki, rozmowy ze znajomymi). Miejsca takie jak kawiarnia czy biblioteka, w których pracuje więcej osób, mogą też sprawić, że poczujesz się częścią pracującej społeczności i mniej odizolowana od świata, co pozytywnie wpłynie na Twój stan psychiczny.
10. Nie spędzaj zbyt dużo czasu, przeglądając Internet.
Pracując online, unikaj częstego sprawdzania poczty elektronicznej, skrolowania Facebook’a, przeglądania ulubionych źródeł informacji czy też czatowania z przyjaciółmi. Klikając co pięć minut na wybrane strony internetowe, nie tylko tracisz czas, ale również osłabiasz koncentrację na zadaniach, co w rezultacie bardzo spowalnia Twoją pracę. Jeśli nie możesz się powstrzymać, uczyń z kilkuminutowego przeglądania Internetu nagrodę za wykonane zadanie lub formę relaksu, kiedy potrzebujesz przerwy.
11. Unikaj „wielozadaniowości”.
Choć może się wydawać, że wielozadaniowość pomoże Ci zrobić więcej rzeczy i ukończyć pracę szybciej, w rzeczywistości będziesz bardziej produktywna, koncentrując się na jednym rodzaju pracy. Zadania zapisane na liście rzeczy do zrobienia wykonuj pojedynczo, a będziesz zaskoczona tym, o ile szybciej je ukończysz, niż gdybyś robiła cztery rzeczy na raz. Pracując „wielozadaniowo”, nigdy nie będziesz w pełni zaangażowana w indywidualne działanie, Twoja uwaga będzie bardziej rozproszona i popełnisz więcej błędów.
12. Rób przerwy i odpoczywaj.
Chcąc pozostać przy zdrowych zmysłach, musisz dbać o odpoczynek. Nie zamykaj się w pokoju na cały dzień. Po każdej godzinie pracy, zrób sobie przerwę – schrup jabłko, wybierz się na spacer lub poczytaj chwilę na świeżym powietrzu. Zobaczysz, że gdy wrócisz do pracy, będziesz bardziej skoncentrowana. Pamiętaj też, że linia oddzielająca życie domowe od zawodowego jest bardzo cienka. Miej czas dla innych i nie dopuszczaj do sytuacji, w której czas przeznaczony dla rodziny poświęcasz na dodatkową pracę. Po zakończeniu pracy, zmień ubranie na bardziej swobodne, w którym szybciej się zrelaksujesz i będziesz mniej skłonna do powrotu do biurka.
Powiązane: Jak odnaleźć swoją pasję w 5 ćwiczeniach rozwijających kreatywność
Praca w domu nie jest dla wszystkich. Wiele osób postanawia wynająć biuro lub wrócić na etat, jednak równie wiele świetnie się w niej realizuje. Bądź wdzięczna za to, że pracujesz w domu i że problem korków, czy spóźniających się tramwajów Ciebie nie dotyczy. Wdzięczność ta będzie działać motywująco i napędzać Cię do dalszej pracy.
Śledź