7 sekretów super – produktywnych kobiet biznesu

[ 3 min czytania]
1. Fokus.
W przypadku wielu kobiet prowadzących swoje firmy, brak koncentracji na jednym punkcie lub zadaniu stanowi główny powód, dla którego czas „ucieka im przez palce”. W Twoim przypadku może to oznaczać, iż nawet, gdy udaje Ci się wygospodarować nieco czasu (w napiętym już i tak grafiku), aby dla odmiany poświęcić go na pracę nad własną działalnością, nie masz zielonego pojęcia, od czego zacząć. Listę zadań, pełną ogromnych prac, tworzysz tak długo, że w rezultacie pozostajesz sparaliżowana w bezczynności. Nie trzeba dodawać, iż nie jest to sposób, na bycie super- wydajną i produktywną. Zamiast tego postaraj się, aby Twoja lista rzeczy do zrobienia była łatwiejsza i mniej przerażająca, dzieląc duże i trudne zadania na mniejsze działania, do wykonania w danym czasie.
Powiązane: 12 porad na skuteczną pracę w domu
2. Zarządzanie czasem.
Czas leci szybko, zwłaszcza, gdy masz zbyt wiele do zrobienia. W jaki sposób możesz uzyskać nad nim większą kontrolę i bardziej dopasować do Twojego dnia? Nic odkrywczego, po prostu mierz czas. Stary, dobry „deadline” pomoże Ci osiągniąć maksymalną koncentrację umysłu i wydajność pracy. Wykorzystaj alarm w telefonie lub zegar kuchenny i ustaw na 20 lub 30 minut – a nawet na 10 minut, jeśli jest to małe zadanie, które po prostu trzeba wykonać. Nie dotykaj i nie patrz w tym czasie na nic innego. Najpierw zakończ pracę. Będziesz zaskoczona, jak wiele można osiągnąć, pracując w ten sposób. Spróbuj!
Powiązane: 15 sposobów na przezwyciężenie prokrastynacji i wykonanie pracy (Infografika)
3. Kierunek.
Działanie z dnia na dzień, może dawać rezulaty, ale Twoja praca będzie o wiele wydajniejsza, a Ty bardziej zmotywowana, wiedząc, dokąd zmierzasz. Czy masz wizję swojego biznesu, która określa, jak chcesz, aby Twoja firma wyglądała za 5 lub 10 lat? Czy wiesz, ile pieniędzy chciałabyć zarabiać, ile godzin chciałabyś pracować i co robić w wolnym czasie? Czym jest dla Ciebie sukces? Podejmij wyzwanie i zastanów się nad tym. Wykorzystaj wycinki magazynów lub użyj Pinterest’a i stwórz własną tablicę motywacyjną w postaci tzw. „vision board”. Umieść ją w zasięgu wzroku, abyś w wolnej chwili mogła na nią zerkać i pamiętać, po co robisz to wszystko.
Powiązane: Jak odnaleźć swoją pasję w 5 ćwiczeniach rozwijających kreatywność
4. Pewność.
Pewność, a raczej jej brak, bywa zabójcą produktywności. Wiele kobiet prowadzących działaność gospodarczą pozwala na to, aby brak pewności wykluczył ich z życia i załamał karierę. Brak zaufania wobec siebie i swoich kompetencji niejednokrotnie powodował, że kobiety godziły się na rzeczy, których raczej nie chciały robić, przyjmowały złych klientów (myśląc, że każdy klient jest lepszy niż żaden), nie stawiały na swoim, gdy były wykorzystywane. Brak pewności i zaufania do samych siebie przejawia się w podstępnych podszeptach umysłu podpowiadających Ci, że „nie jesteś wystarczająco dobra”, „nie jesteś na tyle sprytna”, „nikt nie zapłaci Ci takiej kwoty”, a nawet, że “jesteś złą matką.” Tymczasem jesteś lepsza niż myślisz, więc zamiast słuchać negatywnych myśli, wyciągnij swoją „vision board” i zgnieć je nią na płasko.
5. Sprytniej – nie trudniej.
Mądra praca czasem wymaga zlecania działań, których nienawidzisz komuś, kto w przeciwieństwie do Ciebie uwielbia tego rodzaju zadania. Jeśli obowiązki związane z księgowością lub marketingiem przytłaczają Cię, zaanagażuj do ich wykonania inną osobę. Przestaniesz wreszcie obciążąć swój umysł sprawami, które trzeba załatwić, a których unikasz. Niewielkim kosztem zyskacz natomiast czas na odpoczynek lub pracę, którą lubisz bądź chcesz wykonywać, inwestując go w działania, które rzeczywiście popchną Cię do przodu. Nie chodzi o to, by pracować ciężej, lecz mądrzej.
6. Myśl jak właściciel firmy.
Wiele właścicielek firm cierpi na syndrom “Starej Ja”, który nie jest zbyt pomocny, gdy starasz się być super produktywną i wydajną w pracy. “Stara Ja” pojawia się, gdy spotykasz w drzwiach sąsiadkę, która chce porozmawiać, bo w końcu pracujesz w domu, więc nie możesz być zbyt zajęta. “Stara Ja” bywa wykorzystywana przez przyjaciół i rodzinę, bo przecież nie pracuje w „normalnej” firmie. Brzmi znajomo? Antidotum na syndrom “Starej Ja” jest myślenie, jak prawdziwa właścicielka firmy. Czy właścicielka firmy stałaby i rozmawiała z sąsiadką, czy też powiedziałaby jej asertywnie: “Kasiu, przepraszam, ale mam pilną pracę do wykonania, mogę zadzwonić wieczorem”? Na syndrom “Starej Ja” sama się godzisz, nikt Ci go nie narzuca – postaw na swoim, a zaczniesz być traktowana poważnie.
Powiązane: 12 porad na skuteczną pracę w domu
7. Ludzie podobnie myślący.
Super produktywne właścicielki firm otaczają się innymi ludźmi sukcesu. Nie tolerują negatywności, nie znoszą marudzenia i lamentowania. Jest takie mądre powiedzenie mówiące o tym, iż ci którzy twierdzą, że nie można czegoś zrobić, nie powinni stać na drodze tych, którzy to robią.
Istnieje wiele grup, sieci społeczności, zarówno online, jak i offline, dedykowanych przedsiębiorcom, mogących świetnie do Ciebie pasować. Znajdź taką, która będzie Ci odpowiadać i korzystaj z niej. Dziel się problemami, proś o pomoc, szukaj inspiracji, świętuj sukcesy i wykorzystuj moc grupy – zobaczysz, jak wspaniałe może przynieść Ci doświadczenia.
Śledź